Filozofia stodoły

Fotografie kresowych wsi i ich mieszkańców autorstwa Krystyny Berndt prezentowane będą od 13 kwietnia do 5 maja w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Muzeum zaprasza na podróż po kresach wschodnich.

12 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Krystyny Berndt „Filozofia stodoły. Odchodzące wioski Białostocczyzny”. Uroczyste otwarcie swoim występem uświetni Adam Strug, pieśniarz, bard i kompozytor.

Fotografie są próbą zatrzymania w kadrze przemijających kultur z pogranicza polsko–białoruskiego. Domy o dachach krytych gontami, stare stodoły, liryczne kadry z wiejskich chat, konie oraz rdzenni mieszkańcy podlaskich okolic – na takich obrazach Krystyna Brendt zbudowała swoją „filozofię stodoły”. Fotografie przedstawiają okolice Krynek, Bagna Biebrzańskie oraz okolice Wizny i Łomży. Artystkę urzekła melancholia tamtejszego wielokulturowego  krajobrazu. To relikt, egzotyka, miejsce dla koneserów. Moja fotografia, to fotografia drogi. Zdjęcia robię niespiesznie aparatem analogowym,  w miejscach i momentach, które uważam za szczególnie ważne.  Pielgrzymuję po opłotkach  w poszukiwaniu sacrum. Odwiedzam wioski, zatrzymuję się przy ludziach, których spotykam. Aparat jest tylko pretekstem w podróży, przedmiotem, który prowokuje mnie do uważnej kontemplacji świata, ludzi i ich otoczenia, krajobrazów i porzuconych przedmiotówmówi Krystyna Berndt.

Na wernisaż i koncert wstęp jest bezpłatny. Kuratorem wystawy jest Magdalena Nierzwicka.

Muzeum Podróżników mieści się w Toruniu przy ul. Franciszkańskiej 11. Czynne jest codziennie oprócz poniedziałku w godzinach 10.00 – 16.00, a w okresie wiosenno-letnim (od maja do października) w godz. 10.00 – 18.00.  Bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy - 5 zł. W środy wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Krystyna Berndt – polonistka, teatrolog i dziennikarka zajmująca się dziedzictwem kulturowym i mniejszościami etnicznymi, a także realizatorką filmów dokumentalnych. Na Podlasiu i w jego sąsiedztwie zrealizowała projekt fotograficzny rejestrujący „odchodzące” wioski i miasteczka. 

Adam Strug - pieśniarz, bard i kompozytor. W swym repertuarze sięga do dawnej muzyki religijnej oraz świeckiej, a także poszukuje inspiracji w muzyce Kurpiów i w tradycji okołołomżyńskiej. Jego ostatni album „Adieu” eksperymentalnie syntezuje odległe kultury. Artysta najczęściej koncertuje z zespołem „Monodia Polska”.

Przypominamy, że Muzeum Podróżników jest nominowane do nagrody w konkursie „Polska Pięknieje. 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii obiekt turystyczny, jako reprezentant województwa kujawsko-pomorskiego. Głosujmy na muzeum! Głosowanie trwa do 30 kwietnia.