Weekend w Toruniu

Jeśli początek wakacji, to tylko w Toruniu. Weekend zdominują festiwal architektury i wzornictwa, pokazy i koncerty na letniej scenie na Rynku Staromiejskim. Rozpoczynamy też sportowe wakacje  z „Niedzielą dla zdrowia” i jogą w parku. Na starówce przez trzy dni trwać będzie bój o tytuł "Najtwardszego strażaka".  A w sobotę swoje urodziny obchodzić będzie fontanna Flisaka na Rynku Staromiejskim.


PIĄTEK, 27 CZERWCA 

  • godz. 10.00–22.00 TORMIAR – Festiwal Architektury i Wzornictwa: Rehabilitacja Wyobraźni, wstęp wolny

Plastyka Toruńska. Architektura wnętrz 1945–2000 (wystawa)
II Indywidualna wystawa Franciszka Michałka. Projekty dekoracji wnętrz
10.00–22.00 PeKaeF – Plenerowy Klub Festiwalowy na Bulwarze Sztuki CSW
11.00 Architektura wnętrz kampusu UMK w Toruniu – spacer po miasteczku uniwersyteckim z Emilią Ziółkowską, zbiórka przy wejściu do Auli UMK
17.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Plastyka toruńska. Architektura wnętrz 1945–2000 , CSW/przestrzeń wystawy
18.00 Premiera filmu Projektując nowoczesność. Rozmowy o architekturze Torunia oraz spotkanie z bohaterami filmu oraz jego twórcami Martą Nowicką i Waldemarem Bujakiem
20.00 Publiczna Prywatka, PeKaeF – Plenerowy Klub Festiwalowy na Bulwarze Sztuki CSW

  • godz. 16.00, Artus Art Cinema, Projekcja filmu o Jerzym Wieczorku, prezydencie Torunia w latach 1990-1996, Honorowym Obywatelu Torunia
     
  • godz. 16.00 VI Mistrzostwa TFA Husqvarna Poland 2014 i IV Firefighter Combat Challenge, Rynek Staromiejski - Rynek Nowomiejski.
     Na toruńskiej starówce zobaczyć będzie można zmagania ponad 300 strażaków z różnych krajów o tytuł „Najtwardszego Strażaka” oraz „Najtwardszego z Najtwardszych” PROGRAM
     
  • godz. 19.00 Sewilla i okolice – pokaz tańca flamenco, Dom Muz, ul. Podmurna, wstęp wolny

Pokaz taneczny uczestniczek warsztatów flamenco prowadzonych w Domu Muz przez Dorotę Dzięcioł – wokalistkę, flecistkę, adeptkę tańca flamenco i plastyka. Prowadzi kurs tańca flamenco w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52. 

  • godz. 19.00-20.30, Barowe Żywioły, Dzwonek Do Drzwi, Scena Letnia, Rynek Staromiejski, wstęp wolny

Barowe Żywioły - muzycy wykonują tradycyjne utwory szantowe. Toruńska kapela zawiązała się w roku 2012 i już w tym samym roku debiutowała na festiwalu szantowym w Giżycku.

Dzwonek Do Drzwi - kapela rodem z Torunia liczy 6 osób i szybko pozyskała rzesze wiernych fanów. Muzycy grali już przed takimi gwiazdami jak: Justyna Steczkowska, Zakopower, Farben Lehre, Poparzeni Kawą 3, Muchy, Zmaza oraz Kuśka Brothers, Neosbiljni Pesimisti (Serbia) Sofa czy Czaqu.

 

SOBOTA, 28 CZERWCA 

  • od godz. 8.00 VI Mistrzostwa TFA Husqvarna Poland 2014 i IV Firefighter Combat Challenge, Rynek Staromiejski - Rynek Nowomiejski.
    Na toruńskiej starówce zobaczyć będzie można zmagania ponad 300 strażaków z różnych krajów o tytuł „Najtwardszego Strażaka” oraz „Najtwardszego z Najtwardszych” PROGRAM
     
  • godz 11.30, Happening z okazji 100-lecia fontanny Flisaka, Rynek Staromiejski

Podczas imprezy dzieci będą mogły się zamienić w żabki i odszukać Flisaka spacerującego po Rynku Staromiejskim. Przy fontannie stanie stoisko malowania dziecięcych buziek, a dla wszystkich uczestników zabawy przygotowano drobne gadżety.

  • od godz. 11.00, 68. Mistrzostwa Polski Juniorów w Lekkoatletyce, Stadion Miejski

Już po raz 3 na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego odbędą się Mistrzostwa Polski Juniorów w Lekkoatletyce. W zawodach udział weźmie 1 200 zawodników reprezentujących 260 klubów sportowych z całej Polski. W trakcie Mistrzostw Polski rozgrywane są na stadionie wszystkie konkurencje olimpijskie oraz biegi przełajowe, chód na 50km, półmaraton i maraton. Wstęp na zawody jest bezpłatny. W załączeniu program minutowy.

fot. Tytus Szabelski

  • godz. 11.00–22.00 TORMIAR – Festiwal Architektury i Wzornictwa: Rehabilitacja Wyobraźni, wstęp wolny

Plastyka Toruńska. Architektura wnętrz 1945–2000 (wystawa)
II Indywidualna wystawa Franciszka Michałka. Projekty dekoracji wnętrz
godz. 11.00–22.00 PeKaeF – Plenerowy Klub Festiwalowy na Bulwarze Sztuki CSW
godz. 11.00 Otwórz oczy. Wnętrzarska podróż w czasie – spacer śladami dekoracji wnętrz z Katarzyną Kluczwajd [zbiórka w lobby CSW przy recepcji]
godz. 12.00–14.00 Warsztaty dla rodzin: Mozaika-ceramika i brutalne piękno [obowiązują zapisy], CSW/przestrzeń wystawy
godz. 17.00 Oprowadzanie kuratorskie po II Indywidualnej wystawie Franciszka Michałka. Projekty dekoracji wnętrz oraz spotkanie poświęcone twórczości artysty, CSW/przestrzeń wystawy
godz. 18.30 Ratujemy Mozaiki – spotkanie z Karoliną Andrzejewską z Fundacji Architektury oraz prezentacja na temat plastyki w toruńskiej architekturze, CSW/przestrzeń wystawy 

  • godz. 11.00 Poranek Teatralny dla dzieci – Bajkopisanie, Dom Muz, ul. Poznańska, wstęp: 8 zł

W wykonaniu Teatru Frajda. 

  • godz. 11.00 W kręgu baśni celtyckich, Muzeum Etnograficzne, wstęp wolny

W trakcie imprezy najmłodsi będą mieli okazję udać się w magiczną podróż do odległych celtyckich krain razem z przyjaciółmi z przeszłości: grupa odtwórcza z Poznania zaprezentuje własną interpretację baśni celtyckich, przekazywanych w Irlandii ustnie z pokolenia na pokolenie. Oprócz tego uczestnicy będą mogli nauczyć się prostych tańców z Zielonej Wyspy oraz zobaczyć pokaz walki dawnych wojów, a na kilka wylosowanych osób czekać będzie mały podarunek, dzięki któremu w każdej chwili będą mogli powrócić do zaczarowanego świata bajek. Współorganizacja: Stowarzyszenie Kultury Celtyckiej „Celtycki Gotyk”, Stowarzyszenie „Aurea Tempora”. Sala widowiskowa. 

  • godz. 13.00-17.00 Scena Letnia: Jagielski Dance Project, Rynek Staromiejski wstęp wolny

Na Rynku Staromiejskim z okazji zakończenia sezonu już po raz 6 odbędzie wydarzenie taneczne - Przegląd Jagielski Dance Project. W wydarzeniu czynny udział weźmie kilkuset tancerzy. Imprezę uświetnią pokazy taneczne dzieci, młodzieży i dorosłych. Tancerze, zarówno grupy jak i soliści, zaprezentują się w kilkunastu różnych stylach tańca.

  • godz. 14.00-19.00 Świętojański Jarmark Średniowieczny, Zamek Krzyżacki

W programie: inscenizacje średniowieczne – Rota Zbrojna Grodu Lubicz, zabawy plebejskie, turnieje rycerskie oraz konkursy – Drużyna Wojowników Sleipnir, jarmark średniowieczny – wystawcy regionalni. Wstęp wolny

  • godz. 16.00 Kadry z szafy – wystawa fotografii, CSW, wstęp wolny

Wernisaż podsumowujący roczny projekt Seniorzy w akcji! – Kadry z szafy.

Wystawa dokumentująca działania warsztatowe oraz ich efekty, oraz fotografie wykonywane przez mieszkańców Torunia (opis powyżej). Podczas wystawy zobaczyć będzie można fotografie w technice luxografii, fotografie wykonane camerą obscura oraz modowe fotografie cyfrowe nawiązujące do stylu lat 60., 70. i 80.

  • od godz. 16.30, Mistrzostwa polski w hokeju na trawie, Stadion Miejski w Toruniu,  

Udział w turnieju finałowym zapewniły sobie cztery najlepsze drużyny po rundzie zasadniczej. W sobotnich półfinałach zagrają Grunwald Poznań ze Startem Gniezno (godzina 16.30) i AZS AWF Poznań z Pomorzaninem Toruń (godzina 18.30). W niedzielę o 11.00 mecz o brąz, w którym zmierzą się półfinałowi przegrani. O 13.00 zaś wielki finał.

Stawką toruńskiego turnieju są nie tylko medale Mistrzostw Polski, ale też udział w europejskich pucharach. Polska może wystawić w hokejowej Eurolidze dwa zespoły. Złoty medalista będzie rozstawiony i awansuje od razu do fazy play-off. Srebrna drużyna będzie musiała przebijać się przez rozgrywki grupowe. Już dawno polska ekstraklasa nie była tak wyrównana, a walka o turniej finałowy tak zacięta.

Tradycyjnie na kibiców, którzy pojawią się na trybunach stadionu przy Szosie Chełmińskiej 75 czekać będą darmowe kiełbaski z grilla ufundowane przez Firmę Handlową EURO-DRÓB. 

  • godz. 18.00 Kina i kultura kinowa w Toruniu 1896-1939, Muzeum Etnograficzne, wstęp wolny

Wykład Katarzyny Kluczwajd w ramach spotkań z cyklu Kultura okolic - okolice kultury. Sala widowiskowa. 

  • godz. 21.00, Koncert: Cheeba (EastWestRockers) + In-Dead, Klub Dwa Światy, bilety 10 zł

 

NIEDZIELA 29 CZERWCA

  • od godz. 9.00 VI Mistrzostwa TFA Husqvarna Poland 2014 i IV Firefighter Combat Challenge, Rynek Staromiejski - Rynek Nowomiejski.
     Na toruńskiej starówce zobaczyć będzie można zmagania ponad 300 strażaków z różnych krajów o tytuł „Najtwardszego Strażaka” oraz „Najtwardszego z Najtwardszych” PROGRAM

  • godz. 10.00 – 11.30, Joga w parku, Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu, tereny rekreacyjne nad Martówką (dolna część parku)

Zajęcia odbywają się w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu. Mogą w nich uczestniczyć zarówno osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z jogą, jak i doświadczone. Zapraszamy w każdą niedzielę od 29 czerwca do 27 lipca 2014 r. w godz. 10.00-11.30 do Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu - tereny rekreacyjne nad Martówką (dolna część parku). Wstęp wolny. 

  • od godz. 8.15, 68. Mistrzostwa Polski Juniorów w Lekkoatletyce, Stadion Miejski 

Już po raz 3 na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego odbędą się Mistrzostwa Polski Juniorów w Lekkoatletyce. W zawodach udział weźmie 1 200 zawodników reprezentujących 260 klubów sportowych z całej Polski. W trakcie Mistrzostw Polski rozgrywane są na stadionie wszystkie konkurencje olimpijskie oraz biegi przełajowe, chód na 50km, półmaraton i maraton. Wstęp na zawody jest bezpłatny.  

  • od godz. 11.00, Mistrzostwa polski w hokeju na trawie, Stadion Miejski w Toruniu 

Udział w turnieju finałowym zapewniły sobie cztery najlepsze drużyny po rundzie zasadniczej. W sobotnich półfinałach zagrają Grunwald Poznań ze Startem Gniezno (godzina 16.30) i AZS AWF Poznań z Pomorzaninem Toruń (godzina 18.30). W niedzielę o 11.00 mecz o brąz, w którym zmierzą się półfinałowi przegrani. O 13.00 zaś wielki finał. Tradycyjnie na kibiców, którzy pojawią się na trybunach stadionu przy Szosie Chełmińskiej 75 czekać będą darmowe kiełbaski z grilla ufundowane przez Firmę Handlową EURO-DRÓB. 

  • godz. 12.00–18.00 Wystawy. TORMIAR – Festiwal Architektury i Wzornictwa: Rehabilitacja Wyobraźni, wstęp wolny

Plastyka Toruńska. Architektura wnętrz 1945–2000
II Indywidualna wystawa Franciszka Michałka. Projekty dekoracji wnętrz
11.00–20.00 PeKaeF- Plenerowy Klub Festiwalowy na Bulwarze Sztuki CSW
11.00–18.00 Toruńskie Targi Dizajnu, LabSen CSW
12.00–14.00 Warsztaty dla rodzin archiTEKTURA wnętrz [obowiązują zapisy], CSW/przestrzeń wystawy 

  • godz. 13.00 – 17.00 „Niedziela dla Zdrowia”, Rynek Staromiejski w Toruniu

Impreza sportowo – rekreacyjna „Niedziele dla zdrowia” to wspólny projekt Nowości Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Torunia jako element programu Sportowe Lato 2014. Jest ona podzielona na bloki tematyczne: sport, zdrowie, muzyka oraz animacje dla dzieci i młodzieży.

W programie:

13.00   Rozpoczęcie Niedzieli Dla Zdrowia
13.10   rozgrzewka z Bella Line
13.25   shock fitness z Bella Line
13.45   power Bike z Bella Line
14.00   pokaz ze sztalugami
14.20   crossfitness z Bella Line
14.45   shock fitness z Bella Line
15.00   spotkania z wystawcami
15.20   pokaz street dance z grupą BANG BANG
15.30   animacje dla dzieci, twister, nauka tańca z Grupą T
15.50   Zumba z Eweliną Wiśniewską
16.10   animacje dla dzieci, twister, nauka tańca z Grupą T
16.30   Zumba z Eweliną Wiśniewską
17.00   Zakończenie wydarzenia

Oprócz tego konkursy, muzyka, atrakcyjne nagrody m.in. podwójne zaproszenie na Toruń Basket Cup, treningi karate, tenisa, piłkarzy ki, joga, porady dietetyków. 

  • godz. 17.00 Art-Żart, czyli plenerowy konkurs na najlepszego „suchara” , scena plenerowa na Rynku Staromiejskim

W ramach letniej sceny plenerowej Dwór Artusa zaprasza na nietypowy konkurs - „suchych żartów”. Każdy chętny, będzie mógł opowiedzieć dowcip, dykteryjkę, słowną anegdotkę. Najlepsze nagrodzone zostaną upominkami. A wszystko w rytm naprawdę dobrej muzyki, którą grać będziemy spełniając życzenia publiczności.

Wstęp wolny 

  • godz. 16.00 Świętojański Festiwal Organowy: Waldemar Krawiec, kościół Ducha Św., wstęp wolny

W programie utwory: J.S. Bacha, G. B. Martiniego, M. Brosiga, Ch. H. Rincka, P. Ebena, Th. Duboisa

  • godz. 19.00 G. Aron „Mój Boski Rozwód”, Teatr Muzyczny, bilety 35 zł

„Mój Boski Rozwód” to historia kobiety w średnim wieku, której życie zaczyna się rozpadać. Wzruszająca i zabawna historia opisuje życie Angeli, którą porzucił mąż, córka wyprowadziła się do narzeczonego, a matka nie ma dla niej współczucia. Angela zostaje z psem i telefonem. Musi na nowo ułożyć sobie życie i zmierzyć z nową sytuacją. Jak jej to wyjdzie? Czy ponownie stanie się przebojową i pełną energii kobietą?

Krystyna Podleska, urodzona w Londynie. Pierwszy raz do Polski przyjechała pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Od połowy lat 70. przyjeżdżała do kraju, by grać w filmach Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Lenartowicza czy Stanisława Barei. Z roli u tego ostatniego została chyba najbardziej zapamiętana. W kultowym już „Misiu” Krystyna Podleska zagrała Aleksandrę Kozeł, czyli narzeczoną prezesa Ochódzkiego.