Żłobki i kluby dziecięce

Przypominamy toruńskim przedsiębiorcom m.in. o obowiązku wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Wpis dokonywany jest na podstawie pisemnego wniosku o wpis do rejestru złożonego przez podmiot zamierzający prowadzić żłobek lub klub dziecięcy.

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 żłobkiem lub klubem, dziecięcym jest każda jednostka organizacyjna, która niezależnie od nazwy wykonuje zadania określone w ustawie, tj. w szczególności przez:

  • zapewnienie dziecku opieki w warunkach zbliżonych do warunków domowych
  • zagwarantowanie dziecku właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej, przez prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka
  • prowadzenie zajęć opiekuńczo–wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwych do wieku dziecka.

Prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Wpis dokonywany jest na podstawie pisemnego wniosku o wpis do rejestru, złożonego przez podmiot zamierzający prowadzić żłobek lub klub dziecięcy.

Rejestracja po 3 kwietnia 2011 r. działalności gospodarczej polegającej na opiece nad dziećmi do lat 3, bez stosownego zaświadczenia o dokonaniu wpisu podmiotu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, a także brak w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej informacji, że podmiot jest wpisany do rejestru żłobków i klubów dziecięcych jest nieprawidłowa.

Wykonywanie działalności gospodarczej bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej oraz wpisu do rejestru działalności regulowanej jest wykroczeniem, które zgodnie z art. 60(indeks 1) kodeksu wykroczeń podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej organ rejestrowy wydaje natychmiast wykonalną decyzję o zakazie wykonywania przez przedsiębiorcę działalności. To oznacza, że organ z urzędu wykreśla wpis w rejestrze, zaś przedsiębiorca może uzyskać ponowny wpis w tym samym zakresie działalności gospodarczej dopiero po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji.

Opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być osoba, która posiada wymienione w ustawie kwalifikacje. Kwalifikacje można uzyskać m.in. odbywając stosowne szkolenie. Programy szkoleń, w drodze decyzji, zatwierdza na wniosek podmiotu prowadzącego szkolenie, minister właściwy do spraw rodziny.

Certyfikaty wystawione przez instytucje, które nie posiadają decyzji ministra właściwego do spraw rodziny nie spełniają warunków przepisów ustawy i nie są dokumentem potwierdzającym kwalifikacje kandydata na opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym.