Piękniejsze muzeum
Do Torunia zawitał 21 czerwca Kevin Aiston. Z nagrodą „Piękniejszej Polski” dla Muzeum Podróżników.
Nagroda, przyznawana przez Ruch „Piękniejsza Polska” związany z TVP 2, trafiła do Muzeum Okręgowego w Toruniu za stworzenie i rozwijanie oddziału Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Placówka otwarta w 2003 r., w kamienicy przy ul. Franciszkańskiej, w ubiegłym roku została powiększona o sąsiednią kamienicę, wzbogacona o nowe eksponaty i zaaranżowana jako nowowczesne muzeum interaktywne. Wyróżnienie przywiózł do Torunia Kevin Aiston, angielski strażak, który zyskał w Polsce ogromną sympatię i popularność dzięki programowi "Europa da się lubić", a dziś prowadzi program "Piękniejsza Polska" i jeżdżąc po naszym kraju, zachwala jego uroki.
- Mówię to bez podlizywania się. Polska to wspaniały kraj, który ma wiele do zaoferowania – stwierdził Kevin Aiston w Toruniu.
Uroczyste przekazanie nagrody "Piękniejszej Polski" odbyło się w siedzibie Muzeum przy ul. Franciszkańskiej. Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył trofeum dyrektorowi Muzeum Okręgowego Markowi Rubnikowiczowi, ten zaś przekazał je na ręce kierującej oddziałem Muzeum Podróżników Magdaleny Nierzwickiej. Relacja z tej uroczystości zostanie wyemitowana w TVP 2 w niedzielę, 7 lipca w programie "Piękniejsza Polska".
- Kiedy w 2003 roku otwieraliśmy w Toruniu Muzeum Podróżników, obiecałem pani Elżbiecie Dzikowskiej, że postaramy się powiększyć powierzchnię tej placówki o sąsiednią kamienicę, tak by było więcej miejsca na eksponaty ze wspaniałej kolekcji jej i męża Tony’ego Halika. Obietnicy tej dotrzymałem. Pani Elżbieto, dziękujemy za dotychczasowe dary i prosimy o więcej! – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Teraz, dzięki nagrodzie programu „Piękniejsza Polska”, który odkrywa i popularyzuje takie piękne miejsca, toruńskie muzeum zobaczą telewidzowie w całej Polsce.
Ruch „Piękniejsza Polska” to organizacja założona przez Józefa Węgrzyna, której celem jest dostrzeganie i wyróżnianie ludzi i instytucji przyczyniających się swoją działalnością do kształtowania piękniejszej Polski. Nagrodzeni otrzymują statuetki, a przede wszystkim dyplomy, z których każdy podpisany jest przez wybitnych członków Kapituły: przewodniczącego – Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora Teatru Wielkiego Jacka Cygana, Krzysztofa Chwaliboga – przewodniczącego Polskiej Rady Architektury, Daniela Olbrychskiego, dr Józefa Węgrzyna oraz Jerzego Maksymiuka. Wręczeniu nagrody towarzyszy też wizyta ekipy telewizyjnej TVP 2, która od dziesięciu już lat prezentuje nagrodzone miejsca i osoby w specjalnym cyklu programów "Piękniejsza Polska", zachęcającym do odkrywania i odwiedzania ciekawych zakątków Polski.
Wśród kilkudziesięciu dotychczas nagrodzonych osób warto wymienić Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich za stworzenie parku w Lusławicach, profesora Marka Kwiatkowskiego za odrestaurowanie dworku wraz z parkiem i otoczeniem gospodarskim, Krzysztofa Wolframa, twórcę „Zielonych Płuc Polski”, Wojciecha Kilara, kompozytora muzyki polskiej, Zygmunta Kwiatkowskiego za kultywowanie tradycji na zamku w Golubiu-Dobrzyniu oraz profesora Wiktora Zina za upowszechnianie tradycji kulturowych w architekturze.
W Toruniu dyplom "Piękniejszej Polski"otrzymali do tej pory śp. Lucjan Broniewicz, współzałożyciel i wieloletni dyrektor Toruńskiego Planetarium, ks. Marek Rumiński, proboszcz parafii katedralnej śś. Janów za działania promocyjne w katedrze, bluesman Sławek Wierzcholski oraz związani z Toruniem dziennikarka Elżbieta Dzikowska i astronom prof. Aleksander Wolszczan. Teraz do tego chlubnego grona dołącza Muzeum Podróżników.