Ona tworzyła historię

W 104. rocznicę urodzin, 19 marca 2013 roku, śp. panią generał prof. Elżbietę Zawacką wspominali jej przyjaciele i współpracownicy.

- Niesamowite było to, że kiedy Pani Profesor zmarła, była sobota rano, bez żadnego polecenia i zwoływania w Fundacji stawili się wszyscy pracownicy. W takiej chwili nikt nie mógł po prostu siedzieć w domu – wspominała dzień śmierci Elżbiety Zawackiej, 10 stycznia 2009 r., Katarzyna Minczykowska-Targowska, wiceprezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.

Anegdoty i wspomnienia przyjaciół i wieloletnich współpracowników Pani Generał złożyły się na wzruszający film biograficzny, przedstawiający Elżbietę Zawacką jako człowieka, naukowca, pedagoga, żołnierza, twórczynię fundacji badającej dzieje AK, a nade wszystko społecznika i żarliwą patriotkę, wielką osobowość, która wywierała ogromny wpływ na wszystkich, z którymi się zetknęła. Wiele osób zapamiętało ją jako osobę bardzo pracowitą, wymagającą, bezgranicznie oddaną służbie Polsce, ale też skromną, bezpośrednią, emanującą ciepłem i troską o innych. Blisko stuletnia Pani Profesor, aktywna niemal do samego końca, bardzo lubiła spotkania z młodzieżą, której chętnie opowiadała o swoich niewiarygodnych misjach konspiracyjnych z czasów okupacji i robiła to w zajmujący sposób. Była gorąca rzeczniczką upamiętniania historii i działalności wielkich postaci w formie różnego typu tablic i pomników. Otwarta na nowinki techniczne, szybko opanowała umiejętność posługiwania się komputerem, była zachwycona możliwością wysyłania poczty e-mail, chętnie korzystała z Internetu. Zmieniła cztery komputery – bo każdy poprzedni był dla niej za wolny.

Uroczystości upamiętniające gen. prof. Elżbietę Zawacką odbyły się 19 marca 2013 r. przy jej grobie na cmentarzu św. Jerzego i w Dworze Artusa. Miasto reprezentowali zastępca prezydenta Torunia Ludwik Szuba i wiceprzewodniczący Rady Miasta Andrzej Jasiński.

- Każde spotkanie z tą niezłomną kobietą, którą czciliśmy jako Honorową Obywatelkę Torunia, było poruszającym wydarzeniemmówił do zgromadzonych w Sali Wielkiej gości zastępca prezydenta Torunia Ludwik Szuba. - Miała w sobie hart ducha, ucieleśniała wojenny heroizm i poświęcenie dla Ojczyzny, a przy tym – mimo biegnących lat i sędziwego wieku – zachowywała pogodne usposobienie i poczucie humoru. Taką Ją pamiętam. Ona tworzyła naszą historię i z pewnością znacząco określiła wizerunek współczesnego Torunia i Pomorza.

W troskę Pani Profesor o zainteresowanie młodzieży historią znakomicie wpisał się Wojewódzki Konkurs im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej "Oni tworzyli naszą historię", organizowany przez Urząd Marszałkowski od 2009 r. dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Podczas uroczystości w Dworze Artusa tegoroczni laureaci konkursu i ich opiekunowie odebrali dyplomy, nagrody finansowe i książkowe. Jak zapowiedział prof. Wojciech Polak, przewodniczący komisji oceniającej prace konkursowe, w przyszłym roku zostanie wydana książka będące zbiorem nagrodzonych prac z dotychczasowych edycji  konkursu. W jego ocenie mają one wartość jako materiały dokumentacyjne dla historyków.

Urodzinowe uroczystości w Dworze Artusa zakończył spektakl "Elizabeth Watson - cichociemna" w wykonaniu toruńskiej aktorki Teresy Stępień-Nowickiej.