Umowa na budowę studia filmowego ECFC
„To inwestycja przełomowa dla naszego miasta” – mówi Prezydent Torunia Michał Zaleski. 4 października 2023 roku Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE podpisało z firmą ERBUD SA. umowę dotyczącą budowy studia filmowego ECFC, który jest I etapem budowy całego centrum filmowego.
- Powstanie Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE, uzupełniającego infrastrukturę terenu w sąsiedztwie Zespołu Staromiejskiego już wzbogaconą do tej pory o Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki i Centrum Sztuki Współczesnej, sprawi że Toruń stanie się takim wielkim, poważnym ośrodkiem kultury w Europie i na świecie. To inwestycja, która przysporzy Toruniowi możliwości dalszego rozwoju, promowania miasta, zapewnienia miejsca, jako ośrodka kulturalno-konferencyjnego w Europie – podkreśla Prezydent Zaleski.
Podpisana dzisiaj umowa umożliwia budowę studia filmowego będącego elementem Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu. Aż siedem firm budowlanych złożyło wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, którego celem był wybór wykonawcy Studia Filmowego. Wnioski złożyły firmy (w kolejności alfabetycznej): ALSTAL Grupa Budowlana, Budimex S.A, ERBUD S.A., Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o., MIRBUD S.A., STRABAG Sp. z o.o., Warbud S.A wraz z UNIBEP S.A. jako konsorcjum. Ostatecznie wszystkie firmy zostały zaproszone do dialogu konkurencyjnego. Po jego przeprowadzeniu sześć firm złożyło swoje oferty. Jako wykonawcę wybrano Firmę Erbud SA. Budowa potrwać ma 22 miesiące i kosztować będzie netto 89 milionów złotych (89.790.187,20 zł) netto. 110 441 930,26 zł. brutto.
- Jestem dumny, że taka inwestycja powstaje w Toruniu, i że to my możemy ją realizować. Jedna z inwestycji, którą wymienił wcześniej pan prezydent, czyli Centrum Sztuki Współczesnej to nie są tylko fundamenty, ściany, stropy i dach, ale to jest miejsce spotkań wielu ludzi, nie tylko z Torunia, pięknie wystawy. Spotykają się tam ludzie i jestem z tego mega dumny, że będę cząstką stworzenia nowego podobnego obiektu, w którym już będą ludzie nie tylko z Polski, ale też i z całego świata wymieniać się doświadczeniami – mówi Jacek Leczkowski, wiceprezes zarządu firmy ERBUD.
Budynek studia filmowego liczył będzie dziewięć kondygnacji (w tym dwie podziemne przeznaczone na magazyn) jego długość to 54 metry a szerokość na poziomie parteru 21 metrów. W swoim najwyższym punkcie budynek studia będzie miał 25 metrów a w najniższym 16 metrów. Łączna kubatura obiektu to 36 500 m3,, powierzchnia netto to 5205 m2 , a powierzchnia użytkowa 2500 m2. Sercem studia będzie hala zdjęciowa o wielkości 500 m2, i wysokości 15 metrów a w niej ultranowoczesny ekran ledowy umożliwiający tworzenie materiałów filmowych w technologii „mixed reality” wykorzystywanej w najnowszych produkcjach najważniejszych studiów filmowych na świecie. Niezwykła ostrość obrazu, stanowiącego tło nagrywanych ujęć w połączeniu z zaaranżowanym niewielkim fragmentem scenografii pozwolą nawet na niewielkiej przestrzeni tworzyć najbardziej efektowne sceny filmowe. Obok hali zdjęciowej wyposażonej w reżyserkę, garderoby, charakteryzatornie i pomieszczenia techniczne w budynku studia znajdą się m.in. bogato wyposażone montażownie, przestrzenie do postprodukcji materiałów filmowych, studia nagrań dźwiękowych, studia efektów specjalnych oraz sale kolaudacyjne. W obiekcie znajdzie się również niewielka restauracja, pomieszczenia biurowe i apartamenty z widokiem na toruńską starówkę dla gości korzystających ze studia. W elewacji zewnętrznej budynku rozmieszczone zostaną diody ledowe, które stworzą ekran zewnętrzny o dużej rozdzielczości.
Przestrzenie budowanego studia filmowego Camerimage wykorzystywane będą do realizacji seminariów, warsztatów i szkoleń prowadzonych w obiektach instytucji, będą także wynajmowane komercyjnie. Oferta Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage będzie w tym zakresie unikalna nie tylko w skali regionu, ale i północnej Polski. Do tej pory twórcy chcący realizować w tej części kraju filmowe projekty, nie mieli w pełni profesjonalnego zaplecza dla swoich produkcji. Budowa ECFC zmieni ten stan rzeczy sprawiając, że region stanie się atrakcyjnym miejscem dla branży filmowej. Dostęp do najnowszych technologii i możliwości realizacyjnych, stymulować będzie również lokalne środowisko filmowe tworząc komfortowe warunki do prowadzenia działalności twórczej. Nie bez znaczenia dla przyszłej działalności studia są również rozległe kontakty twórców Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, którzy przez 30 lat funkcjonowania wydarzenia wielokrotnie udowodnili, że potrafią ściągać do Polski największe gwiazdy światowego kina. Mistrzowie kina wracają na Camerimage nie tylko jako jego goście, ale także by realizować swoje filmowe projekty. Tak powstały m.in film „Inland empire” Davida Lyncha czy dokument „Side by Side” w reżyserii Keanu Reevesa. Europejskie Centrum Filmowego CAMERIMAGE pozwoli rozwinąć działalność w tym zakresie.
fot. Wojtek Szabelski