Grecja na wieczór

Nie trzeba jechać do Grecji, żeby poczuć się w Toruniu jak w kraju Afrodyty – w sobotę, 3 sierpnia Wieczór Grecki w Ratuszu Staromiejskim.

Panujące w Toruniu śródziemnomorskie temperatury to doskonała sceneria do muzycznego spotkania z Grecją. W najbliższą sobotę, podczas festiwalu "Europa -Toruń. Muzyka i Architektura" Karina Skrzeszewska, śpiewaczka o korzeniach polsko-greckich, wykona dla torunian i turystów wiązankę najpiękniejszych pieśni kompozytorów greckich. Artystka dysponująca sopranem liryczno-koloraturowym zaśpiewa utwory Mikisa Theodorakisa, Manosa Chadzidakisa i Apostolosa Kaldarasa. Wieczór poprowadzi zaś jej mama Marika Skrzeszewska, rodowita Greczynka.

Początek o godz. 20.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, bilety 25/15 zł.

Karina Skrzeszewska to wieloletnia ambasador kultury greckiej w Polsce, czynnie działająca we Wrocławskim Towarzystwa Greków w Polsce "Odysseas". Jest inicjatorką i realizatorką wielu przedsięwzięć artystycznych propagujących kulturę i sztukę Grecji. Na co dzień z sukcesami występuje jako solistka na scenach polskich teatrów i oper. Zadebiutowała w 2007 r. partią Musetty w "Cyganerii" G. Pucciniego (Opera Bałtycka w Gdańsku), a w czerwcu tego samego roku publiczność żywiołowo oklaskiwała jej występ w roli Donny Anny "Don Giovanni" W.A. Mozarta na Festiwalu w bułgarskiej Warnie. W marcu 2008 roku podjęła współpracę z Operą Śląską, gdzie z dużym sukcesem wystąpiła w tytułowej partii premierowego spektaklu "Łucji z Lammermoor" G.Donizettiego. Za ten właśnie występ oraz za późniejszą rolę Dziewczyny w widowiskowej realizacji "Carmina Burana" C. Orffa (Opera Śląska) została uhonorowana prestiżową nagrodą Złotej Maski w kategorii najlepszej roli wokalno-aktorskiej 2008 roku. Na swoim koncie ma też udział w licznych spektaklach podczas tournee po krajach Belgii, Holandii i Hiszpanii.

Obecnie artystka współpracuje z Opera Krakowską, Operą Śląską , Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Wielkim w Łodzi a także z operową sceną Statnego Divadla w Koszycach oraz z Operą Narodową w Bratysławie. Z zespołem Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Serafina zrealizowała nagranie „Carmina burana”, które jako album ukazało się w listopadzie 2011 roku.

W ciągu ostatnich dwóch lat artystka wzięła udział w produkcjach przygotowanych przez Teatr Wielki w Poznaniu, Operę Śląską oraz Teatr Wielki w Łodzi, poświęconych wielkim władczyniom Anglii. Kreując tytułowe role w operach G. Donizettiego, dała się poznać jako wspaniała interpretatorka stylu bel canto. Jej kreacje zostały owacyjnie przyjęte przez publiczność oraz bardzo wysoko ocenione przez recenzentów.