FC Toruń obchodzi jubileusz

W piątek 16 czerwca 2023 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 10-lecia futsalowego klubu Football Club Toruń. - Życzę, abyście nadal czuli dumę z tego, że reprezentujecie Toruń. To Wasze miasto – Gród Mikołaja Kopernika - powiedział w trakcie uroczystości prezydent Michał Zaleski.

Podczas gali podsumowano sezon 2022/2023 w Fogo Futsal Ekstraklasie oraz przypomniano najważniejsze fakty z historii FC Toruń. Klub zawsze mógł liczyć na wsparcie Gminy Miasta Toruń. Prezydent Torunia Michał Zaleski pogratulował jubileuszu 10-lecia działalności klubu. Złożył także okolicznościowe życzenia Patrykowi Stasiukowi – prezesowi Zarządu Football Club Toruń, pozostałym członkom zarządu, szkoleniowcom, zawodnikom, patronom zespołu, a także grupie wiernych fanów.

Prezydent przypomniał o największych sukcesach klubu – awansie do Ekstraklasy i zdobytych medalach oraz życzył dalszych sukcesów, w tym zdobycia złotego medalu Mistrzostw Polski. Włodarz miasta z szacunkiem odbiera krótką, dziesięcioletnią, ale niezwykle dynamiczną historię Football Club Toruń. - Dziesięć lat w skali ośmiowiekowego miasta to jest może krótki okres, ale w sporcie to naprawdę wyjątkowe i znaczące – coś zacząć i umieć potem poprowadzić dalej. Co najważniejsze, mistrzem jest się przez to, że się potrafi nie zaniedbać swoich umiejętności. W naszym klubie charakterystyczne jest skupienie zawodników z Torunia, bo trzon zespołu stanowią zawodnicy toruńscy. Sukcesy sportowe zawodników toruńskich klubów promują nasze miasto - podkreślił Michał Zaleski.

W swoim przemówieniu prezydent przywołał zasługi niezapomnianego śp. Marka Wiśniewskiego – legendarnej postaci w środowisku toruńskiego futsalu, której uporowi i ciężkiej pracy Football Club Toruń zawdzięcza powołanie do życia. - W sporcie istotne jest, żeby nie poddawać się. Dziękuję za to, iż nie poddajecie się jako działacze, jako trenerzy, jako zawodnicy. To bardzo ważne i naprawdę te dziesięć lat to dziesięć lat dobrej futsalowej drogi. To czas, w którym toruński futsal pokazał się znakomicie na arenie naszego kraju i za to chciałbym bardzo serdecznie podziękować - zaznaczył prezydent Michał Zaleski, po czym wręczył prezesowi klubu upominek – kryształowego toruńskiego anioła oraz pakiet koszulek dla zawodników.

Jak powiedział prezes Patryk Stasiuk: - To jest już dziewiąty rok, od kiedy prowadzę ten klub. Ze wszystkich sezonów zdecydowanie najtrudniejszy był sezon covidowy, który zniweczył nasze wieloletnie plany i starania. Udało nam się to na szczęście uratować. Kilka firm naprawdę nam pomogło. Uratowaliśmy ten klub także dzięki filozofii, opierającej się na tym, że zawsze mamy kilku zawodników przyjezdnych w składzie, ale większość toruńskich. Zdążyliśmy wykształcić piłkarsko naszych zawodników i dzięki temu przetrwaliśmy najtrudniejszy czas. Mam nadzieję, że z Państwa pomocą uda nam się również przyszłe sezony zagrać jeszcze lepiej.

Głos zabrał także m.in. trener Football Club Toruń Łukasz Żebrowski: - Moja przygoda z klubem rozpoczęła się w 2018 r. Zanim wyjechałem ze Szczecina, wydawało mi się, że zawsze będę tym przysłowiowym „paprykarzem”. Dzisiaj czuję się w mieście Toruń jak u siebie. To jest bardzo ważne, czuję się jednym z Was bardzo mocno.

Po przemówieniach odbył się krótki występ artystyczny – koncert fortepianowy Mateusza Sobiechowskiego. Z okazji jubileuszu wydana została specjalna publikacja zawierająca historię klubu.

Krótka historia klubu

Football Club Toruń został założony w 2013 r. po wycofaniu się z rozgrywek drużyny Marwitu Toruń. W swoim pierwszym debiutanckim sezonie torunianie zajęli drugą pozycję w I lidze. Rok później FC Toruń cieszył się już z awansu do ekstraklasy. Od sezonu 2015/2016 piłkarze FC Toruń nieprzerwanie występują w najwyższej klasie rozgrywkowej kontynuując bogate tradycje futsalowe w Grodzie Mikołaja Kopernika.

Od samego początku o sile "pomarańczowo - czarnych" decydowali zawodnicy pochodzący z Torunia. Już w drugim sezonie występów w Futsal Ekstraklasie torunianie sięgnęli po  brązowy medal Mistrzostw Polski (2016/2017) – pierwszy w historii naszego miasta. W kolejnym sezonie (2017/2018) sukces udało się powtórzyć, a rok później w Toruniu cieszono się z wywalczenia Wicemistrzostwa Polski, co do tej pory pozostaje największym sukcesem w historii Klubu. 

W 2020 r. Football Club Toruń z rąk Prezydenta Miasta otrzymał znak jakości i certyfikat "Made In Toruń". FC Toruń jest mocno zaangażowany w życie lokalnej społeczności biorąc udział m.in. w wielu akcjach charytatywnych, czy społecznych. Przed sezonem 2021/2022 FC Toruń przetarł szlaki dla graczy z Kolumbii. Daniel Gallego Garcia i Jefferson Moreno Ortiz to pierwsi zawodnicy z tego kraju, którzy zagrali w polskiej Futsal Ekstraklasie i od samego początku zaskarbili sobie sympatię toruńskich Kibiców. Ich umiejętności indywidualne, technika oraz efektowne zagrania wzbudzają zachwyt na trybunach.

Największe sukcesy: wicemistrzostwo Polski 2018/2019, drugi wicemistrz Polski (brązowy medal) 2016/2017 i 2017/2018. Maskotką Football Club Toruń jest czarny kot o imieniu "Efcio". Imię maskotki nawiązuje do nazwy Klubu: Football Club (FC). Wskazali je i wybrali Kibice w specjalnym głosowaniu.

Najbardziej znani piłkarze w historii klubu:

MARCIN MIKOŁAJEWICZ - to legenda nie tylko toruńskiego futsalu. "Miki" przez wiele sezonów był kapitanem FC Toruń, który miał ogromny wkład w największe sukcesy klubu. Swoją karierę w najwyższej klasie rozgrywkowej skończył w sezonie 2021/2022 zdobyciem hattricka w meczu wyjazdowym co dało mu łącznie aż 250 goli w Futsal Ekstraklasie! (ósme miejsce w klasyfikacji wszechczasów). Marcin Mikołajewicz rozegrał dla FC Toruń ponad 170 spotkań i strzelił w nich ponad 170 goli. Debiutował w 2004 r. w meczu z Rekordem Bielsko - Biała. W ciągu 16 sezonów dwukrotnie sięgał po koronę Króla Strzelców (2016/2017 i 2017/2018) oraz - także dwukrotnie - po tytuł MVP Futsal Ekstraklasy (2012/2013 i 2016/2017) Zawodnik pochodzący z Torunia przez wiele lat był również kapitanem reprezentacji Polski w Futsalu, w której rozegrał ponad 100 spotkań i awansował na Mistrzostwa Europy w Słowenii (2018 r.) Marcin Mikołajewicz był także w sztabie reprezentacji Polski w trakcie kolejnego Futsal Euro rozegranego w styczniu 2022 r. pełniąc funkcję analityka.

SYLWESTER KIEPER - to kolejny zawodnik pochodzący z Torunia, który na stałe zapisał się w historii Football Club Toruń. Kieper to strzelec historycznej, bo pierwszej bramki dla FC Toruń w rozgrywkach ligowych (I liga sezon 2013/2014). Później dla "pomarańczowo - czarnych" zdobył jeszcze gola numer 100, a jego karierę przerwała kontuzja i niezwykle skomplikowana operacja kolana, po której piłkarz musiał przedwcześnie zakończyć swoją karierę.

MYKOLA MOROZOV - "Kola" urodził się 31 grudnia 1984 r. w Zaporożu na Ukrainie. W 2018 r. po wielu latach spędzonych w kraju nad Wisłą przyjął także obywatelstwo polskie. Do Torunia trafił w 2009 r. Najpierw reprezentował barwy futsalowego Marwitu Toruń, a kiedy klub zniknął z futsalowej mapy Polski dołączył do FC Toruń. Z drużyną "pomarańczowo - czarnych" awansował do Futsal Ekstraklasy, w której później cieszył się z wywalczenia dwóch brązowych medali Mistrzostw Polski (2016/2017 i 2017/2018). Jak ważną postacią w historii Football Club Toruń był Mykola Morozov świadczy fakt, że był kapitanem drużyny, a przez pewien czas także jej trenerem. Do dzisiaj za każdym razem kiedy jest w Toruniu ciepło witany przez sympatyków FC Toruń, którzy pamiętają jego boiskową nieustępliwość i walkę w każdym meczu o każdy centymetr parkietu.

PATRYK SZCZEPANIAK - Popularny "Słej" to kolejny z zawodników pochodzący z Torunia, który doskonale pamięta początki Klubu. Patryk był pierwszym kapitanem "pomarańczowo  - czarnych". Stanowił trzon zespołu, który awansował do Futsal Ekstraklasy. Swój ostatni ligowy mecz rozegrał 23 kwietnia 2016 r. Później reprezentował barwy Constractu Lubawa i TAF-u Toruń, ale po 4 latach powrócił do Football Club Toruń. W drużynie z Grodu Mikołaja Kopernika rozegrał już ponad 100 spotkań. Patryk to niezwykle doświadczony zawodnik, który w Futsal Ekstraklasie występował jeszcze w zespole Marwitu. To piłkarz grający niezwykle inteligentnie i myślący na boisku. Po powrocie do macierzy bardzo szybko wkomponował się w zespół i został jednym z zawodników, od których trener rozpoczyna budowanie wyjściowego składu na dany mecz.

MICHAŁ WOJCIECHOWSKI - Kiedyś Poznaniak, dzisiaj już 100 procentowy "Piernik". W FC Toruń niemal od samego początku. Ma za sobą aż 8 sezonów w "pomarańczowo - czarnym" trykocie. Pochodzący z Wielkopolski zawodnik tytuły Mistrza Polski zdobywał jeszcze z Akademią FC Pniewy jako młody futsalista. Do Torunia trafił najpierw do ówczesnego Marwitu, a w sezonie 2014/2015 wspólnie z FC Toruń świętował awans do Futsal Ekstraklasy. Cichy bohater „pomarańczowo – czarnych”! Nie zawsze widoczny na boisku, co nie oznacza, że bezużyteczny! To właśnie „El Profesor” dyktuje na placu, to co zespół ma grać i od niego wiele akcji się zaczyna. „El Capitano, hiszpański pisarz eseista, najlepsze zakosy w lidze i ostoja defensywy. Lepiej mu nie podpadać, bo nie odpuści!” - tak "Misia" opisują koledzy z drużyny. To prawda! Michał jest cichy i spokojny, ale do czasu. Ci, którym udało się Go zdenerwować szybko tego żałowali! Michał Wojciechowski zdobył dla FC Toruń gola numer 400 w Futsal Ekstraklasie, a łącznie w najwyższej klasie rozgrywkowej zdobył ponad 80 goli, z czego ponad 50 dla Football Club Toruń. 

NICOLAE NEAGU -  Mołdawski golkiper, który do Torunia trafił z Pogoni 04 Szczecin. Trudno sobie wyobrazić największe sukcesy FC Toruń bez "Koli" w bramce "pomarańczowo - czarnych". Nicolae był nie tylko królem swojego pola karnego. Kibice do dzisiaj pamiętają jego dokładne podania przez całe boisko na nogę Marcina Mikołajewicza, po których "Miki" zdobywał efektowne gole. Grając w FC Toruń Nicolae Neague był także reprezentantem swojego kraju, a wiedza i doświadczenie, którą dzielił się z młodszymi zawodnikami owocuje do dzisiaj. Nicolae Neagu z Akademią FC Pniewy trzykrotnie sięgał po tytuł Mistrza Polski. W sezonie 2013/2014 został wybrany najlepszym bramkarzem i obcokrajowcem Futsal Ekstraklasy. Był także trenerem bramkarzy reprezentacji Polski. Do Torunia trafił z Pogoni 04 Szczecin. Z Football Club Toruń awansował do Futsal Ekstraklasy, a później zdobywał medale Mistrzostw Polski; dwa brązowe i jeden srebrny.

Klubowe legendy:

MAREK WIŚNIEWSKI -  to ikona toruńskiego futsalu. Z dyscypliną, którą pokochał z wielką wzajemnością był związany przez ponad 20 lat swojego życia. Niestety Marek odszedł od nas niespodziewanie w październiku 2018 r. Zmagał się z ciężką chorobą i do samego końca walczył o powrót do zdrowia. Tego "meczu" nie udało się jednak wygrać. Marek Wiśniewski był jednym z założycieli i wicepresesów Marwitu Toruń, z którym dwukrotnie awansował do Futsal Ekstraklasy. Później to właśnie Marek Wiśniewski wziął na swoje barki ciężar budowy nowego Klubu. W powstanie Football Club Toruń zaangażowany był bardzo mocno. To między innymi dzięki Jego uporowi, konsekwencji i  ciężkiej pracy do życia został powołany Football Club Toruń. Marek był doskonale znany w środowisku sportowym. Najpierw jako działacz koszykarski, a później futsalowy. Osoba popularnego "Wiśni" do dzisiaj jest wspominana. W sezonie 2021/2022 na meczowych koszulkach znajdowały się Jego inicjały i numer 6, z którym występował na boisku. Jego imię i nazwisko skandują toruńscy Kibice, a piłkarze i działacze w rocznicę jego śmierci co roku odwiedzają Jego grób na jednym z toruńskich cmentarzy. Nieodżałowana postać pełna charyzmy i tytan ciężkiej pracy. Na zawsze razem z nami!

FILIP JANOWSKI – kierownik drużyny. Z klubem związany od początku jego istnienia. Człowiek o gołębim sercu, bez którego zawodnicy nie widzą drużyny. Za dnia i w nocy służy pomocą swoim zawodnikom.

PATRYK STASIUK – prezes klubu. Z klubem związany od początku jego istnienia. W pierwszym sezonie jako sponsor, a później jako prezes-sponsor.

Fot. Wojtek Szabelski