Toruń gospodarzem Mistrzostw Europy LA Masters!
W Toruniu odbędą się 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 r. – zadecydowała Europejska Federacja Lekkoatletyczna Masters. Organizacja prestiżowej imprezy została powierzona naszemu miastu już po raz drugi.
Decyzję ogłosili 15 grudnia 2021 r. na wspólnej konferencji prasowej w Arenie Toruń: Kurt Kaschke - prezydent Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej Masters, prezydent Torunia Michał Zaleski i Wacław Krankowski - prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters.
– Jednym z najważniejszych czynników, który przesądził o przyznaniu Toruniowi prawa do organizacji tego i poprzednich, bardzo udanych wydarzeń, jest niezwykła gościnność, jaką miasto Toruń i jego mieszkańcy okazali uczestnikom tych imprez. Po mistrzostwach wielu zawodników zwróciło się do nas z prośbą, czy mogliby jeszcze kiedyś powrócić do Torunia i wziąć udział w podobnych zawodach – podkreślił Kurt Kaschke, prezydent Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej Masters. - Jak doskonale wiemy, Toruń jest miastem sportu i takie imprezy, jak cykl masters są dla niego doskonałą promocją.
Aplikacja Torunia została złożona przez Gminę Miasta Toruń i PZLA Masters w końcu września 2021 r. Pozytywna dla Torunia decyzja zapadła 27 listopada 2021 r. podczas posiedzenia Zarządu Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej Masters w Lozannie.
Jako symboliczny znak przyznania Toruniowi prawa do organizacji mistrzostw Europy w 2024 r. Kurt Kaschke przekazał prezydentowi Michałowi Zaleskiemu i Wacławowi Krankowskiemu upominek – legendarne portugalskie babeczki pasteis de nata z miasta Braga, które jest organizatorem mistrzostw Europy w 2022 r. Jak podkreślił przedstawiciel EMA, bardzo ważnym argumentem za kandydaturą Torunia było też wsparcie władz miasta dla poprzednich imprez. Bez tego zarówno europejska, jak i polska federacja lekkiej atletyki nie byłyby w stanie zorganizować ich z powodzeniem. Podkreślił też wielkie zaangażowanie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters i stojącego na jego czele prezesa Wacława Krankowskiego, dzięki którym zawody masters stoją w Polsce na bardzo wysokim poziomie.
- Zdaliśmy egzamin! Zachęceni sukcesem lekkoatletycznych mistrzów Europy i świata w kategorii masters, zorganizowanych przez nasze miasto i Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters w 2015 i 2019 roku, zwróciliśmy się do Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej Masters z propozycją organizowania kolejnych wydarzeń – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Przez tydzień będziemy gościć w Toruniu reprezentantki i reprezentantów z kilkudziesięciu krajów europejskich. Będzie to prawdziwe święto sportu amatorskiego, bo uczestnicy zawodów masters, cenieni i uznani sportowcy, wśród nich wielu byłych olimpijczyków, startują już tylko i wyłącznie dla przyjemności.
Przyznanie Toruniowi prawa do organizacji kolejnych mistrzostw zadzięczamy wysokiej ocenie władz europejskiej i światowej federacji lekkoatletycznej. Ich delegaci wizytowali Toruń zarówno przed poprzednimi wydarzeniami tej rangi w Toruniu, jak i w trakcie championatu. W 2019 r. podczas uroczystego zakończenia 8. Halowych Mistrzostw Świata Masters przedstawiciele World Masters Athletics podkreślali, że impreza w Toruniu ustaliła nowy poziom organizacyjny dla tego typu zawodów, a nasze miasto bardzo wysoko zawiesiło poprzeczkę swoim następcom.
- Toruń jest stolicą polskiej lekkiej atletyki masters – mówił prezes PZLA Masters Wacław Krankowski. – To tutaj 31 lat temu Gabriel Mańkowski założył ten związek (PZLA - przyp. aut.), który do dzisiaj ma tu swoją siedzibę, a w 2002 r. mieszkańcy wybrali na prezydenta miasta Torunia Michała Zaleskiego, który spowodował, że w krótkim czasie obiekty sportowe dla lekkiej atletyki rozwinęły się w mig. W 2005 r. mieliśmy już pierwsze mistrzostwa na zmodernizowanym Stadionie Miejskim, a w 2014 r. została oddana do użytku ta piękna hala, najlepsza i jedyna w Polsce o takich warunkach, pozwalających na organizację imprez na najwyższym poziomie.
W 10. Halowych Mistrzostw Europy Weteranów w Toruniu, w marcu 2015 r. uczestniczyło przeszło 2300 sportowców z 39 krajów. Łącznie wraz z członkami ekip, delegatami technicznymi, gośćmi z Europejskiej Federacji, osobami towarzyszącymi zawodnikom oraz dziennikarzami do Torunia przyjechało ponad 6 tys. osób. Ustanowiono 21 rekordów globu, przeszło 30 rekordów Europy i blisko 50 rekordów Polski. Nasza reprezentacja zdobyła 162 medale, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji medalowej po Niemcach i Brytyjczykach.
Cztery lata później, w marcu 2019 r. do rywalizacji w 8. Halowych Mistrzostwach Świata zgłosiła się rekordowa ilość 4366 zawodników i zawodniczek z 88 krajów. Wśród startujących było około 50 uczestników igrzysk olimpijskich, w tym 28 Polaków. Polska ekipa wywalczyła w sumie aż 182 medale, zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej po Niemcach i Stanach Zjednoczonych. Ustanowiono aż 36 rekordów świata, w tym rekord Polski w sztafecie 4x200 m.
Zmagania relacjonowało przeszło 100 akredytowanych dziennikarzy, w tym 40 zagranicznych. Relacje z zawodów ukazały się na kilku antenach ogólnopolskich stacji telewizyjnych (m.in. Polsat, TVN, TVP), w paśmie regionalnym TVP, w telewizjach lokalnych, w radio i prasie (m.in. "Przegląd Sportowy", "Fakt") oraz na wielu portalach internetowych (np. Interia.pl). Transmisję na żywo w Internecie (około 10 godzin dziennie) prowadziła Telewizja Toruń. Każdą z tych relacji on-line śledziły tysiące widzów z całego świata. Szacuje się, że łącznie z dziennikarzami, członkami ekip technicznych ekip, delegatami, sędziami, osobami towarzyszącymi i kibicami wydarzenie przyciągnęło do Torunia około 10 tys. osób.
Fot. Małgorzata Litwin