Awanse w urzędzie miasta

Na kilka dni przed przypadającym 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego 40 pracowników Urzędu Miasta Torunia odebrało z rąk prezydenta akty nadania awansu zawodowego.

Ustawowo w strukturze kadry urzędniczej jest obecnie około dziesięciu szczebli zaszeregowania – od najniższego stanowiska urzędniczego - specjalisty, poprzez podinspektora, starszego specjalistę, inspektora i starszego inspektora, a następnie stanowiska o poszerzonym zakresie zadań: głównego specjalistę, kierowników referatów i biur aż po dyrektorów wydziałów i ich zastępców. Z każdym stopniem łączy się określony zakres obowiązków i widełki płacowe.

Z wnioskiem o awans dla swoich pracowników występują dyrektorzy i osoby kierujące działami, ostateczną decyzję podejmuje prezydent. Zgodnie z przyjętą w tym roku zasadą, wynikającą z możliwości finansowych gminy, na awans w strukturze urzędu mogło liczyć około 10 proc. osób zatrudnionych na czas nieokreślony. Taki status posiada obecnie  372 z 416 pracowników urzędu. Decyzją prezydenta Michała Zaleskiego na wyższe stanowisko urzędnicze awansowało 40 osób, co oznacza, że w każdym wydziale magistratu wyższy stopień zawodowy otrzymały średnio 2-3 osoby. Uroczystość wręczenia decyzji pracownikom odbyła się 24 maja 2022 r.

- Awanse stanowiskowe to potwierdzenie wielu cech pracowniczki i pracownika: rzetelności, sumienności, pracowitości i odpowiedzialności, czyli tego, co się składa na służbę dla naszego wspólnego pracodawcy: mieszkanek i mieszkańców Toruniapodkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Gratuluję i mam nadzieję, że nadal będą Państwo czerpać satysfakcję ze swojej pracy w urzędzie i rzetelnego wypełniania powierzonych zadań.

Jak przypomniał szef urzędu, awans oznacza nie tylko większy prestiż zawodowy i podwyżkę wynagrodzenia, ale także większą odpowiedzialność i poszerzony zakres obowiązków. A tych w okresie pandemii koronawirusa i w związku z trwającą w Ukrainie wojną nie brakuje. W pakiecie nowych zadań administracji lokalnej jest m.in. obsługa ponad 5 tys. uchodźców, którzy przybyli do miasta, w tym wypłata różnego typu świadczeń pomocowych, a także szukanie dodatkowych źródeł finansowania miejskich projektów inwestycyjnych i społecznych w dobie rosnących kosztów bieżących.

Fot. Małgorzata Litwin