Pomoc Polakom z Ukrainy
Do Polaków, posiadaczy Karty Polaka i członków ich najbliższej rodziny z Ukrainy, którzy znaleźli się Polsce po wybuchu wojny, skierowany jest projekt "Pomoc Polakom z Ukrainy".
Projekt jest prowadzony przez trzy organizacje pozarządowe: Fundację "Wolność i Demokracja", Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" i Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Natomiast finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022.
Z pomocy mogą skorzystać:
1. Posiadacze KARTY POLAKA oraz członkowie ich najbliższej rodziny obejmującej współmałżonka, wstępnych i zstępnych.
2. Osoby, które posiadały KARTĘ POLAKA, natomiast utraciła ona ważność z powodu uzyskania zezwolenia na pobyt stały na terytorium RP lub polskiego obywatelstwa, a także członkowie ich najbliższej rodziny: współmałżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie) oraz zstępni (dzieci, wnukowie)
3. Obywatele polscy posiadający stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie (zameldowanie), a także członkowie ich najbliższej rodziny: współmałżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie oraz zstępni (dzieci, wnukowie)
4. Osoby posiadające decyzje o zakwalifikowaniu do wydania wizy repatriacyjnej lub decyzję o stwierdzeniu polskiego pochodzenia, a także członkowie ich najbliższej rodziny: współmałżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie) oraz zstępni (dzieci, wnukowie)
Ze wszystkich form pomocy (zapomoga, pomoc specjalistów, kurs języka polskiego itd.) w ramach projektu „Pomoc Polakom z Ukrainy” skorzystać można jednorazowo za pośrednictwem jednej z trzech organizacji: Fundacji "Wolność i Demokracja""Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" lub Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Warunkiem łącznym we wszystkich wymienionych przypadkach jest fakt przybycia na terytoriom Rzeczypospolitej z powodu działań wojennych prowadzonych na terenie Ukrainy od 24.02.2022 r.
Projekt obejmuje:
1. Działalność punktu koordynacyjno-informacyjnego.
Uruchomiona infolinia obsługiwana jest w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim. Operatorzy udzielają informacji w kwestiach prawa pobytu, administracyjnych (np. zakładanie konta bankowego, nr. PESEL, staranie się o pobyt stały itp.). Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–19.00.
- numery telefonów: +48 506 782 789, +48 519 023 817, tel.: +48 518 254 853
- kontakt e-mail: ukrainapomoc@wid.org.pl
2. Działalność 13 punktów pomocowo-konsultacyjnych, które udzielają pomocy Polakom i ich rodzinom ewakuowanym do Polski.
- w Toruniu – punkt zarządzany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, tel. +48 723 299 500, e-mail: torun@swp.org.pl, ul. Gagarina 34/36, 87-100 Toruń
3. Przekazanie zapomóg finansowych(1505 zł dla osoby dorosłej, 752,5 zł dla osoby niepełnoletniej)
4. Organizację bezpłatnego kursu języka polskiego dla osób dorosłych
5. Dofinansowanie podnoszenia kwalifikacji zawodowych (kursy doszkalające, kursy zawodowe itp.)
4. Dofinansowanie pomocy specjalistów: psychologów, tłumaczy przysięgłych, prawników, lekarzy itp.
5. Wsparcie konsultacyjno-adaptacyjne
Więcej informacji na stronie organizatora projektu
Fot. Małgorzata Litwin