Święto ul. Szerokiej i Królowej Jadwigi

W ostatnią sobotę tegorocznych wakacji, 30 sierpnia, główny trakt handlowy toruńskiej starówki będzie hucznie świętował. VI Święto Ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi wspólnie z partnerami - Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki” i Muzeum Okręgowym w Toruniu - przygotowało Biuro Toruńskiego Centrum Miasta.

- Główną atrakcją Święta Ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi będzie Turniej Toczenia Beczek ze Śledziami. Nawiązuje on do nadanego Toruniowi w 1537 roku przez króla Zygmunta Starego przywileju składu śledzi i soli. Zaproszenia do udziału w turnieju wystosowano do kilku polskich miast. W szranki z toruńską reprezentacją w tym roku stanie sześć drużyn: z Olsztyna, Fromborka, Chełmna, Sandomierza, Gniezna i Golubia-Dobrzyniamówi Maja Nakonowska, p.o. dyrektora Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Zawodnicy będą toczyli beczki po wydzielonym torze na odcinku ok. 100m po pochyłości ulicy Szerokiej. Turniej rozpocznie się o godz. 11.30. Kulminacyjnym punktem będzie toczenie o I miejsce, które nastąpi ok. godz. 14.30. Drużyny walczą o statuetkę Złotego Śledzia, ale nawet przegrani nie wyjadą z Torunia z pustymi rękoma. Dla wszystkich uczestników turnieju nagrody ufundowała toruńska hala Makro Cash&Carry oraz Browar Staromiejski Jan Olbracht.

Turniej Toczenia Beczek ze Śledziami, podobnie jak w latach poprzednich, zyska wyjątkową historyczną oprawę, o którą zadbają aktorzy Teatru Impresaryjnego „Afisz” oraz rota rycerska.

- W czasie Święta Ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi nie zabraknie gier i zabaw plebejskich oraz rycerskich pojedynków, a u zbiegu ulicy Szerokiej, Królowej Jadwigi i Wielkie Garbary zorganizowany zostanie średniowieczny jarmarkdodaje Maja Nakonowska.

Na granicy Starego i Nowego Miasta pojawi się strzeżony przez halabardników szlaban, przy którym będzie musiał stawić się każdy, kto zechce przekroczyć granicę między miastami.

Moc atrakcji przygotowano dla najmłodszych uczestników święta. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach ceramicznych przygotowanych przez Pracownię Ceramiki CUD Alicji Bogackiej. Wesołymi, kolorowymi malunkami zdobić dziecięce buźki będą wychowawcy z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”, natomiast Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza rodziny z dziećmi na ulicę Szeroką (u zbiegu z Łazienną) do wspólnego tworzenia najbardziej znanych zabytków toruńskiej Starówki.

Warto przypomnieć, że pierwsze święto głównego traktu Starówki – ciągu ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi - Biuro Toruńskiego Centrum Miasta zorganizowało 8 sierpnia 2009 r. Było ono połączone z uroczystym otwarciem ulicy po renowacji jej nawierzchni. Od tego czasu uliczna feta odbywa się co roku. Jej celem jest aktywizacja podmiotów gospodarczych działających w obrębie ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi oraz przyciągnięcie na starówkę mieszańców i turystów.

Program Święta Ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi