Weekend w Toruniu
Otwieramy nowy punkt na kulturalnej mapie Torunia – Kulturalny Hub. Odwiedźcie koniecznie to klimatyczne miejsce przy ul. Bydgoskiej 50 – już w ten weekend dużo się tam dzieje.
PIĄTEK, 11 PAŹDZIERNIKA
godz. 9:00, godz. 12:00, „Pan Kleks. Powrót” – musical, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Współczesna opowieść inspirowana „Akademią Pana Kleksa” Jana Brzechwy oraz serią filmów o Ambrożym Kleksie. Jest to pełna ciepła, ale trzymająca w napięciu opowieścią o przyjaźni, rodzinie, a przede wszystkim o mocy wyobraźni. Bilety dostępne online.
godz. 14:00, Oprowadzania kuratorskie po Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku, Muzeum Okręgowe w Ratuszu Staromiejskim
Seria spotkań, podczas których omawiane są wybrane dzieła prezentowane w galerii Ratusza Staromiejskiego. Uczestnicy mają okazję zgłębić historię oraz kontekst artystyczny poszczególnych eksponatów, a także wymienić się spostrzeżeniami i refleksjami na ich temat. Wstęp w cenie biletu do muzeum.
godz. 15:00, V Festiwal Czango, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1-3
Na uczestników czeka ponad 20 różnorodnych wydarzeń, w tym energetyczna muzyka, tańce i śpiew. Ponad 30 artystów z co najmniej 4 krajów dostarczy niemal 30 godzin niezapomnianych emocji. Wszystko to odbędzie się w malowniczej scenerii toruńskiej Starówki i Wisły. Program wydarzenia.
godz. 16:30, Otwarcie Kulturalnego Hubu, ul. Bydgoska 50
Otwarciu nowego miejsca na kulturalnej mapie Torunia towarzyszyć będzie koncert Jerzego Mazzolla (godz. 17:00), a o godzinie 18:00 w sali bibliotecznej, zaplanowana jest atrakcja dla koneserów sztuki – wystawa prac Andrzeja Poprostu.
godz. 17:00-18:00, Akademia Młodych Jedi, WOAK, Mediateka w Młynach, ul. Kościuszki 77
Poczuj w sobie moc i spróbuj swoich sił podczas treningu w Akademii Młodych Jedi! Wykaż się sprawnością i zwinnością podczas strzelania z blastera. Weź udział w wyścigach małych droidów, zestrzel myśliwce Imperium, użyj mocy, by unieść przedmioty i pochwal się strojem nawiązującym do uniwersum Star Wars. Wydarzenie w ramach Nocy Bibliotek. Kategoria wiekowa: dzieci od 5. roku życia. Zapisy: tel. 510 296 303, e-mail: f-2@ksiaznica.torun.pl.
godz. 17:00-21:00, Niech Moc Czytania będzie z Wami, WOAK, Mediateka w Młynach, ul. Kościuszki 77
Wejdź na naszą bieżnię VR i zobacz, jak otwiera się przed Tobą cała galaktyka możliwości.! Przeżyj niesamowitą przygodę, grając w Lego Star Wars - Saga Skywalkerów. Naucz się sterować małym droidem i wygraj w wyścigu jak Anakin. Malowanie twarzy – podobała Ci się królowa Amidala? Sprawimy, że będziesz wyglądać podobnie. Zaprezentuj nam swój strój nawiązujący do świata Gwiezdnych Wojen, a dostaniesz od nas upominek. Wydarzenie w ramach Nocy Bibliotek.
godz. 18:00, „Ikonary" - wernisaż prac Jacka Marczewskiego, Wejściówka, pl. Teatralny 1
Jak powstały Ikonary? Wspomina twórca: – Rzeźbiarskie formy stworzone przez naturę fotografowałem w latach 2022-2023. By utrwalić ulotne wiślane pejzaże przemierzyłem wiele kilometrów brzegiem i pływając po rzece tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Pewnego dnia spotkałem nad Wisłą półnagiego mężczyznę z długimi siwymi włosami – ducha Ikonarów.
godz. 18:00-21:00, akryLove kamyczki Książnicowe, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Kamyczkowe szaleństwo dotarło do Torunia! Pomalowane kamienie można znaleźć w całym mieście, a Toruń coraz częściej pojawia się na oficjalnej grupie #kamyczki. W ramach Nocy Bibliotek będziemy malować kamienie - każdy po swojemu. A że nic co literackie nie jest nam obce, mamy nadzieję, że na kamyczkach zagoszczą postacie z ulubionych bajek i lektur szkolnych, bohaterowie powieści, pisarze i pisarki, cytaty... Do dyspozycji będą farby, kamienie oraz przykładowe wzory. Wstęp wolny.
godz. 18:00, Polish Women Photographers – Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Wystawa prezentuje fotografie członkiń stowarzyszenia Polish Women Photographers. Ukazują one miniony rok z perspektywy zarówno doświadczonych, jak i początkujących autorek. Ekspozycja stanowi nie tylko przegląd ich artystycznych osiągnięć, ale także głos w dyskusji na temat równouprawnienia w świecie fotografii. Wstęp wolny.
godz. 19:00 „Będzie lepiej” - spotkanie autorskie z Miką Urbaniak, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Mika Urbaniak – zajmuje się muzyką odkąd pamięta. Wychowana przez dwie legendy muzyki jazzowej, pionierów fusion jazz – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka – wyrastała w świecie muzyki i sztuki. 22 marca 2023 roku ukazała się książka będąca wywiadem-rzeką Magdaleny Adaszewskiej z Miką Urbaniak pt. „Będzie lepiej”. Opowiada w niej szczerze o swoim uzależnieniu od alkoholu, chorobie afektywnej dwubiegunowej oraz o sile miłości. Wstęp wolny.
godz. 19:00, Noc bibliotek pod hasłem „Moc Bibliotek”, Biblioteka Pedagogiczna, ul. Dąbrowskiego 4
W programie wydarzenia: animacje dla najmłodszych, biblioteczny escape room dla dzieci (wymaga wcześniejszej rejestracji), zwiedzanie biblioteki - „Biblioteka jakiej nie znamy”, pokaz multimedialny - „MOCna metamorfoza budynku naszej Biblioteki”. Udział bezpłatny.
godz. 20:00, Największe przeboje Orkiestry Księżniczek, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Trasa Jubileuszowa z okazji 5-lecia istnienia Orkiestry Księżniczek. Gwiazdorska obsada, soliści, międzynarodowy balet, zjawiskowe głosy, show świetlne oraz przepiękne projekcje multimedialne. Doskonała zabawa, znakomity kontakt z publicznością, różnorodny repertuar i mnóstwo humoru. Zapierające dech w piersiach olśniewające kostiumy, stworzone przez najlepszych projektantów. Spektakl pełen kolorów. Bilety dostępne online.
godz. 20:00, Koncert Roxie Węgiel - Break Tour, OdNowa, ul. Gagarina 37a
Po sukcesie premierowego koncertu „Sekret Roxie”, artystka nie zwalnia tempa i ogłasza „Break Tour”. Przygotowała kontynuację show muzyczno-tanecznego, łącząc swoje obydwie pasje. Bilety dostępne online.
godz. 20:00, 39. Świętojański Festiwal Organowy - koncert finałowy, Kościół pw. Ducha Świętego, Rynek Staromiejski
W koncercie finałowym wystąpią: Andrzej Chorosiński - organy i Bartosz Barszcz (SSM w Lutomiersku) - organy (support).
SOBOTA, 12 PAŹDZIERNIKA
godz. 9:00-15:00, Sztuka prowadzenia dobrego spotkania – warsztaty, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury Młyn Kultury, ul. Kościuszki 75-77
Podczas dwóch dni szkoleniowych (12-13.10) uczestnicy i uczestniczki wraz z prowadzącą Magdaleną Jasińską poznają modele prowadzenia spotkania, techniki komunikacyjne wspierające dobrą dyskusję, elementy procesu grupowego, zasady dawania sobie informacji zwrotnej. Grupa będzie pracować warsztatowo i w bezpiecznej atmosferze ćwiczyć umiejętności facylitacji. Udział bezpłatny. Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy.
godz. 9:00, Wielka giełda winyli, Galeria Copernicus, ul. Żółkiewskiego 15
Tysiące płyt winylowych oraz CD, a także kaset czekają na miłośników muzyki.
godz. 10:00-20:00, Halowy Festiwal Dmuchańców, Uniwersyteckie Centrum Sportowe, ul. św. Józefa 17
Największa tego typu impreza w Polsce – na najmłodszych czekają dmuchane zjeżdżalnie, zamki, place zabaw, tor przeszkód oraz strefa animacji. Wejście biletowane.
godz. 10:00-15:00, VIII Toruńska Senioriada „Aktywni”, Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu
Podczas tradycyjnego spotkania na seniorów z Torunia i regionu czekać będzie wiele atrakcji - koncertów, zajęć, ale przede wszystkim będzie możliwość wykonania bezpłatnych badań i konsultacji. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
godz. 10:00, Rozgrywki szachowe, Centrum Kultury Dwór Artusa, Dom Muz, ul. Poznańska 52
II Turniej w ramach cyklu Grand Prix Torunia 2024/25. Mogą w nim wziąć udział wszyscy niezależnie od poziomu sportowego również ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z szachami. Nie ma obowiązku przynależności klubowej i posiadania licencji. Obowiązują zapisy. Wpisowe zgodnie z regulaminem.
godz. 10:00, Festiwal liści, Kulturalny Hub, ul. Bydgoska 50
Wyjątkowa, jesienna propozycja na spędzanie czasu. W programie m.in. wykład o perfumach, warsztaty fotograficzne czy warsztaty zatytułowane „Twórcza Jesień” – na wszystkie obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: a.grodzka@tak.torun.pl lub numerem telefonu: +48 538 489 887.
godz. 11:00-13:00 Kluczyki wszędzie (teren lokomotywowni), zbiórka na peronie stacji Toruń-Kluczyki
Spacer historyczny w ramach cyklu „PODróż przez PODgórz”. Prowadzenie spaceru: Bartosz Masiełajć. Zapisy: podgorz@ksiaznica.torun.pl lub tel. 56 622 66 42 w. 125.
godz. 11:00, Spotkanie autorskie z Piotrem Jaconiem, Kulturalny Hub, ul. Bydgoska 50
Spotkanie z dziennikarzem Piotrem Jaconiem nt. najnowszej książki „Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko”. Wstęp wolny.
godz. 11:00, Poznaj Twierdzę Toruń, Muzeum Twierdzy Toruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 23
Oprowadzanie po Muzeum z przewodnikiem w ramach programu poświęconego historii pruskich fortyfikacji w Toruniu.
godz. 11.00, godz. 15.00, „Pan Kleks” – musical dla dzieci, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Współczesna opowieść inspirowana „Akademią Pana Kleksa” Jana Brzechwy oraz serią filmów o Ambrożym Kleksie. Jest to pełna ciepła, ale trzymająca w napięciu opowieścią o przyjaźni, rodzinie, a przede wszystkim o mocy wyobraźni. Bilety dostępne online.
godz. 12:00, godz. 13:15, Zwiedzanie Domu Mikołaja Kopernika, ul. Kopernika 15
Odkryjcie ten wyjątkowy budynek w towarzystwie doświadczonego przewodnika, który z pasją opowie o fascynującej historii życia i pracy Mikołaja Kopernika. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę o jednym z największych uczonych w historii, a także o toruńskich kamienicach mieszczańskich. Cena biletu wstępu z oprowadzaniem: normalny 41 zł, ulgowy 36 zł.
godz. 12.00, Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Historii Torunia, Dom Eskenów, ul. Łazienna 16
Wstęp w cenie biletu do muzeum.
godz. 12:00, V Festiwal Czango, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1-3
Na uczestników czeka ponad 20 różnorodnych wydarzeń, w tym energetyczna muzyka, tańce i śpiew. Ponad 30 artystów z co najmniej 4 krajów dostarczy niemal 30 godzin niezapomnianych emocji. Wszystko to odbędzie się w malowniczej scenerii toruńskiej Starówki i Wisły. Program wydarzenia.
godz. 12:00, Wyprawa w głąb sztuki – warsztaty rodzinne, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Warsztaty skupione będą wokół wystawy „Grażyna Hase: Rewolucjonistka mody”. Podczas spotkania dzieci (6-12 lat) i opiekunowie aktywnie uczestniczą w spotkaniu, realizując przygotowane przez Dział Edukacji inspirujące zadania. Prowadzenie: Dorota Sobolewska Bilety: 15 zł, dostępne online lub w recepcji CSW.
godz. 13:00, Warsztaty fotograficzne z Jackiem Świderskim - Z analoga na cyfrę, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20,wejście od ul. Ducha Św. 6
Podczas warsztatów zyskamy umiejętność pracy z aparatem analogowym, wywoływania filmów w klasycznej ciemni, skanowania negatywów i pracy z plikami cyfrowymi. Dowiemy się również, jak analizować cyfrowe materiały fotograficzne oraz czym kierować się w trakcie ich edycji. Zaleca się aby uczestnicy posiadali własny aparat analogowy i film czarno-biały do procesu klasycznego. Udział bezpłatny, zapisy pod adresem: info@wozownia.pl.
godz. 13:00, Oprowadzanie po wystawie „Nowe pokolenie i klasycy z kolekcji Wojciecha Fibaka”, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Oprowadzanie poprowadzi Wojciech Fibak. Limit miejsc – 50 osób. Bilety: 30 zł normalny, 15 zł ulgowy do kupienia w kasie CSW lub online.
godz. 14:00, Bogdan Hołownia i Paweł Pańta – koncert, rozwidlenie ulic Wielkie Garbary i Królowej Jadwigi
Koncert znakomitych pianisty i kontrabasisty, w którym zaprezentują utwory z ich ostatniej płyty „To nie przypadek”. Wydarzenie w ramach cyklu koncertów muzyki improwizowanej w plenerze „Toruń na Jazzowo”.
godz. 16:00, Malowane kawą - warsztaty artystyczne, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Warsztaty międzypokoleniowe w duchu idei zero waste: nie wylewaj – maluj. Kawa pięknie barwi papier na różne odcienie beżu i brązu, ale nasze kuchnie skrywają wiele innych surowców o właściwościach barwierskich. Podczas warsztatów samodzielnie zaprojektujemy naturalną gamę kolorystyczną i stworzymy małe dzieła sztuki za pomocą znanych nam produktów. Prowadzenie: Karolina Król-Buczko. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: edukacja@artus.torun.pl.
godz. 17:00, mecz CUK Anioły Toruń - AZS AGH Kraków, sala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 28, ulica Przy Skarpie 13
Mecz PLS 1. Ligi. Bilety dostępne online.
godz. 17:00, Od Nowa Art Prog Festiwal, OdNowa, ul. Gagarina 37a
Wystąpią: Wolverine (Szwecja), Alhena, Over The Under. Bilety dostępne online.
godz. 18:00, Koncert Kamila Czeszela, Kulturalny Hub, ul. Bydgoska 50
Z okazji otwarcia Kulturalnego Hubu wystąpi toruński wokalista, Kamil Czeszel. Wstęp wolny.
godz. 18:00 Sztuka samorozwoju, czyli jak się realizować i nie zwariować – spotkanie z Joanną Dardzińską i fotografką Joanną Piecyk, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Jak pokonać wewnętrznego krytyka? Podczas spotkania porozmawiamy o samorozwoju oraz poszukiwaniu szczęścia w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm i narracje sprzedażowe. Wstęp wolny.
godz. 18:00, „No, a ja?” – koncert Michała Bajora, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Repertuar koncertu skupia się materiale z ostatniej, 25. płyty artysty „No, a ja?”. To jego nowe muzyczne i tekstowe wyzwania. Pomysłem było nagranie jeszcze raz, w nowych aranżacjach, piosenek, które śpiewał dawno, a o których przypomnienie prosiła przez lata jego publiczność. Bilety dostępne online.
godz. 19:00, Techformations 2024, Arena Toruń, ul. Bema73-89
W świecie, gdzie harmonia dźwięków i puls życia złączą się w jedno, narodziło się „Techformations”. To tu człowiek i muzyka łączą się, tworząc nową formę egzystencji, gdzie każdy rytm to puls wspólnego serca w rytm techno. Bilety dostępne online.
godz. 19:00, Piękno Wszechświata. Tomasz Pauszek - Planetarium Tour 2022-2024 – koncert, Planetarium, ul. Franciszkańska15/21
Nasz Wszechświat ze swoimi galaktykami, gwiazdami i tańcem różnych sił wydaje się być płótnem o nieskończonym potencjale. Każda chwila jego istnienia jest świadectwem cudu stworzenia. My, ludzie jesteśmy niezmiennie w pogoni za rozwikłaniem kosmicznych tajemnic. To właśnie ta nieustanna ciekawość nas definiuje, przypominając nam, że nawet w niepewności kryje się cud piękna i nieubłagana chęć odkrywania. Wykonywanej na żywo muzyce towarzyszyć będą gwiazdy i animacje wyświetlane na kopule Planetarium. Bilety: 27 zł.
godz. 21:00, Green Rocks – koncert, Hippisówka, ul. Kopernika 20
Zespół powstał pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Łasinie. Tworzą go pasjonaci muzyki, którym szczególnie bliskie są style dub, reggae. Wykonują w większości własne utwory, choć posiadają w repertuarze kilka coverów. Wstęp wolny.
NIEDZIELA, 13 PAŹDZIERNIKA
godz. 10:00-18:00, Halowy Festiwal Dmuchańców, Uniwersyteckie Centrum Sportowe, ul. św. Józefa 17
Największa tego typu impreza w Polsce – na najmłodszych czekają dmuchane zjeżdżalnie, zamki, place zabaw, tor przeszkód oraz strefa animacji. Wejście biletowane.
godz. 10:30-13:30 Jesienne warsztaty kulinarne, Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, ul. Mennonitów 14
Filip Malinowski, Prezes Fundacji Zdrowego Życia oraz właściciel toruńskiej restauracji Chwast Prast, uraczy nas rybnymi smakołykami. Na początku spotkania wybierzemy się na spacer na okoliczne łąki, aby zebrać zioła, które urozmaicą smak przygotowywanych później potraw. Po powrocie z botanicznej wyprawy, kiedy w naszym murowanym piecu z fajerkami będzie już huczał ogień, zabierzemy się za przygotowywanie rozgrzewającej zupy z jesiotra i rybnych pulpetów z kurdybankiem. Koszt udziału: 150 zł lub 130 zł dla kolejnego członka rodziny.
godz. 11:00, Festiwal liści, Kulturalny Hub, ul. Bydgoska 50
Wyjątkowa, jesienna propozycja na spędzanie czasu. Organizatorzy zaplanowali zajęcia z bębnami afrykańskimi, perfumiarskie, sensoryczne, literackie, fotograficzne oraz wiele więcej – na wszystkie obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: a.grodzka@tak.torun.pl lub numerem telefonu: +48 538 489 887.
godz. 11:00, godz. 12:30, Muzykoterapia dla seniorów, CKK Jordanki, Sala Prób, al. Solidarności 1-3
Zajęcia mają na celu popularyzację metody muzykoterapii wśród seniorów, jako elementu stymulującego aktywność umysłową i fizyczną. Podczas zajęć wykorzystane będą: technika improwizacji ruchowej, techniki wizualizacyjne, relaksacyjne i inne. Będzie to jednocześnie okazja do integracji z innymi uczestnikami spotkań w miłej atmosferze. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki.
godz. 11:00, Drugie ekstremalne zwiedzanie Fortu XV, ul. Rypińska 10
Niezwykła czterogodzinna wycieczka, podczas której zobaczymy prawie wszystkie forteczne kazamaty, dowiemy się, co to jest pancerne stanowisko obserwacyjne, wejdziemy do fosy, obejrzymy stajnie, a także przespacerujemy się przez forteczne przedpole. Nie zabraknie też na co dzień zalanego kojca przeciwskarpowego, który to specjalnie zostanie osuszony. Opowiemy też o historii Fortu XV. Nie tylko pruskiej, ale także tej późniejszej – wojennej i powojennej oraz jej wpływie na obecny wygląd obiektu. Wymagania: minimalny wiek uczestników to 14 lat – niepełnoletni pod opieką dorosłych, wyposażenie obowiązkowe: latarka, wysokie buty zakrywające kostkę, ubranie niebojące się brudu. Bilety w cenie 50 zł dostępne online.
godz. 12:00, godz. 14:00, „Przypadki Doktora Bonifacego Trąbki” – spektakl dla dzieci od lat 3, Teatr Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9
Spektakl próbą oswojenia dzieci z wizytą w gabinecie lekarskim. Razem z kukułką, sową z rejestracji, psem Burkiem, jeżem i innymi zwierzętami dzieci odwiedzają rozmaite gabinety lekarskie – między innymi gabinet zabiegowy, gdzie można założyć opatrunek na chorą nogę, pracownię EKG, gdzie razem z przestraszoną myszką można zobaczyć, na czym polega badanie serca, laryngologa, który zbada słuch kukułki, gabinet RTG czy gabinet USG prowadzony przez dwa chomiki. Bilety dostępne w kasie teatru lub online.
godz. 12:00 Joga w Artusie, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Sesja łagodnej jogi, podczas której w duchu uważności i koncentracji będziemy dążyć do wzmocnienia osłabionych mięśni, pobudzenia energii życiowej, ale też głębokiego odprężenia i rozluźnienia na wszystkich poziomach. Poprzez praktykę asan, ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne będziemy uczyć się komunikacji ze swoim ciałem. Zajęcia poprowadzi Magdalena Janowska – instruktorka hatha jogi, jogi powięziowej oraz onkojogi. Prosimy o zabranie ze sobą swoich mat. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: marta.ryhanycz@artus.torun.pl.
godz. 12:30, V Festiwal Czango, Kombinat Kultury, Katedra śś. Janów, ul. Kopernika 6
Na uczestników czeka ponad 20 różnorodnych wydarzeń, w tym energetyczna muzyka, tańce i śpiew. Ponad 30 artystów z co najmniej 4 krajów dostarczy niemal 30 godzin niezapomnianych emocji. Wszystko to odbędzie się w malowniczej scenerii toruńskiej Starówki i Wisły. Program wydarzenia.
godz. 13:00, Finisaż wystawy „Home sweet Home” Patrika Proško - oprowadzanie z artystą, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20,wejście od ul. Ducha Św. 6
W ostatni dzień wystawy o swojej twórczości opowie sam artysta, który tego dnia przyjedzie do Galerii Wozownia prosto z Czech. Jego prace na co dzień oglądać można w samym sercu Pragi - w Illusion Art Museum, jednak to w Wozowni po raz pierwszy pokazał swoją twórczość w Polsce. Wstęp wolny.
godz. 15:00, godz. 16:30, „I ty druha we mnie masz”, czyli spotkanie z fortepianem, CKK Jordanki, Sala Prób, al. Solidarności 1-3
Podczas kolejnego koncertu dla dzieci „Czas dla nas” bohaterem będzie fortepian. To wierny i dzielny przyjaciel, akompaniator, towarzysz śpiewaków i instrumentalistów. Zastanawialiście się kiedyś, ile ma klawiszy? Któż to zliczy… Oto wyzwanie, którego podjął się dzielny Krasnal. Jeśli chcecie mu pomóc w tym trudnym zadaniu, przyjdźcie koniecznie na nasz fortepianowy koncert. Bilety dostępne online oraz stacjonarnie w kasie biletowej w CKK Jordanki.
godz. 16:00, Warsztaty fotograficzne z Jackiem Świderskim - Z analoga na cyfrę, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20,wejście od ul. Ducha Św. 6
Podczas warsztatów zyskamy umiejętność pracy z aparatem analogowym, wywoływania filmów w klasycznej ciemni, skanowania negatywów i pracy z plikami cyfrowymi. Dowiemy się również, jak analizować cyfrowe materiały fotograficzne oraz czym kierować się w trakcie ich edycji. Zaleca się aby uczestnicy posiadali własny aparat analogowy i film czarno-biały do procesu klasycznego. Udział bezpłatny, zapisy pod adresem: info@wozownia.pl.
godz. 17:00, godz. 19:30, „Lekarz na telefon” – spektakl, Teatr im. Wilama Horzycy, Foyer II Piętra, pl. Teatralny 1
„Lekarz na telefon” to komedia kpiąca ze współczesnych trendów, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Tytułowy bohater musi zmierzyć się z presją otoczenia i dużymi konsekwencjami małego kłamstwa. A to wszystko przez telefon. Bilety do kupienia online, w Biurze Obsługi Widzów oraz w kasie biletowej.
godz. 17:00 Spotkanie z Kingą Dębską i pokaz filmu „Święto Ognia”, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Kinga Dębska jest polską reżyserką i scenarzystką, a jej filmy fabularne: „Moje córki krowy”, „Zabawa zabawa” i „Zupa nic”, obok zdobytych licznych nagród i wyróżnień, odniosły także duży sukces frekwencyjny. Po spotkaniu z artystką odbędzie się pokaz najnowszego jej filmu „Święto Ognia”, który opowiada o zmaganiach z ograniczeniami fizycznymi. Wstęp wolny.
godz. 18:00, Koncert Joanny Żmijewskiej, Kulturalny Hub, ul. Bydgoska 50
Koncert toruńskiej wokalistki z okazji otwarcia Toruńskiego Hubu. Wstęp wolny.
godz. 18:00, „Dzikie palmy” – spektakl, Teatr im. Wilama Horzycy, Scena na Zapleczu, pl. Teatralny 1
Spektakl w reżyserii Aleksandry Bielewicz to adaptacja powieści kultowego pisarza z amerykańskiego południa, noblisty, Williama Faulknera. Porusza temat aborcji i zadaje pytania o prawo jednostki do samostanowienia. Bilety do kupienia online, w Biurze Obsługi Widzów oraz w kasie biletowej.
godz. 19:00, Techformations 2024, Arena Toruń, ul. Bema73-89
W świecie, gdzie harmonia dźwięków i puls życia złączą się w jedno, narodziło się „Techformations”. To tu człowiek i muzyka łączą się, tworząc nową formę egzystencji, gdzie każdy rytm to puls wspólnego serca w rytm techno. Bilety dostępne online.
godz. 19:00, Hunter + supportLark, Lizard King, ul. Kopernika 3
Bilety dostępne online.
godz. 19:00, Smolik // KEV Fox – koncert, Aula UMK, ul. Gagarina 11
Debiutancki album Smolik // KEV Fox był jednym z najlepiej ocenianych albumów 2015 roku, za który artyści odebrali Fryderyka w kategorii elektronika i alternatywa. Od czerwca 2017 ma status platynowej płyty. W wersji koncertowej te misternie skonstruowane, pełne melancholii melodie SMOLIKA i niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal KEVA nabierają kompletnie nowej energii. Bilety dostępne online.
godz. 19:30, Stand-up: Bartosz Zalewski - Obietnica zmierzchu, OdNowa, ul. Gagarina 37a
Bartosz Zalewski - urodzony we Wrocławiu, zamieszkały we Warszawie, sercem trzeciego świata drugiej kategorii obywatel, nakazem poszukiwany. Ma na koncie występy telewizyjne, roasty, nagrania solowe, podcasty i stanowczo za mało pieniędzy. Bilety dostępne online.
Planując udział w wydarzeniach organizowanych na Starówce lub wokół niej, najlepiej wybrać się pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Jeśli jednak planujesz wybrać się samochodem, możesz skorzystać z dostępnych parkingów, których lokalizację znajdziesz, klikając w poniższy link: https://mzd.torun.pl/parkowanie-w-toruniu/
Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0