Rekordy świata w mistrzostwach mastersów
Dwa rekordy świata ustanowili uczestnicy 30. Halowych Mistrzostw Polski Masters, które 13 marca 2021 r. odbyły się w Toruniu. Rekordowa była również frekwencja. Do rywalizacji zgłosiło się bowiem aż 655 uczestniczek i uczestników.
Jubileuszowej, trzydziestej edycji halowych mistrzostw kraju weteranów towarzyszyły 4. Halowe Mistrzostwa Polski Lekarzy i 2. Halowe Mistrzostwa Polski Dziennikarzy. Ostatecznie w zawodach wystartowało 543 sportowców, w tym 133 zawodniczki i 410 zawodników. To rekord frekwencji tych mistrzostw. Gościnnie do rywalizacji stanęło też kilkunastu zagranicznych uczestników, reprezentantów ośmiu krajów: Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Grecji, Litwy, Francji, Niderlandów i Szwecji.
Polscy mastersi, pomimo szeregu ograniczeń związanych z uprawianiem sportu w czasie pandemii koronawirusa, znakomicie przygotowali się do mistrzostw. Ustanowiono dwa nowe rekordy świata. Autorką jednego z nich jest Aneta Lemiesz, która w tym sezonie już po raz trzeci poprawiła rekord globu w kategorii W40 w biegu na dystansie 400 metrów. 40-letnia warszawianka w Arenie Toruń uzyskała rezultat 54,80 s. Z kolei doświadczony i utytułowany młociarz Mariusz Walczak (M50) w rozgrywanym w hali MOSiR na Skarpie dodatkowym konkursie rzutu ciężarkiem (11,34 kg) ustanowił nowy rekord globu wynikiem 23,75 cm. Ponadto w trakcie mistrzostw ustanowiono sporo rekordów Polski i rekordów mistrzostw kraju.
Tradycyjnie bardzo dobrze w mistrzostwach zaprezentowali się też torunianie. W czempionacie mastersów zdobyli aż 17 medali (4 złote, 4 srebrne, 9 brązowych). Halowymi mistrzami kraju zostali: Edward Korolko (kategoria M80, skok o tyczce i pchnięcie kulą), Wacław Krankowski (M70, rzut ciężarkiem) i Janusz Woźniak (M55, chód na 3000m). Srebrne medale zdobyli: Małgorzata Adryjańczyk (K45, 60m), Ryszard Dembowski (M65, chód na 3000m), Wacław Krankowski (M70, pchnięcie kulą) oraz Tomasz Osóbka (M80, 60m). Na najniższym stopniu podium 30 HMP Masters stanęli: Joanna Grabowska (K45, 60m), Małgorzata Adryjańczyk (K45, 200m), Anna Arseniuk (K35, pchnięcie kulą), Edward Korolko (M80, 60m), Tomasz Osóbka (M80, 200m), Czesław Nowacki (M75, 200m), Julian Pełka (M70, skok wzwyż), a także Maciej Wiśniewski (M40, pchnięcie kulą i rzut ciężarkiem).
Mieszkańcy grodu Kopernika medale zdobywali także w branżowych czempionatach. W 4. Halowych Mistrzostwach Polski Lekarzy aż trzykrotnie na podium stanął Julian Pełka. Został mistrzem kraju w w skoku w dal i skoku wzwyż oraz wicemistrzem w pchnięciu kulą. W 2. Halowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy po złote medale sięgnęli Tomasz Niejadlik (rzut ciężarkiem) i Mateusz Goleniewski (3000m). Wicemistrzynią Polski w biegu na 60 metrów została Julia Truszczyńska. Brąz na dystansie 3000 m wywalczył również pochodzący z Torunia, a obecnie zamieszkujący w Warszawie, Piotr Bętkowski.
Głównym organizatorem mistrzostw był Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters.
Informacja prasowa
Tekst: Tomasz Niejadlik / Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters
Fot.: Julia Truszczyńska / Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters