Pomóż głodnym dzieciom
Prawie 30 lokali gastronomicznych z Torunia przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji Świąteczny Stół Pajacyka. W Mikołajki, 6 grudnia, restauracje, kluby i kawiarnie wraz z klientami pomogą głodnym dzieciom. Akcji towarzyszy także aukcja, która odbywa się w internecie.
Świąteczny Stół Pajacyka to jednodniowa akcja, podczas której właściciele restauracji, pubów i kawiarni przekazują 10 proc. obrotu na rzecz dożywiania dzieci w Polsce i na świecie. Dzięki temu przedsięwzięciu przez ostatnie jedenaście lat Polska Akcja Humanitarna zapewniła dzieciom ponad 128 tysięcy posiłków.
W Toruniu w tym roku do akcji przyłączyło się prawie 30 lokali. Teraz czas na klientów. Każdy, kto zdecyduje się wesprzeć akcję, może udać się 6 grudnia do restauracji, pubu czy kawiarni oznaczonych charakterystycznym plakatem Świątecznego Stołu. Wystarczy zamówić kawę czy zjeść obiad i w ten sposób wspomóc dożywianie dzieci w Polsce i na świecie.
Już po raz kolejny akcji Świąteczny Stół Pajacyka towarzyszy aukcja. Licytowanych jest tylko pięć przedmiotów, ale za to od wyjątkowych ludzi. Ofiarodawcy to Anna Maria Jopek, Martyna Wojciechowska, Robert Lewandowski, Agata Buzek i Janina Ochojska. Za każdym ofiarowanym przedmiotem stoi niezwykła historia!
Aukcja trwa na stronie Radia Kraków, a jej finał na antenie radia 6 grudnia, czyli w dni, w którym w całej Polsce odbędzie się Świąteczny Stół Pajacyka.
Lista toruńskich lokali, które przyłączyły się do Świątecznego Stołu Pajacyka:
- Małe Conieco u Kasi
- Pierogarnia LENIWA
- Kartoflarnia
- Corner Cafe
- La Mancha
- Restauracja ROYAL INDIA Toruń
- Klub Czeski Sen
- Smaki Azji
- Restauracja LOTOS
- Oriental WOK
- Hacienda Pancho Villa
- Restauracja Prowansja
- Hotel 1231
- Tratwa
- Klub Niebo
- Jajcarnia
Polska Akcja Humanitarna od 1998 roku prowadzi program dożywiania dzieci „Pajacyk”. Potrzeby nadal są ogromne. Szacuje się, że 153 miliony dzieci na świecie cierpią z powodu głodu. W Polsce w 2010 r. ok. 12 proc. dzieci do lat 18 żyło w rodzinach, w których poziom wydatków był niższy od ustawowej granicy ubóstwa. Konsekwencją tego stanu było niedożywienie, będące przyczyną wielu deficytów w rozwoju dziecka objawiających się na trzech płaszczyznach: fizycznej, psychicznej i społecznej. Dzieci, których dieta jest uboga w witaminy i mikroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju mają obniżoną odporność, cierpią na niedowagę, przeważnie są mniejsze od rówieśników. Niedożywione dzieci z ubogich rodzin na ogół charakteryzuje brak wiary we własne możliwości i niska samoocena, nierzadko towarzyszą im również poczucie osamotnienia i bezsilności.