Mamy projekt na napis TORUŃ
Gród Kopernika doczeka się przestrzennego napisu wielkoformatowego zawierającego słowo „Toruń”. Rozstrzygnięty został właśnie konkurs na projekt napisu.
W konkursie mogli brać udział studenci lub absolwenci akademii sztuk pięknych lub wydziałów plastycznych innych uczelni, studenci lub absolwenci wydziałów architektury lub podmioty posługujące się osobami fizycznymi o ww. kwalifikacjach. Na przesyłanie prac był miesiąc, od 23 sierpnia do 23 września.
Do Konkursu zgłoszono 11 propozycji, z czego 10 spełniło warunki formalne i merytoryczne. Komisja oceniała przesłane projekty według następujących kryteriów:
- walory artystyczne, w tym oryginalność projektu;
- nawiązanie do miasta i wpisanie się w krajobraz miejsca;
- możliwość spełniania przez napis TORUŃ dodatkowych funkcji, np. jako ławka lub leżak.
Po przeliczeniu punktów oddanych na poszczególne propozycje przez obecnych członków Komisji, najwyższą łączną sumę punktów otrzymał projekt zespołu autorskiego studentek Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki Pani Oliwii Mędlowskiej i Karoliny Świst, a tym samym zdobył nagrodę główną w Konkursie, która wynosi 10.000,00 zł brutto.
W najbliższym czasie przedstawiciele Komisji zamierzają spotkać się z autorkami zwycięskiego projektu, aby porozmawiać o drobnych zmianach w koncepcji, o których członkowie Komisji rozmawiali podczas obrad, tak aby w sposób maksymalny wykorzystać jej potencjał.
Miejsce, w którym proponuje się wykonanie napisu znajduje się w strefie buforowej Zespołu Staromiejskiego - na Błoniach Nadwiślańskich w okolicy Przystani AZS lub przy Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki od strony ul. Czerwona Droga. Ostateczna decyzja o wyborze należy do władz miasta.
Projekt pn. Przestrzenny napis wielkoformatowy zawierający słowo „Toruń" został wybrany do realizacji przez mieszkańców w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego uzyskując 628 głosów.
Poniżej publikujemy skład Komisji Konkursowej:
- Adam Szponka, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia – przewodniczący,
- Ewa Banaszczuk-Kisiel, Dyrektorka Wydziału Promocji i Turystyki – zastępczyni przewodniczącego;
- Anna Wiencek-Kałucka, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków;
- Małgorzata Adamska, kierowniczka Referatu Architekury i Budownictwa;
- Wojciech Cetkowski, Zastępca Dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej;
- dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK, Wydział Sztuk Pięknych UMK;
- prof. dr hab. Krzysztof Białowicz, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”;
- Krzysztof Wachowiak, prezes Fundacji NIE.Art;
- Tomasz Cebo, toruński artysta;
- Bartosz Szymanski, autor wniosku ws. realizacji projektu do Budżetu Obywatelskiego Torunia;
- Bartosz Witkowski, Wydział Promocji i Turystyki - sekretarz.