Młodzi sobie pomogą

Jak zorganizować w szkole system pomocy rówieśniczej, gdy młody człowiek ma kłopoty z alkoholem czy narkotykami – uczą się toruńscy nauczycie i uczniowie na warsztatach ze specjalistami  8-9 lutego 2013 r.

Szkolenie dla nauczycieli i uczniów toruńskich szkół, zainteresowanych realizacją programu „Młodzieżowe Ochotnicze Pogotowie Rówieśnicze”, odbywa się w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów 210. Program ten został zaprezentowany w Toruniu podczas  ubiegłorocznej kampanii profilaktycznej pn. „Październik 2012 – miesiąc wolny od uzależnień” przez autora i realizatora projektu  pana Witolda Skrzypczyka i towarzyszącej mu łódzkiej młodzieży szkolnej, zaangażowanej w projekt od kilku lat. Założeniem programu jest stworzenie w szkole systemu wzajemnej pomocy pomiędzy nauczycielami i uczniami oraz współpracy między rówieśnikami w sytuacjach dla nich problematycznych, jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem – toruńscy nauczyciele zwrócili się do Wydziału Zdrowia UM z prośbą o kolejne spotkanie ze specjalistami: Witoldem Skrzypczykiem i Joanną Malinowską.

- Młodzież często zwraca się do rówieśników z różnymi trudnymi sytuacjami. Przeszkoleni w programie uczniowie, posiadający wiedzę na temat używek, umiejętności w zakresie wysłuchania nastolatka, informacje na temat placówek pomocowych - będą potrafili udzielić wsparcia i skontaktować młodego człowieka ze specjalistąwyjaśnia autor programu  Witold Skrzypczyk. - Wprowadzenie „Młodzieżowego Ochotniczego Pogotowia Rówieśniczego” obniży ilość młodych ludzi zażywających środki psychoaktywne, a młodzież przeszkolona w programie będzie modelowała zdrowe, konstruktywne wzorce zachowań wśród rówieśników. Proponowane szkolenie  zainspiruje młodych ludzi do efektywnej, wzajemnej współpracy z rówieśnikami.  Młodzi ludzie odniosą korzyści indywidualne (wzmocnienie poczucia własnej wartości, pewności siebie w kontaktach interpersonalnych, wiedza na temat używek). Przede wszystkim jednak uzyskane umiejętności pomogą im w tworzeniu konstruktywnych grup w szkołach.

Witold Skrzypczyk z Uniwersytetu Warszawskiego to specjalista psychoterapii uzależnień, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych. Jest on m.in.  autorem i współautorem programów profilaktycznych „Jestem O.K!”, „Bezpieczna Szkoła”, „Tak czy Nie”, „Razem”, ”Jestem sobą”, „Młodzieżowe Ochotnicze Pogotowie Rówieśnicze  MOPR”, „TUKA/N” i, „TROp - Profilaktyczny Program Rodzinny”.

Joanna Malinowska jest psychologiem  z Uniwersytetu Łódzkiego, pracownikiem Studium Psychoterapii Dziecka i Rodziny w Krakowie,  koordynatorką programu terapeutycznego dla Dorosłych Dzieci Alkoholików i współautorką programu profilaktycznego „Jestem sobą”.