Muzea
Muzeum Okręgowe
Rynek Staromiejski 1
www.muzeum.torun.pl
Muzeum ma ponadpółtorawieczną tradycję. Znajdują się w nim bogate zbiory dzieł sztuki prezentowane na wystawach stałych. Placówka organizuje również szereg interesujących wystaw czasowych, przeważnie o charakterze historycznym. Muzeum składa się z kilku wyspecjalizowanych oddziałów:
- Ratusz Staromiejski z Wieżą Ratuszową
Rynek Staromiejski 1
Wystawy stałe: - Galeria sztuki gotyckiej
- Sala Sądowa
- Dawny Toruń. Historia i rzemiosło artystyczne 1233-1793
- Sala Mieszczańska z galerią portretu mieszczańskiego XVI - XVIII w.
- Sala Królewska - Poczet Królów Polskich
- Galeria malarstwa polskiego od poł. XVIII do poł. XX w.
- Sztuka sakralna nowożytnego Torunia
- Skarb ze Skrwilna. Złotnictwo świeckie polskie i obce
- Mennice i monety toruńskie 1233/1288 - 1765
- Dom Mikołaja Kopernika
ul. Kopernika 15/17
Interaktywna wystawa stała, łącząca elementy tradycyjne z multimedialnymi. Wśród atrakcji znajdziemy hologramy, projekcje rozgwieżdżonego nieba, a także kino 4D. Zwiedzanie odbywa się w grupach maksymalnie 40-osobowych co 20 minut od godziny 10.00. - Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą
Rynek Staromiejski 35
W jednej z najciekawszych kamienic mieszczańskich Torunia, wzniesionej w XIII w., prezentowane są zbiory Sztuki Orientu. Kolekcja obejmuje zabytki z Chin, Syjamu, Tybetu, Korei, Wietnamu, Indii i Japonii. Są to zarówno obrazy, drzeworyty, przedmioty z brązu, rzeźby kamienne oraz drewniane, jak i wyroby z kamieni półszlachetnych, ceramika i tkanina. - Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
ul. Łazienna 16W budynku przygotowana została wystawa prezentująca dzieje Torunia. Zwiedzanie rozpoczyna się w Wielkiej Sieni, gdzie eksponowane są zabytki prahistoryczne. Kolejna część wystawy obejmuje tematycznie powstanie oraz stopniowy rozwój miasta od epoki średniowiecza do współczesności. Zwiedzający ekspozycję mogą zapoznać się z unikatowymi obiektami, m.in. dokumentami związanymi z miastem, zabytkami ilustrującymi życie codzienne, bronią, towarami, którymi handlowali toruńscy kupcy, a także dziełami sztuki.
Częścią wystawy jest także Księga Toruń - krótki film prezentujący wybrane fakty z dziejów Torunia, zrealizowany w technice 3D. Po pokazie zwiedzający mogą skorzystać z interaktywnych propozycji znajdujących się na wystawie i w sali projekcji; m. in. dotykowych modeli zabytków toruńskich, gier i quizów, makiety najbardziej znanego historycznego planu miasta oraz ekranów prezentujących ikonografię Torunia. - Muzeum Podróżników im. Tony' ego Halika
ul. Franciszkańska 9/11Mieszczący się w dwóch kamienicach oddział to pierwsze takie muzeum w Polsce poświęcone Podróżnikom. Ekspozycja stała składa się z szeregu wystaw prezentujących dorobek słynnych globtroterów - Tony'ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, ich pasję podróżowania i zasługi kolekcjonerskie. Zwiedzający mogą także zapoznać się z historią polskiego i światowego podróżnictwa oraz odkrywania świata, obejrzeć wybrane kolekcje polskich badaczy, a także widoki i portrety niemal z całego świata, uchwycone na zdjęciach i w filmach..
- Dział Archeologii i Biblioteka Naukowa
ul. św. Jakuba 20a
Biblioteka Naukowa jest także dostępna dla osób z zewnątrz. - Muzeum Toruńskiego Piernika
ul. Strumykowa 4
Muzeum Toruńskiego Piernika to największe, wyjątkowe muzeum piernika zarówno w Toruniu, jak i Polsce. To nowoczesna placówka skupiająca w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa, mieszcząca się w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Wesse. To również miejsce, w którym zwiedzający mogą zapoznać się z tajemnicą technologii wypieku toruńskich pierników. Dzięki interaktywnym elementom ekspozycji, zwiedzający zostaną kompleksowo i szczegółowo wprowadzeni w niezwykły świat najsłynniejszego toruńskiego specjału, jakim są toruńskie pierniki. Goście odwiedzający Muzeum mogą również zapoznać się z poszczególnymi aspektami tematycznymi związanymi z jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów, który od ponad 600 lat jest symbolem miasta.
Muzeum Etnograficzne
Wały Gen. W. Sikorskiego 19
www.etnomuzeum.pl
W ścisłym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Starówki widnieją wiejskie chaty. To skansen będący częścią Muzeum Etnograficznego. W parku oglądać można ekspozycję budownictwa ludowego z terenu Pomorza i Kujaw. W budynkach muzealnych prezentowane są stałe i czasowe ekspozycje związane tematycznie z kulturą ludową. Muzeum organizuje również szereg imprez popularyzujących wiedzę o tradycjach i współczesności wsi. Muzeum posiada również zamiejscowe oddziały: Park Etnograficzny w Kaszczorku oraz Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce.
Fundacja prof. gen. Elżbiety Zawackiej
Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek
ul. Podmurna 93
www.zawacka.pl
Muzeum upamiętniające postać i działalność zmarłej w 2009 r. torunianki Elżbiety Zawackiej, żołnierza AK, uczestniczki Powstania Warszawskiego, emisariuszki Komendanta Głównego ZWZ do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, jedynej kobiety wśród 316 cichociemnych, więźniarki okresu stalinowskiego, wybitnego andragoga, społeczniczki. Wystawa opowiadająca o życiu i działalności "Zo" stanowi znakomitą lekcję wojennej i powojennej historii.
Muzeum Uniwersyteckie
Collegium Maximum, Plac Rapackiego 1
www.muzeum.umk.pl
Na wystawach stałych muzeum oglądać można dzieła sztuki polskiej w Wielkiej Brytanii oraz insygnia i portrety Rektorów UMK. Muzeum organizuje również szereg wystaw czasowych, często pochodzących ze zbiorów uniwersyteckiego Archiwum Emigracji.
Żywe Muzeum Piernika
ul. Rabiańska 9
www.muzeumpiernika.pl
Odwiedzający muzeum przenoszą się do szesnastowiecznej piernikarni. Po krótkim terminowaniu u mistrza piernikarskiego nabywają historycznych uprawnień piernikarskich, zdobytych przy wyrobie pierników według najlepszych receptur sprzed pięciuset lat. Muzeum jest interaktywną formą poznawania historii Torunia i piernikarstwa, atrakcyjną zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Muzeum Diecezjalne w Toruniu
ul. Żeglarska 7
www.muzeumdiecezjalne.torun.pl/
Muzeum Diecezjalne w Toruniu w swej wystawie stałej prezentuje cenne zbiory zabytków ruchomych pochodzących z kościołów parafii diecezji toruńskiej. Są to przede wszystkim wysokiej klasy artystycznej dzieła sztuki sakralnej, od gotyckich po XIX-wieczne, stanowiące część dziedzictwa kulturowego Pomorza, w tym depozyty przechowywane do tej pory w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Wśród nich znajdują się m.in. gotyckie, bogato zdobione kielichy mszalne, monstrancja z tego samego czasu, a także polichromowane rzeźby oraz dzieła malarskie, z których najmłodsze to słynne dzieło Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą. W muzeum znajduje się również kopia słynnej rzeźby Pięknej Madonny Toruńskiej, której oryginał zaginął w czasie II wojny światowej.
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa
ul. Szkolna 31, 87-122 Grębocin k. Torunia
www.grebocin.pl
Muzeum powstało w 2004 r. we wsi Grębocin, 8 km od Torunia. Można w nim obejrzeć prywatne zbiory związane z papiernictwem i drukarstwem, w wyjątkowej formie prezentowania kolekcji interaktywnych warsztatów edukacyjnych.
Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce