Jesień 2023 na Trasie Średnicowej
Trasa Prezydenta Władysława Raczkiewicza, nazywana powszechnie „średnicówką”, szczególnie pięknie wygląda jesienią. Zarówno drzewa rosnące w pasie rozdziału, jak i pnącza na ekranach dźwiękoszczelnych przybierają złote i czerwone barwy, mieniące się w słońcu.
Od początku powstania Trasy Średnicowej podejmowane były sukcesywne działania związane z zagospodarowaniem zieleni. Dzięki temu obecni wzdłuż arterii rośnie bujna zieleń: drzewa, krzewy i byliny, a także efektowne pnącza na ekranach dźwiękoszczelnych.
Pierwszy odcinek Trasy Średnicowej (dokładnie 1424 metrów) łączy Szosę Chełmińską z ulicą Grudziądzką, a auta pojechały nim w maju 2014 roku. W kolejnym roku oddano do użytku odcinek drugi o długości ponad 3 km, łączący ulicę Grudziądzką z trasą mostową w osi ulicy Wschodniej.
Już na etapie budowy „średnicówki” na odcinku Szosa Chełmińska – ul. M. Skłodowskiej-Curie poczyniono pierwsze nasadzenia. Dalej prace nad zazielenianiem otoczenia tej ruchliwej arterii trwały etapami, dzięki czemu obecnie Trasa Średnicowa, czyli jezdnia, chodnik i droga rowerowa to efektowne zielone korytarze, co szczególnie widoczne jest wiosną. Wśród gatunków drzew dominują: klony polne i pospolite, leszczyny tureckie, graby pospolite, lipy drobnolistne i srebrzyste, głogi jednoszyjkowe, śliwy wiśniowe, robinie akacjowe i białe, a wśród krzewów - tawuły japońskie, berberysy Thunberga i pęcherznice kalinolistne o czerwonych liściach.
Wzdłuż Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza rośnie około 700 drzew, blisko 600 pnączy, a także tysiące krzewów i traw ozdobnych. Nasadzenia trwały etapami, a w rezultacie osiągnięto efekt zielonego szlaku, przy którym znajdują się także chodnik i droga rowerowa, chętnie uczęszczane przez torunian.
Podczas pierwszego i drugiego etapu budowy "średnicówki" (2014-2015) na odcinku Szosa Chełmińska – ul. M. Skłodowskiej-Curie posadzono łącznie 306 drzew, ponad 12 tys. krzewów i ponad 4 tys. traw ozdobnych. Dziś są to już dorodne egzemplarze. Dodatkowo 340 drzew pojawiło się jako nasadzenia zastępcze w związku z rozbudową szpitala wojewódzkiego. Wśród gatunków drzew dominują: klony polne i pospolite, leszczyny tureckie, graby pospolite, lipy drobnolistne i srebrzyste, głogi jednoszyjkowe, śliwy wiśniowe, robinie akacjowe i białe, a wśród krzewów - tawuły japońskie, berberysy Thunberga i pęcherznice kalinolistne o czerwonych liściach. Na terenach przylegających do ekranów akustycznych przy trasie rosną świerki syberyjskie, jesiony wyniosłe i klony pospolite, jarząby szwedzkie.
Bujnie rosną pnącza na ekranach akustycznych. Atrakcyjnie wyglądają, ale też chłoną zanieczyszczenia i tłumią hałas. Są to m.in. popularne i odporne winobluszcze pięciolistkowe i trójklapowe, wiciokrzewy, ale także hortensję pnącą, rdestówkę Aubera, dławisz, powojniki, glicynie, róże pnące.
Fot. Agnieszka Bielecka