Rowerem do Kamionek i Zalesia

Droga rowerowa z Torunia do Chełmży i ośrodków wypoczynkowych w Kamionkach i Zalesiu otwarta!

Oficjalne uruchomienie ścieżki rowerowej, która połączyła Toruń z pobliskimi kąpieliskami, nastąpiło w niedzielę, 21 czerwca 2015 r. Tego dnia rowerzyści wyruszyli z Chełmży, Kamionek i Torunia, by spotkać się około 15.00 w ośrodku rekreacyjno - wypoczynkowym w Zalesiu na wielkim festynie na powitanie lata i otwarcie sezonu turystycznego w gminie Chełmża. Na rowerzystów czekało mnóstwo atrakcji: stoiska gastronomiczne z regionalnymi przysmakami, prezentacje i koncerty oraz konkursy, w których można było wygrać cenne nagrody, m.in. rower. Wydarzeniem towarzyszącym otwarciu drogi rowerowej był jubileusz 65-lecia Polskiego Związku Wędkarskiego.

36-kilometrowa droga rowerowa Toruń – Chełmża z odgałęzieniem do Kamionek jest najdłuższą drogą rowerową w powiecie toruńskim. Biegnie wzdłuż drogi nr 91 (po stronie wschodniej), a następnie przez Łysomice, Zakrzewko, Tylice, Sławkowo, Morczyny, Mirakowo, Zalesie, Pluskowęsy, Chełmżę oraz Grzywnę. Na trasie znajdują się dwa jeziora: Chełmżyńskie i Kamionkowskie. Prócz samej asfaltowej ścieżki rowerowej wybudowano też niezbędną infrastrukturę: miejsca do odpoczynku z koszami na śmieci, balustrady i mostek. Trasa powstała w ramach partnerskiego projektu samorządowego z udziałem: Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Toruńskiego, Gminy Chełmża, Miasta Chełmża i Gminy Łysomice. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, a jej łączny koszt to ponad 16 mln zł.

- Wraz z mieszkańcami gmin położonych wzdłuż otwieranego szlaku czekaliśmy w Toruniu niecierpliwie na zakończenie prac w terenie. Jestem pewien, że torunianie będą z tego szlaku korzystać często i chętnie, bo uroda okolic Chełmży, Kamionek Małych, Zalesia czy Torunia jest niezaprzeczalna, a szlak ma charakter rodzinny i rekreacyjnymówił podczas otwarcia szlaku prezydent Torunia Michał Zaleski.

Jak wjechać na trasę z Torunia ?

- Obecnie rowerzyście będą mieli następujące możliwości - informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko z Miejskiego Zarządu Dróg.

1. Wariant z powiązaniem dróg rowerowych na terenie Torunia z drogą rowerową Toruń-Chełmża-Kamionki przez drogę leśną przeciwpożarową.

Tymczasowa trasa zostanie wyznaczona przez Las Papowski i Las Łysomicki po istniejących drogach leśnych. Wjazd od strony Torunia odbywać się będzie przez ul. Równinną/Morwową. Dojazd do ul. Równinnej zapewniony zostanie drogami rowerowymi zlokalizowanymi w ciągu ulic Polnej i Skłodowskiej-Curie. Droga na znacznym odcinku znajduje się w administracji lasów. Trasa zostanie tymczasowo oznakowana, aby można było na nią łatwo trafić.

2. Połączenie dróg rowerowych z wykorzystaniem układu ścieżek rowerowych wybudowanych na obszarze JAR.

Rowerzysta będzie mógł skorzystać z układu dróg rowerowych na terenie osiedla JAR, na wysokości zjazdu z drogi krajowej nr 91 na obszar leśny, poprzez połączenie z ul. Forteczną. Ok. 400 metrów od granicy Torunia znajduje się niestrzeżony przejazd kolejowy, po którego przekroczeniu znajdujemy się na ścieżce rowerowej Toruń-Chełmża. Rowerzysta może także dojechać do granicy miasta korzystając z dróg rowerowych na terenie JAR, następnie przekroczyć jezdnię DK 91, a po ok. 400 metrach, po pokonaniu niestrzeżonego przejazdu kolejowego, wjechać na ścieżkę Toruń-Chełmża. 

Sprawa połączenia dróg rowerowych na terenie Torunia zostanie kompleksowo rozwiązana w trakcie wybudowania Trasy Wschodniej.