Kossakowie. Co za sukces!

Wystawa prezentująca dokonania słynnego, malarskiego rodu Kossaków od 3 marca 2016 r. w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.

Tytuł wystawy „Kossakowie. Co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów” to słowa, jakie w 1923 r. skierował Wojciech Kossak w liście do żony, Marii z Kisielnickich.

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu wraz z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli prezentuje akwarele, gwasze, obrazy olejne i pocztówki pochodzące ze zbiorów muzeów Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łańcuta, Olsztyna, Płocka, Przemyśla, Rzeszowa, Tarnowa, Torunia, Warszawy i Włocławka oraz ze zbiorów prywatnych. Wernisaż odbędzie się 3 marca o godz. 17:00.

Wszechstronnie uzdolniona, zarówno malarsko, jak i literacko familia Kossaków przekazywała talent malarski po mieczu, zaś po kądzieli zdolności literackie. Malarze to: protoplasta dynastii artystycznej – Juliusz, jego bezdzietnie zmarły brat – Leon, uczestnik powstań, sybirak, amatorsko zajmujący się akwarelą, syn Juliusza i kontynuator jego sztuki – Wojciech, syn Wojciecha – Jerzy, wreszcie drugi wnuk Juliusza, syn Stefana, brata Wojciecha – Karol.

Zdolności literackie pań ujawniły się w trzecim pokoleniu, u obu córek Wojciecha, poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, zajmującej się również malarstwem, autorki delikatnych, pastelowych akwarel oraz pisarki – Magdaleny Starzewskiej-Niewidowskiej, piszącej pod pseudonimem Magdaleny Samozwaniec, a następnie także u córki Tadeusza, bliźniaczego brata Wojciecha – powieściopisarki Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej.

Gniazdem kilku pokoleń znakomitych talentów malarskich i literackich był od 1869 roku niewielki, drewniany krakowski dworek zwany „Wygodą”, z czasem „Kossakówką”, mieszczący się na Zwierzyńcu, przy placu Latarnia (obecnie plac Kossaka). Prowadzono tam dom otwarty, łączący na bezpretensjonalnych spotkaniach towarzyskich parnas intelektualny kolejnych krakowskich pokoleń.

Na zdjęciu: Wojciech Kossak, Rugi pruskie, ok. 1909, olej, płótno, wł. Muzeum Okręgowe w Toruniu. Fot. A. Skowroński

Więcej o wystawie