Pomoc prawna dla uchodźców

Uniwersytecka Poradnia Prawna oferuje bezpłatną pomoc osobom z Ukrainy, które uciekły z kraju przed wojną.

Poradnia, działająca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, poszerzyła działaność i obecnie udziela bezpłatnych porad prawnych także osobom, do których stosuje się ustawę z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Z porady mogą zatem skorzystać m.in. obywatele Ukrainy, którzy:

  • przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa
  • posiadający Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ze względu na swoją sytuację materialną nie mogą skorzystać z odpłatnej porady zawodowego adwokata czy radcy prawnego.

Dyżury Poradni odbywają się raz w tygodniu – w czwartki w godzinach 15:00-17:00 w sali 124 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ul. Władysława Bojarskiego 3. W dyżurach uczestniczą także osoby, które znają język ukraiński.

Zakres tematyczny udzielanych porad jest niejednolity - przykładowa porada może dotyczyć nadawania numeru PESEL, rejestracji dziecka w przedszkolu czy szkole, zagadnienia odpowiedzialności karnej za popełniony czyn zabroniony, środków ochrony prawnej na gruncie prawa cywilnego czy karnego, władzy rodzicielskiej i sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem, wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, odwołanie od decyzji administracyjnej czy środków odwoławczych przysługujących jednostce od decyzji/orzeczenia kształtujących jej sytuację prawną.

Uniwersytecka Poradnia Prawna UMK to zespół studentów, których pracę nadzorują koordynatorzy, a nad merytoryczną poprawnością porad czuwają opiekunowie sekcji będący pracownikami Wydziału Prawa i Administracji UMK.

UWAGA: Poradnia Prawna nie udziela pomocy prawnej w sprawach podatkowych, nie oferuje również pisania pism procesowych. Świadczona pomoc polega na przygotowywaniu pisemnych opinii prawnych w odpowiedzi na zadane pytania prawne.

Przed wizytą należy skontaktować się z Poradnią poprzez formularz na stronie internetowej lub e-mail: poradniaprawna@umk.pl, w których należy opisać krótko swoją sytuację prawną, która ma być przedmiotem opinii.

Więcej informacji o zasadach świadczenia pomocy prawnej i regulamin świadczenia pomocy dostępnych jest na stronie Uniwersyteckiej Poradni Prawnej.


Bezpłatny portal prawny dla osób uciekających z Ukrainy uruchomiło także Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Portal dla uchodźców jest dostępny w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Służy także osobom pomagającym obywatelom Ukrainy.

Bezpłatne, szybkie porady prawne udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00 przez dedykowany formularz. Stowarzyszenie proponuje również bezpłatne szkolenia prawne dla osób pomagających z zakresu prawa migracyjnego i azylowego, w szczególności z legalizacji pobytu, udzielania ochrony międzynarodowej, praw dzieci - migrantów, wykonywania legalnej pracy w Polsce oraz dyskryminacji.

Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są przez całą dobę poprzez formularz dostępny na portalu.

Fot. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu