Dobrzejewice na piechotę
Przez Dobrzejewice, Brzozówkę do Złotorii powiedzie 20 maja 2023 r. trasa wycieczki z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
Organizatorem wyprawy jest Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 7:50 na pętli MZK przy ul. Dziewulskiego, skąd o godz. 8:04 wyjazd autobusem MZK linii 121 do Dobrzejewic. Stamtąd uczestnicy powędrują przez Nadleśnictwo Dobrzejewice, Brzozówkę do Złotorii. Trasa ma około 16 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński.
Dobrzejewice leżą w gminie Obrowo, ich nazwa pochodzi od staropolskiego imienia Dobrew. W 1252 roku wieś (Dobrewice) nabył od księcia dobrzyńskiego biskup kujawski Michał Wolimir. W 1262 roku biskup kujawski zezwolił na lokację wsi na prawie magdeburskim. Około 1320 roku begardzi, dotychczas osadzeni w Kaszczorku pod Toruniem, zostali przeniesieni do Dobrzejewic. Biskup kujawski uposażył ich 10 łanami ziemi. W 1358 roku po raz pierwszy wzmiankowana jest parafia i jej pleban Jan. W 1570 roku wieś należała do ziemskich dóbr biskupich z ośrodkiem w Ciechocinie. Na początku XIX wieku we wsi był drewniany kościół, niestety w złym stanie, a wieś miała ogółem 60 dymów mieszkalnych. W 1880 roku do wsi należała również kolonia Olszówka. W 1915 roku, z inicjatywy księdza Piotra Zajkowskiego, został utworzony „Strażacki Legion”. Była to organizacja konspiracyjna, która w czasie I wojny światowej prowadziła działania dywersyjne na kolei oraz brała udział w zdobyciu lazaretu w Krobi.
Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny św. Wawrzyńca, zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1892-1893. Uszkodzony podczas II wojny światowej. Ołtarz główny rokokowy z obrazem św. Wawrzyńca z 2 połowy XVIII wieku, przeniesiony z katedry we Włocławku. W ogrodzie przed plebanią rzeźba św. Nepomucena z połowy XIX wieku. Chaty drewniane (nr 37 i 49) z XIX wieku oraz dawny czworak z końca XIX wieku.
Oprac. Henryk Miłoszewski, fot. Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzejewicach