Wacław Kuczma dyrektorem CSW

16 grudnia 2015 roku Wacław Kuczma objął stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. 

Konkurs na stanowisko dyrektora CSW został przeprowadzony zgodnie z wszelkimi wymogami. Regulamin konkursu przewidywał, że do kolejnego etapu zakwalifikowani zostali kandydaci, którzy otrzymali więcej niż 60% punktów możliwych do otrzymania biorąc pod uwagę liczbę osób uczestniczących w głosowaniu. Dziewięcioosobowy skład komisji, której członkowie wywodzą się z różnych instytucji, gwarantował rzetelny przebieg konkursu. Komisja złożona była z dwóch przedstawicieli Gminy Miasta Toruń, jednego przedstawiciela Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dwóch przedstawicieli Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwóch przedstawicieli Związku Polskich Artystów Plastyków oraz dwóch przedstawicieli Związku Zawodowego Pracowników CSW „Znaki Czasu”. W efekcie prac komisji wyłonieni zostali trzej kandydaci, którzy spełniali to kryterium. Prezydent Michał Zaleski wybrał spośród nich jednego.

- Postępując zgodnie ze statutem Centrum Sztuki Współczesnej oraz regulaminem przeprowadzenia konkursu na dyrektora tej instytucji, po odbytych wszystkich etapach postępowania przewidzianych w tym regulaminie, podjąłem decyzję o tym, aby na stanowisko dyrektora CSW powołać Wacława Kuczmę – mówił 28 października podczas konferencji prasowej  prezydent Torunia Michał Zaleski. – Kierowałem się trzema przesłankami: przygotowaniem twórczym, doświadczeniem w kierowaniu dużą placówka zajmująca się sztuką i doświadczeniem w zakresie edukacji.  Pan Kuczma spełnia wszystkie te wymogi.

Wacław Kuczma ma  59 lat. Jest magistrem sztuki, tytuł  uzyskał  na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Legitymuje się wieloletnim doświadczeniem zawodowym oraz wieloletnią działalnością kuratorską, artystyczną i edukacyjną. Był nauczycielem plastyki, malarstwa, sztuki i wychowania m.in. w Pałacu Młodzieży, Szkole Podstawowej, Gimnazjum oraz Liceum Ogólnokształcącym.  W latach 1998-2014 w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi filia w Bydgoszczy wykładał przedmiot projektowanie graficzne i historia sztuki. Od 2012 r. jest wykładowcą przedmiotu kształtowanie przestrzeni oraz  2015 r. malarstwa na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. W 1993 r. współorganizował  Stowarzyszenie Artystyczne Wieża Ciśnień w Bydgoszczy, którego prezesem był od momentu zarejestrowania aż do roku 2003. W ramach Towarzystwa Wspierania Edukacji Plastycznej w latach 1998-2002 prowadził zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Od czerwca 2002 r. w wyniku konkursu został powołany na stanowisko dyrektora Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy. W ramach działalności kierowniczej i kuratorskiej był organizatorem licznych wystaw. Jako dyrektor i kierownik artystyczny Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy zorganizował: ok. 265 wystaw i ok. 140 prezentacji sztuki efemerycznej, kilkadziesiąt pokazów filmowych i spotkań z artystami oraz brał udział w licznych wystawach, m.in. kolekcji grafik Andy Warhola z amerykańsko-słowackiej fundacji, fotografii Ryszard Horowitz –RH 75, spotkaniach  performance  w przestrzeni miasta „Pranie”, „Gdzie jest mój Dom”, „Tożsamość”.

Dla potrzeb BWA  w Bydgoszczy Wacław Kuczma pozyskał m.in. wystawy dzieł  Pablo Picassa, Salvadora Dalli, Marca Chagalla,  Andy Warhola, a także Ryszarda Horowitza, Davida Lyncha  i wielu  innych światowych twórców. Jest twórcą wystawy Nowe Tendencje w malarstwie polskim (odbyły się dwie edycje) oraz wystawy i konkursu skierowanego do artystów województwa kujawsko-pomorskiego  „Polygonum” (odbyły się trzy edycje).

Nowy dyrektor CSW posiada bogaty dorobek działalności artystycznej, w tym  wystawy indywidualne i działania zbiorowe: Performance Moja Litwa, Kowno na Litwie, Galeria an der Havel Fontane – Brandenburg- malarstwo.

Za swoją działalność organizacyjną i kuratorską otrzymał szereg nagród m. in: Europejczyka Roku 2005 przyznaną przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Pokaz z Warszawy w 2008 r. za wyjątkowo atrakcyjny program merytoryczny Galerii w Dużym Mieście, w szczególności za umiejętne łączenie sztuki regionalnej z ogólnopolską i światową. Jako twórca jest laureatem licznych nagród w ogólnopolskich  i międzynarodowych wystawach i głównej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Malarstwa w Baia Mare w Rumuni w 2008 r.