Wyjaśnienie dot. Zakładu Medycyny Nuklearnej

Poniżej publikujemy wyjaśnienia dotyczące Zakładu Medycyny Nuklearnej w Toruniu:

Gmina Miasta Toruń zaproponowała pani doktor Katarzynie Kobus-Błachnio rozwiązanie polegające na tym, że Zakład Medycyny Nuklearnej zostanie włączony w strukturę Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Szpital na drodze cesji przejąłby cały kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, a pani Kobus-Błachnio zostałaby kierownikiem Zakładu Medycyny Nuklearnej. W ocenie Gminy Miasta Toruń byłoby to najlepsze rozwiązanie dla pacjentów, a także bezpieczne dla pani doktor pod kątem prowadzenia działalności. 

Jednak obecnie pani doktor nie chce zgodzić się na to rozwiązanie. Mamy nadzieję na dalsze negocjacje w tym zakresie. W przypadku podjęcia decyzji o współpracy i włączeniu Zakładu Medycyny Nuklearnej w strukturę Specjalistycznego Szpitala Miejskiego, Gmina Miasta Toruń musi mieć gwarancję kontraktu z NFZ, ze względu na wysokie koszty przeniesienia aparatury i dostosowania pomieszczeń. Aktualnie GMT jest na etapie identyfikowania możliwości pozyskania środków zewnętrznych na realizację tego zadania.

Podczas rozmów pani Katarzyna Kobus-Błachnio informowała Gminę Miasta Toruń, że nie posiada środków finansowanych na dostosowanie pomieszczeń i wnioskuje, aby to GMT przeprowadziła adaptację na jej potrzeby. Koszt remontu jest szacowany na poziomie 300-500 tysięcy złotych. Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu nie dysponuje obecnie środkami na realizację takich działań.

Należy podkreślić, że Gmina Miasta Toruń nie może ponosić nakładów ze środków publicznych, aby przeprowadzić remont i dostosować powierzchnie szpitalne do wymogów prowadzenia prywatnej działalności gospodarczej pod nazwą „Zakład Medycyny Nuklearnej w Toruniu”.

Na początku lipca br. Paweł Gulewski, prezydent Torunia, skierował do pani Katarzyny Kobus-Błachnio pismo, w którym wskazał również możliwość włączenia Zakładu Medycyny Nuklearnej w strukturę Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu. Z informacji medialnych wynika, że pani doktor nie jest zainteresowana tą propozycją i nie chce świadczyć usług pod szyldem Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. Gmina Miasta Toruń zaproponowała pani doktor również dzierżawę lokalu z zasobów gminnych, który wymagałby dostosowania przez panią Kobus-Błachno do prowadzenia działalności. Ta propozycja została odrzucona przez panią doktor.