Kultura online

Panująca na całym świecie pandemia koronawirusa spowodowała odwołanie licznych wydarzeń kulturalnych. W Toruniu nie dajemy się jednak wirusowi! - sprawdźcie, co przygotowały na ten okres miejskie instytucje kulturalne.


 Teatr im. Wilama Horzycy

Teatr aktywnie działa na Facebooku - udostępnia swoje spektakle, przeprowadza Salon Poezji online oraz Czytanie Dramatu online. Przenieść się możemy także w miejsca niedostępne dla widzów w trakcie Poznaj Teatr. Z okazji stulecia teatru polskiego w Toruniu wziąć można  udział w “Plebiscycie na ulubiony spektakl”. Wszystkie materiały na bieżąco udostępniane są na stronie TUTAJ.


 Muzeum Okręgowe

Muzeum przygotowało specjalną ofertę pod nazwą #MuzealnieWirtualnie. Na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych publikowane są materiały w formie tekstów, filmów oraz zdjęć prezentujące zbiory, przybliżające historię Torunia czy zdradzające kulinarne ciekawostki. Media społecznościowe muzeum:

  • Facebook
    Na FB publikowane są odcinki muzealnego programu "W muzealnym magazynie" - po zbiorach placówki oprowadza nas starsza kustosz Anna Kroplewska-Gajewska. Codziennie ukazują się także tematyczne notki pod hasłami:
    • #PoniedziałekZObrazem
    • #EgzotycznyWtorek
    • #KosmicznaŚroda
    • #PysznyCzwartek
    • #DawnyToruńNaPiątek
    • #MilitarnaSobota
    • #NiedzielaZKsiążką

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

TOS na Facebooku przygotowuje codziennie pakiet informacji o muzyce, zainteresowaniach pracowników, czy działaniach instytucji od kulis. Wpisy podzielone są tematycznie:

  • #TOSedukuje - cykl materiałów edukacyjnych, zawierających podstawy nauki o muzyce
  • #TOSciekawostkimuzyczne - cykl ciekawostek, zagadek, nieoczywistych informacji TOS, koncertach i nie tylko 
  • #TOSciekawostkitechniczne - materiały, w których przybliżane jest działanie Instytucji od kulis 
  • #muzycyTOSopowiadają - cykl materiałów wideo i fotorelacji przygotowanych przez muzyków, w których opowiedzą o swoich instrumentach i miłości do nich
  • #TOSnaszapasja - o ciekawych i nieoczywistych hobby muzyków i pracowników administracji. Można się dowiedzieć m.in. kto szydełkuje, a kto jeździ konno

Orkiestra tworzy także interpretacje utworów muzycznych. Do tej pory zagrała: "Kanon D-dur" Johanna Pachelbela, “Wiosnę” Antoniego Vivaldiego oraz “Życzenia z całego serca” Skaldów. Na Święto Narodowe Trzeciego Maja orkiestra przygotowuje również akcję nagrania hymnu państwowego, w realizacji której może wziąć udział każdy.


Centrum Kultury Dwór Artusa

Instytucja działa przede wszystkim na Facebooku oraz YouTubie. Udostępnia retransmisje koncertów, prowadzi działalność edukacyjną: e-Sztuka w Artusie, Artusowe DIY, e-warsztaty, oraz organizuje wirtualne zwiedzanie gmachu Dworu. Przeprowadza również konkurs fotograficzny #zostańwdomu - Cztery kąty w obiektywie, w którym uchwycić należy różne momenty w domowym zaciszu. 


Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Dzięki Centrum przenieść możemy się wirtualnie do: pracowni biologicznej, pracowni fizycznej oraz świata filmowego. Zwiedzimy także wystawy Młyna Wiedzy oraz dowiemy się, jak przeprowadzić w domu różne eksperymenty, dzięki filmom instruktażowym oraz kartom z doświadczeniami. Wszystkie materiały dostępne są na stronie Młyna Wiedzy oraz Facebooku


Centrum Sztuki Współczesnej

Na czas epidemii CSW przygotowało:

Oprócz tego Centrum na FB przeprowadza cyklicznie wernisaże online, podczas których można zapoznać się z wybranymi pracami oraz posłuchać wywiadów z artystami. W ostatnim czasie uruchomiono również specjalną stronę, na której wirtualnie można zwiedzać dostępne w placówce wystawy.


 Teatr Baj Pomorski

Teatr lalkowy udostępnił spektakle "Robinson Crusoe" oraz "Bleee", a od 24 kwietnia zobaczyć będzie można "Jaskółeczkę". Na fanpage'u Baja Pomorskiego pojawiają się codzienne wpisy o różnorodnej treści: BAJkolorowanki, Przygody Królika, czy Zabawy lingwistyczne od inspicjenta.


Toruńska Agenda Kulturalna

Agenda w trakcie epidemii udostępnia nagrania koncertów, które odbywały się w 2019 roku na Scenie Letniej na Wiśle. Zaprasza również do wzięcia udziału w quizie wiedzy, a także w tematycznych warsztatach: produkcji muzyki, wokalnych oraz fotograficznych. Organizuje konkurs dla toruńskich artystów, którego laureaci wystąpią podczas kulturalnej majówki on-line. Wszystkie materiały udostępniane są na stronie TAK-u, Facebooku oraz YouTubie.


Centrum Kultury Zamek Krzyżacki

Działania online instytucji skupiają się przede wszystkim na fanpage'u Zamku oraz kanale na Youtubie. Zobaczyć można na nich relacje z imprez, które odbyły się w Centrum, spektakle historyczne: Legenda Toruńska, Bunt na Zamku; konkursy dla znawców dziejów zamku oraz 7 odcinków wirtualnego spaceru z przewodnikiem "Pogadanki o zamku". 


 Fot. Sławomir Kowalski