Komitet Rewitalizacji z wizytą w Łodzi

Komitet Rewitalizacji wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta Torunia oraz jednostek podległych Gminie, wybrał się na wizytę studyjną do Łodzi. Wyjazd został zorganizowany przez Biuro Rewitalizacji, które koordynuje proces rewitalizacji w Toruniu. 

Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z osobami zajmującymi się rewitalizacją „miasta 4 kultur”. Bogate doświadczenie łódzkie i szeroki zakres prowadzonego procesu rewitalizacji były inspiracją do zastanowienia się nad ciekawymi rozwiązaniami, które można zastosować w Toruniu.

Komitet w dniach 17-18 września 2024 r. odwiedził aż 18 zrewitalizowanych miejsc. Pierwszym przystankiem była ulica Włókiennicza, przykład efektów łódzkiego programu rewitalizacji. To tutaj znajduje się Stacja Rewitalizacja, galeria obrazująca etapy rewitalizacji prowadzona przez Marcina Obijalskiego, byłego dyrektora Biura ds. Rewitalizacji. Kolejnym punktem była instytucja kultury inLodz21 zlokalizowana w kamienicy Hilarego Majewskiego, XIX wiecznego architekta i budowniczego Łodzi. W drodze do EC1 Miasta Kultury i EC1 Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Komitet zatrzymał się przy dworcu Łódź Fabryczna, którego początki datuje się na 1866 r. Dworzec od dekad jest modernizowany, a zakończenie obecnie trwających prac planuje się na rok 2026. 

Ważnym przystankiem była ul. Traugutta, przykład woonerfu, czyli podwórca miejskiego, który służy głównie pieszym, wprowadza zieleń w zwartą zabudowę miejską, miejsca siedzące, ale także zaspokaja potrzeby podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oraz umożliwia utrzymanie bezpiecznej prędkości podczas przemieszczania się autem. Ogromne wrażanie na reprezentantach Komitetu zrobiła Mediateka MeMo, miejsce, które łączy tradycyjne zbiory biblioteczne z dostępem do nowoczesnych technologii. Znajdują się tam m.in.: studio nagrań dźwięku i montażu, przestrzeń gamingowa z symulatorami lotu i toru wyścigowego, pokój dla legomaniaków, klub filmowy z kinem, kawiarnia oraz patio, gdzie odbywają się spotkania autorskie i panele dyskusyjne. 

Podczas spaceru do jednego z podwórek sztuki - Pasażu Róży, Komitet przeszedł odzyskanym dla pieszych jako skwer Placem Wolności oraz ulicą Piotrkowską, która po remontach stała się wizytówkę miasta, centrum rozrywki, handlu i głównym szlakiem komunikacyjnym.  Popołudnie Komitet spędził w MALu – Miejscu Aktywności Lokalnej, znajdującym się na ul. Pomorskiej, współpracującej głównie z osobami w wieku senioralnym. W drodze do „Stajni Jednorożców” oraz pomnika Jednorożca był czas na przejście Parkiem i Rynkiem Staromiejskim. Ostatnim punktem na rewitalizacyjnej mapie Łodzi była OFF Piotrkowska Center, przestrzeń łączącą działania z pogranicza kultury, sztuki, biznesu, ekologii oraz rozrywki. 

Ważną częścią wyjazdu było spotkanie z osobami z Urzędu Miasta Łodzi oraz latarnikami miejskimi, mającymi ciągły kontakt z mieszkańcami rewitalizowanych obszarów. Wizyta odbyła się w Centrum aktywności Lokalnej - Biurze Aktywności Lokalnej Urzędu Miasta Łodzi. Spotkanie poprowadziły Patrycja Wojtaszczyk - Kierownik Oddziału ds. Monitorowania GPR i Przygotowania Projektów i Ewa Grabarczyk - kierownik Oddziału ds. Działań Społeczno-Gospodarczych w Biurze Rewitalizacji. Członkowie i Członkinie Komitetu dyskutowali na temat historii i specyfiki działań rewitalizacyjnych, powodzeń i porażek, aspekcie społecznym oraz infrastrukturalnym, finansowaniu oraz planach na przyszłość. 

Po zwiedzeniu Manufaktury, Komitet udał się na Księży Młyn, złożenie fabryczno-mieszkalne, zbudowane w XIX w. przez Karola Scheiblera, najprężniej działającego łódzkiego przedsiębiorę. Na miejscu, Komitet miał okazję gościć w pracowniach łódzkich artystów oraz przejść się przez zabudowę famuł i innych zabytkowych obiektów, które po dziś dzień służą mieszkańcom. 

Komitet i urzędnicy wyjechali zainspirowani rozwiązaniami, nad którymi będą dyskutować w naszym mieście. Komitet Rewitalizacji ściśle współpracuje z biurem rewitalizacji i  lokalną społecznością i na bieżąco weryfikuje oraz zgłasza  pomysły i rozwiązania, które mogą być wdrażane na Toruńskim gruncie.  

Biuro Rewitalizacji / fot. Natalia Kiszkiel/ Mariusz Godlejewski/ Agnieszka Łuczywek-Warszewska/ Agnieszka Woźniak