Zmiany w stypendiach kulturalnych

Zniesienie limitu wieku, doprecyzowanie warunków, jakie musi spełnić wnioskodawca i uregulowanie spraw formalnych związanych z przyznawaniem Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury – podczas 27. Sesji Rady Miasta Torunia 18 lutego 2021 r. radni poddadzą pod głosowanie projekt uchwały w tej sprawie.

W prezydenckim projekcie znalazły się zarówno merytoryczne, jak i formalne zmiany, mające na celu uporządkowanie kwestii związanych ze stypendiami. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez radnych, decyzje podejmowane w sprawie stypendiów będą miały charakter decyzji administracyjnych.

- Na podstawie orzecznictw sądów administracyjnych i rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów, pojawiły się wskazania, aby tak kwalifikować te decyzje. Wiąże się to m.in. z trzyetapową procedurą odwoławczą, jeśli komuś taka decyzja nie będzie odpowiadała – informował podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

Drugą ważną kwestią podjętą w projekcie uchwały jest poszukanie sposobu na wyznaczenie obiektywnej wartości stypendiów.

- Stypendia przyznawane są na okres pół roku bądź całego roku i wypłacane są miesięcznie. Stąd propozycja, żeby miesięczna kwota miała wartość 25 procent minimalnego wynagrodzenia. Dzisiaj jest to 700 zł. Do tej pory stypendia wynosiły od 400 do 900 zł – informuje prezydent Zaleski.

W proponowanej uchwale określono także warunki, które powinna spełnić osoba ubiegająca się o stypendium, w tym: zamieszkanie na terenie miasta Torunia, zajmowanie się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami, realizacja projektu twórczego w wybranej dziedzinie kultury, związek projektu z Toruniem, jego znaczenie dla mieszkańców Torunia oraz walor promocyjny projektu dla Torunia. Ponadto uszczegółowiono definicję projektu twórczego oraz określono, jakimi cechami powinien się charakteryzować. Wskazano, że preferowane będą projekty twórcze o znamionach debiutu oraz uwzględniające udział środków własnych w kosztach realizacji projektu.

W odpowiedzi na postulaty mieszkańców odstąpiono od określania maksymalnego wieku ubiegających się o stypendium. Dotychczas przyznawano je osobom, które nie ukończyły 35 lat.

Określono także nowe terminy składania wniosków o stypendia. W dotychczas obowiązujących zasadach nie określano początku okresu składania wniosków. Projekt uchwały określa również termin rozpatrzenia wniosków o stypendia. Decyzja w sprawie stypendium na II półrocze danego roku będzie podejmowana w terminie 30 dni po zakończeniu naboru wniosków, decyzja w sprawie przyznania stypendium na I półrocze następnego roku lub stypendium 12 miesięcznego podejmowana jest w terminie do 15 dni po ustaleniu na ten cel środków w uchwale w sprawie budżetu miasta lub wieloletniej prognozie finansowej.

Projekt doprecyzowuje również wzór wniosku o stypendium Miasta Torunia. Będzie on zawierał informacje, które umożliwią jego ocenę, zgodnie z kryteriami określonymi w uchwale.

Wysokość środków przeznaczanych na stypendia w dziedzinie kultury będzie ustalana w budżecie Gminy Miasta Toruń na każdy rok.

Kliknij, aby przejść do projektu uchwały – PDF

Fot. Wojtek Szabelski