Bezpłatne bilety na Probalticę
1 maja o godz. 18.00 koncert inauguracyjny 20. festiwalu muzyki i sztuki krajów bałtyckich Probaltica. Bezpłatne bilety wstępu na koncerty festiwalowe odbierać można kasie Ratusza Staromiejskiego od czwartku, 25 kwietnia oraz w salach koncertowych na godzinę przed występem.
Probaltica od dwóch dekad promuje muzykę i jej wykonawców pochodzących z krajów położonych nad Morzem Bałtyckim. W tym czasie publiczność miała okazję się przekonać, że w świecie dźwięków nie istnieją bariery kulturowe i że warto poznawać artystyczne dokonania sąsiadów. Także w tym roku festiwal będzie okazją do wysłuchania dzieł różnych stylów i epok, kompozycji twórców uznanych w świecie oraz autorów mniej popularnych, lecz wartych uwagi. W związku z 100. rocznicą urodzin Witolda Lutosławskiego, dzieła tego twórcy zabrzmią podczas festiwalu kilkakrotnie. Nie zabraknie jednak lżejszego repertuaru.
Od renesansu po współczesność
Probaltikę otworzy 1 maja koncert Orkiestry Symfonicznej Miasta Kaliningradu pod dyrekcją Arkadija Feldmana. Solistą będzie jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów Paweł Kowalski. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem – pisał o nim Witold Lutosławski. To właśnie Kowalski był pierwszym po Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego. Utwór ten usłyszymy również podczas inauguracji festiwalu. W programie znajdą się także kompozycje Piotra Perkowskiego, w okresie przedwojennym związanego z Toruniem, oraz XIX i XX-wiecznych kompozytorów rosyjskich, m.in. Szostakowicza, Czajkowskiego i Borodina.
Dwukrotnie, 2 i 3 maja, będzie okazja do posłuchania łotewskiego tria wiolonczelistów Melo-M. Artyści umiejętnie przekładają na swoje instrumenty nie tylko kompozycje klasyczne, ale pełnymi garściami czerpią również z etno, popu i rocka, dzięki czemu zyskali międzynarodowy rozgłos. 3 maja na Rynku Staromiejskim przeniesiemy się do epoki renesansu za sprawą widowiska z muzyką i tańcem w wykonaniu młodzieżowego zespołu Scholares Minores Pro Musica Antiqua z Poniatowej.
Po raz kolejny publiczność Probaltiki spotka się 4 maja ze szwedzką orkiestrą Gotlands Blasarkvintett. Artyści, wraz z toruńską Multikameratą, wystąpią w koncercie na cześć Witolda Lutosławskiego. W programie m.in. Wariacja Sacherowska na wiolonczelę solo, Bukoliki, Grave, Metamorfozy na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową i Pięć melodii ludowych. Kolejny międzynarodowy skład muzyków zagra w koncercie 5 maja. Estoński Arsis Handbell Ensemble, zespół grający na dzwonach ręcznych, wystąpi z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Całością dyrygować będzie Aivara Mae. Zabrzmi Symfonia Dzwonów Ręcznych na zespół 7 oktaw dzwonów ręcznych i sinfoniettę estońskiego kompozytora Peetera Vahi.
Podwójne granie
Muzykę chóralną usłyszymy 7 maja w kościele św. Jakuba. Tego dnia wystąpi estoński Orthodox Sacred Music Choir pod dyrekcją Valerego Petrova. Do organów zasiądzie Anna Humal Kryptis, a wykonana zostanie Cantata „Bóg” na podstawie tekstów poematu Gawriły Romanowicza Dierżawina „Oda do Boga” autorstwa dyrygenta zespołu.
Z Danii przyjedzie do Torunia Ensemble MidtVest, który wraz ze skrzypaczką Karoliną Weltrowską wystąpi 8 maja. Zespół tworzy jedenastu muzyków wykształconych na czołowych europejskich akademiach. Artyści specjalizują się w muzyce kameralnej. W ich wykonaniu usłyszymy utwory Vivaldiego, Haydna, Mozarta, Chopina, Debussy’ego oraz preludia Lutosławskiego. 10 maja Ensemble MidtVest wystąpi po raz kolejny i wraz z pianistą Carstenem Dahlem przedstawią performance muzyczny. Dla miłośników fortepianu organizatorzy przygotowali jeszcze jedną propozycję.
11 maja wystąpi jeden z najlepszych duetów fortepianowych - Anna & Ines Walchowskie. „Obie siostry są silnymi osobowościami o ogromnej woli i sile przebicia. Dlatego nie dziwią sukcesy na wielu scenach koncertowych” – pisał o nich prof. Alfons Kontarsky. W ich wykonaniu zabrzmią utwory Lutosławskiego, Brahmsa, Grainger, Gershwina, Saint-Saensa, Liszta i Ravela. Kompozycje tego ostatniego, a także Rimsky’ego-Korsakova, Musorgsky’ego, Czajkowskiego, Kozłowa, Galliano i Piazzolli wypełnią program koncertu Style Quartet z Rosji pod intrygującym tytułem „Dzieła mistrzów i szaleństwa”. Odbędzie się on 12 maja. Dwa dni później kolejny występ duetu. Usłyszymy gitarzystę Sergieja Kricinina i skrzypka Vilhelmasa Čepinskisa. Artyści wykonają utwory Paganiniego, Schuberta, Sarasatego, Piazzolli i Pujola.
Probaltikę zakończy 16 maja Koncert Prezydencki, podczas którego wystąpią muzycy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Ten wyjątkowy zespół założony w 2007 r. przez Jerzego Semkowa tworzą najzdolniejsi studenci i absolwenci wyższych uczelni muzycznych, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Po koncertach na festiwalach w Austrii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Szwajcarii, na Litwie, Ukrainie i we Włoszech, postanowili odwiedzić także Toruń. Wykonają oni koncerty i symfonię mistrza Pendereckiego.
Festwial Probaltica odbywa sie pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.
(za: Ikar, maj/2013)
Szczegółowy plan festiwalu tutaj
Na zdjęciu: muzycy orkiestry Sinfonia Iuventus.