Teatry spięte Klamrą
Pozainstytucjonalne teatry z całej Polski przyjadą na 28. Alternatywne Spotkania Teatralne „Klamra”. Przełożony z kwietnia z powodu pandemii festiwal odbędzie się w Klubie Od Nowa 3-10 października 2020 r.
Klamra jest festiwalem teatralnym prezentującym najnowsze i najciekawsze spektakle przygotowane przez polskie teatry niezależne. Celem festiwalu jest również pokazanie jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej. Stąd obecność na festiwalu teatrów posługujących się różnorodnym językiem i środkami wyrazu, operujących rozmaitą poetyką i klimatem spektakli. Na Klamrze można zobaczyć teatry tańca i lalek, przedstawienia tworzone na podstawie wielkich tekstów literatury światowej, spektakle, w których wykorzystywana jest technika multimedialna, monodramy i performance.
Klamra nie ma charakteru konkursowego. Jedyną formą oceny jest plebiscyt publiczności, która wybiera najlepszy spektakl festiwalu. Nagrodzony teatr otrzymuje pamiątkową statuetkę i jest zaproszony na kolejna edycję Klamry z nowym przedstawieniem. W ubiegłym roku publiczność doceniła spektakl „Tragedia Jana" Teatru Chorea. W tym roku na inaugurację festiwalu zwycięzcy zaprezentują dwa przedstawienia: „Ja, Bóg” oraz video performance „W wieży zamknięta”.
Tegoroczna Klamra będzie okazją do spotkania z dobrze znanymi teatrami i ich najnowszymi produkcjami oraz zespołami, które zagoszczą w Toruniu po raz pierwszy. Do weteranów Klamry należy legenda alternatywy - Teatr Ósmego Dnia. W wykonaniu poznańskich artystów zobaczymy spektakl pod intrygującym tytułem "Allegro Agitate (utwór, który musi być wykonywany z niespokojną, udręczoną miną)". Do ulubieńców publiczności należy też Teatr Dada von Bzdülöw. Do Torunia przyjedzie ze spektaklem tańca „Koniec Wielkiej Wojny". Kolejnym znanym i cenionym teatrem ruchu jest A Part i Amareya. Na tegorocznej klamrze artyści pokażą spektakl „Cztery”. Teatr absurdu to specjalność Zbigniewa Szumskiego, twórcy Teatru Cinema. Wraz z Artim Grabowskim stworzył on surrealistyczny spektakl "Warunek zabudowy".
Jak zawsze podczas Klamry pojawią się odniesienia do ważnych problemów społecznych. Fundacja Banina w spektaklu „Dworzec” poruszy kwestię uchodźców. Feministyczny wydźwięk będzie miało widowisko „Cześć i chwała bohaterkom” grup Pożar w Burdelu i Żelazne Waginy. O Krymie opowie przedstawienie Stowarzyszenia Sztuka Nowa. Na festiwalu obchodzony będzie także Dzień Autyzmu, w ramach którego zaprezentowane zostaną spektakle, poezja i piosenki. W galerii czynna będzie też wystawa „Emocje”, prezentująca prace plastyczne osób ze spektrum autyzmu. Nie zabraknie także w tym roku na Klamrze nawiązania do klasyki. Autorską wizję „Fausta” Goethego zaprezentuje Teatr Przedmieście. Utwory autora „W małym dworku” zagoszczą z kolei w koncercie „Witkacy na Głos i Kontrabas”.
Muzycznych wydarzeń będzie zresztą więcej. Miłośnicy jazzu chętnie posłuchają na pewno The Other Sound Trio. Festiwalowi towarzyszyć będą też projekcje filmowe. Zobaczymy „Agnus Dei” w reż. Marianny Korman oraz „Prawdę” Hirokazu Koreedy. Na zakończenie ogłoszony zostanie laureat tegorocznej nagrody publiczności.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Gminy Miasta Toruń.