Dowód do wymiany

Prawie 29 tysięcy dowodów osobistych wydanych zostanie w Toruniu w 2013 roku. Dotyczy to wymiany dokumentów, które tracą ważność, nowych oraz tych, w których trzeba zmienić dane. Wydział Spraw Administracyjnych UMT radzi, by z wymianą nie czekać do ostatniej chwili.

W tym roku tracą ważność dowody osobiste wydane w roku 2003. W Toruniu dotyczy to około 19,6 tysiąca osób. To spora liczba. Dla przykładu, w ubiegłym roku data ważności mijała w ok. 7,5 tysiąca dokumentach. Ponadto ważność tracą także dowody 5-letnie wydane w 2007 r. osobom niepełnoletnim. Wydział Spraw Administracyjnych szacuje, że po swój pierwszy dowód tożsamości zgłosi się ok. 2 tysiące 18-latków, ok. 6 tys. osób będzie wymieniać dowody z powodu zmiany danych, a ok. tysiąc – z powodu zagubienia lub kradzieży. Daje to sporą liczbę niemal 29 tys. dowodów. Lepiej więc złożyć stosowny wniosek wcześniej, gdyż na wymianę lub wydanie pierwszego dokumentu trzeba czekać około miesiąc.

W myśl obowiązującej od 1 stycznia 2009 r. ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodów osobistych,  dowody osobiste zawierające nieaktualne dane będą unieważniane. W przypadku obywateli polskich zamieszkałych na terenie kraju unieważnienie dowodu osobistego następuje po 3 miesiącach od dnia, w którym powstał obowiązek wymiany; w przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin ten wynosi 4 miesiące. Warto wiedzieć, że Wydział Spraw Administracyjnych na bieżąco otrzymuje informacje o zmianach danych nie tylko dotyczących zmiany miejsca zameldowania (to leży w kompetencjach wydziału), ale także z Urzędu Stanu Cywilnego.

Trzeba wziąć to pod uwagę planując czynności wymagające okazania takiego dokumentu (np. wyjazd do krajów Unii Europejskiej bez paszportu, wizytę w banku, rejestrację samochodu czy wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Można się bowiem niemile zdziwić, że nasz dokument jest nieważny i nic nie załatwimy.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego należy złożyć w przypadku:

1) ukończenia przez obywatela  RP, zamieszkałego na terenie naszego kraju, 18 roku życia lub 15 roku życia – jeżeli osoba pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielska lub opieką,

2) zmiany danych, które umieszcza się w dowodzie osobistym [nazwisko, imię (imiona), nazwisko rodowe, imiona rodziców, data  i miejsce urodzenia, płeć, wzrost, kolor oczu, adres, numer ewidencyjny PESEL] - w terminie  do 14 dni od dnia doręczenia osobie obowiązanej do posiadania dowodu osobistego ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę danych albo od dnia sporządzenia aktu małżeństwa, stwierdzającego zmianę nazwiska,   a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym - od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa. W przypadku obywateli polskich przebywających poza granicami kraju, termin ten wynosi  3 miesiące.

3) uszkodzenia dowodu osobistego lub powstania innej okoliczności, utrudniającej ustalenie tożsamości posiadacza dowodu osobistego  - niezwłocznie,

4) upływu terminu ważności dowodu osobistego - nie później, niż 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu,

5) utraty dowodu osobistego - niezwłocznie. 

W celu wymiany należy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu  w Wydziale Spraw Administracyjnych UMT, ul. Batorego 38/40 w godz. 7.30 – 17.00. Do wniosku należy dołączyć:

  • dwie wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, odzwierciedlające aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiające tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy
  • odpis skrócony aktu urodzenia - w przypadku osób, które nie zawarły małżeństwa (o ile nie został wcześniej złożony)
  • odpis skrócony aktu małżeństwa (o ile nie został wcześniej złożony)

Osoby, które w chwili składania wniosku mają ukończone 65 lat, mogą, lecz nie muszą, skorzystać      z przywileju uzyskania dowodu osobistego na czas nieoznaczony, tzn. do końca życia. Jeśli jednak jakiekolwiek dane z dowodu ulegną zmianie, dokument także należy wymienić.

Dzieci od 0 do 13 lat na wydanie dowodu muszą mieć zgodę obojga rodziców, zaś od lat 13 do 18 – jednego rodzica. Te dokumenty są ważne przez pięć lat.

W myśl znowelizowanej ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, od 1 stycznia 2010 r. wymiana dokumentów tożsamości jest bezpłatna.