20. rocznica śmierci Wandy Szuman
Konferencje, wystawa, msza i gra miejska uczczą mijającą 1 grudnia 20. rocznicę śmierci Wandy Szuman (1890-1994).
Honorowa Obywatelka Torunia zmarła 1 grudnia 1994 r. wieku 104 lat. Pionierka pedagogiki specjalnej, poświęciła się pracy pedagogicznej i działalności charytatywnej. W dwudziestolecie jej śmierci w Toruniu odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających jej dokonania.
Program obchodów 20. rocznicy śmierci Wandy Szuman:
30 listopada (niedziela) – o godz. 10.00 w kościele św. Jakuba zostanie odprawiona msza św. w intencji śp. Wandy Szuman, a o godz. 11.30 nastąpi złożenie kwiatów przy jej grobie na cmentarzu św. Jerzego. W uroczystości wezmą udział Prezydent Miasta Torunia oraz przedstawiciele Rady Miasta Torunia.
1 grudnia (poniedziałek) – godz. 10.00-13.00 Biblioteka Uniwersytecka UMK. Konferencja Jubileuszowa - Dziedzictwo Wandy Szuman, przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Torunia i Bibliotekę Uniwersytecką.
- godz. 10.00 otwarcie konferencji
- godz. 10.10-10.30 dr hab. Agnieszka Wałęga "Wkład rodziny Szumanów w rozwój polskiej pedagogiki"
- godz. 10.30-10.50 dr hab. Beata Borowska-Beszta "Myśl Wandy Szuman w toruńskich badaniach nad niepełnosprawnością”
- godz. 11.10-11.30 dr Łukasz Skowroński, dr Tatiana Olejnik „Szkoły im. Wandy Szuman – idee, aspiracje, wyzwania”
- godz. 11.30-11.50 mgr Barbara Momot „Wanda Szuman -osobowy i relacyjny model terapii”
- godz. 11.50-12.15 Występ chóru Zespołu Szkół nr 16 im. Wandy Szuman w Toruniu
- godz. 12.15 Uroczyste otwarcie wystawy „Wanda Szuman (1890-1994) – w 20. rocznicę śmierci” , połączone z wręczeniem nagród uczestnikom konkursu literacko-artystycznego „Twarze dziecka, oblicza dzieciństwa”. Wystawa ukazuje trzy dziedziny aktywności naukowej wybitnej psycholog i pedagog: pracę z dziećmi osieroconymi, niewidomymi oraz podejmowaną przez nią - jako jedną z pierwszych w Polsce - terapię osób niepełnosprawnych przez działanie twórcze.
- godz. 15.00-18.00 tego dnia możliwe będzie oprowadzenie po Izbie Pamięci Wandy Szuman w CKU przy placu Św. Katarzyny 8 w Toruniu.
2 grudnia (wtorek) - VIII Konferencja Naukowa poświęcona Wandzie Szuman: "Przyjmuję obce, oddaję swoje" – rodzinna opieka zastępcza - Biblioteka Uniwersytecka UMK. Coroczna konferencja organizowana przez Wydział Nauk Pedagogicznych UMK i Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman.
- godz. 10.30-11.00 rozpoczęcie konferencji, wprowadzenie (dziekan WNP UMK, prezes KSON DT)
- godz. 11.00-12.00 część referatowa:
Troska Wandy Szuman o dziecko osierocone - dr Jan Malinowski, WNP UMK Toruń
Problemy psychologiczne dziecka w rodzinach zastępczych - dr Teresa Jadczak - Szumiło, Żywiec
- godz. 12.00-13.30 panel: Współpraca Organizatora i Rodziny Zastępczej
Przygotowanie rodziny do pełnienia pieczy zastępczej(perspektywa organizatora)
Zespół wspierający Rodzinę Zastępczą (perspektywa psychologa) - Cezary Wiśniewski, MOPR Toruń
Pomoc i wsparcie specjalistów (perspektywa rodziny) - Kinga Piotrowicz, Iława
- godz. 14.00 - 15.30 część referatowa:
Odejście dziecka - Edyta Wojtasińska, Biała Podlaska
Kim jest rodzic zastępczy - dr Krzysztof Liszcz, Toruń
Usamodzielnienie dziecka z pieczy. W poszukiwaniu kompleksowego modelu - Jarosław Banasiak, Fundacja Robinson Crusoe, Warszawa
- godz. 15.30 - 16.00 zakończenie konferencji, podsumowanie i wnioski
W obchody rocznicy włączają się też toruńskie szkoły:
VII Liceum Ogólnokształcące im. Wandy Szuman:
Cykl spotkań dla młodzieży „Jak być pełnosprawnym człowiekiem?! O tolerancji i empatii raz jeszcze”:
2.12 - godz. 10.00 Dylematy i rozterki tolerancji - debata poprzedzona wykładem
4.12 - godz. 10.00 Lekcja otwarta i warsztaty na temat stereotypów etnicznych i tak zwanej „wrednej mowy”
3.12 - godz. 10.00 Gra miejska Przepis Wandy Szuman – zakończenie w CKU: wręczenie nagród oraz zwiedzanie Izby Pamięci Wandy Szuman
Zespół Szkół nr 16 im. Wandy Szuman:
5.12 - przedstawienie „Bajki dla Przedszkolaków”
Wanda Szuman
Wanda Szuman (1890-1994), córka Leona Szumana, znanego w Toruniu lekarza i działacza społecznego, urodziła się 3 kwietnia 1890 r. Poświęciła się pracy pedagogicznej i działalności charytatywnej. Jeszcze w okresie zaborów prowadziła tajne nauczanie dla dzieci robotniczych. W czasie I wojny światowej organizowała Komitet Niesienia Pomocy Ofiarom Wojny w Królestwie Polskim. Była założycielką toruńskiego PCK, organizowała kształcenie nauczycieli języka polskiego na Pomorzu. Uznawana jest za pionierkę polskiej pedagogiki specjalnej. Prowadziła prace nad przygotowaniem systemu opieki nad sierotami w Polsce. Rozpoczęła kształcenie wychowawczyń dla ochronek, żłobków i przedszkoli. Jednocześnie podjęła studia w Warszawie, wyjeżdżając na liczne staże za granicę do zakładów opiekuńczych dla sierot. Prowadziła badania naukowe nad rozwojem sierot i dzieci chowanych w izolacji. Propagowała wychowanie w rodzinie jako formę opieki nad sierotami. W latach 1933-1939 była dyrektorką Katolickiego Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli w Poznaniu.
W czasie II wojny światowej ponownie podjęła tajne nauczanie, pracując jednocześnie w Polskim Komitecie Opiekuńczym. Organizowała pomoc dla rodzin więźniów i wysiedlonych po powstaniu warszawskim. Po zakończeniu wojny Wanda Szuman wróciła do Torunia z przymusowego wysiedlenia i rozpoczęła pracę w Liceum Wychowawczyń Przedszkoli i Pogotowiu Opiekuńczym. W 1952 r. przeszła na emeryturę, lecz nie przerwała pracy naukowej i badawczej. Wprowadziła do polskiej pedagogiki nowe metody i kierunki. Zajmowała się dziećmi niepełnosprawnymi, niewidomymi i głuchymi. W latach 70-tych upowszechniła prekursorską wówczas metodę rehabilitacji osób niepełnosprawnych poprzez pracę artystyczną. Jej pracowitość i poświęcenie w niesieniu pomocy potrzebującym zyskały jej powszechny szacunek. Została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, papieskim medalem "Pro Ecclesiae et Pontifice" i Orderem Uśmiechu. W 1992 roku otrzymała Honorowe Obywatelstwo Torunia. Zmarła 1 grudnia 1994 r. wieku 104 lat.