Nowoczesna gospodarka odpadami

W hotelu Copernicus w Toruniu trwa 6. Ogólnopolska Konferencja „Rozbudowa i modernizacja instalacji gospodarki odpadami”.

W ostatnich latach system gospodarki odpadami komunalnymi przechodzi gruntowną zmianę. U podstaw tych przeobrażeń leży m.in. potrzeba dostosowania go do najnowszych trendów i technologii oraz wymogów wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej. Zmiany dotyczą przede wszystkim instalacji komunalnych służących przetwarzaniu odpadów. Wiele tego typu systemów w Polsce wymaga rozbudowy lub modernizacji, aby nadążyć za najnowszymi standardami. Odbywająca się w dniach 26-27 sierpnia 2020 r. w Toruniu konferencja obejmuje aspekty prawne, praktyczne i finansowe tego zagadnienia.

W Toruniu podejmujemy od lat dokładnie te same wyzwania w sferze gospodarki odpadami, przed jakimi stają wszystkie polskie samorządy. W równej mierze determinuje nas: potrzeba ochrony środowiska i stan czystości w mieście, jak i wymogi stawiane przez Unię Europejską – powiedział obecny na wydarzeniu prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wszystkim nam zależy na uporządkowanej i czystej przestrzeni. Dodatkowym impulsem do takich działań jest dziedziczony przez nas status miasta ogrodu oraz obecność średniowiecznej zabudowy Torunia na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Toruń jest jednym z miast, w którym już teraz realizowana jest polityka modernizacji systemu gospodarki odpadami. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w czerwcu br. zakończyło realizację inwestycji „Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu”. Projekt był współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”. Na warte prawie 15 mln zł zadanie Gmina Miasta Toruń pozyskała dofinasowanie w wysokości ponad 8 mln zł. Projekt objął modernizację linii sortowniczej, budowę zespołu wag wraz z budynkiem administracyjno-socjalnym, dostawę i montaż myjni do kół i podwozi oraz dostawę ładowarki teleskopowej. Głównym celem modernizacji sortowni było zwiększenie ilości kierowanych do recyklingu surowców wtórnych, a co za tym idzie – ograniczenie ilości składowanych odpadów. W ramach projektu została przeprowadzona kampania edukacyjna, której celem było propagowanie idei zapobiegania powstawaniu odpadów i zmniejszania ilości odpadów składowanych na składowiskach.

Głównym organizatorem wydarzenia jest firma EKORUM z Poznania. W tym roku konferencję współorganizuje również Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o. w Toruniu. Do grona prelegentów zaproszono ekspertów z branży gospodarki odpadami, instytucji finansujących, prawników oraz praktyków. Uzupełnieniem wydarzenia jest wizytacja dwóch toruńskich obiektów: Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych oraz Zakładu Recyklingu Odpadów Opakowaniowych.

fot. Wojciech Szabelski