Zakres etapu obejmuje budowę sal lekcyjnych i tematycznych, bibliotekę, salę gimnastyczną z zapleczem sanitarno-szatniowym oraz salę wielofunkcyjną pełniącą funkcję sali do ćwiczeń i auli szkolnej. W zakresie są także sala zajęć specjalnych i dwie sale terapeutyczne, świetlica, szatnie, sanitariaty oraz pomieszczenia techniczno gospodarcze. Chcemy, aby 1 września 2027 roku dzieci mogły rozpocząć naukę w pełnoprawnej szkole podstawowej.

Przypominamy, że 1 września 2025 roku naukę w budynku szkoły przy ul. Grasera rozpoczęły dzieci z kl. 1-2. W obiekcie znajduje się również filia (sąsiadujące ze szkołą) Przedszkola Miejskiego nr 18. W budynku znajduje się 21 sal lekcyjnych, w tym 4 sale tematyczne, biblioteka, kuchnia ze stołówką, zaplecze administracyjne oraz szatnie - kompletna, bezpieczna przestrzeń do nauki, zabawy i rozwoju. Uczniowie korzystają z terenu wokół szkoły, gdzie znajdują się plac zabaw, boisko wielofunkcyjne oraz elementy małej architektury. Powstał także parking oraz zadaszony ciąg stojaków rowerowych. Dzieci z PM nr 18 korzystają z osobnego zaplecza i sanitariatów. Obecnie w filii Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Grasera uczy się 195 dzieci w kl. 1-2 oraz ponad 100 dzieci w oddziałach przedszkolnych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: 1 września pierwszy dzwonek na Jarze
Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym nowego osiedla, przez ostatnie miesiące trwały prace nad drugim etapem inwestycji, który docelowo pozwoli uruchomić na Jarze także klasy IV-VIII. W proces optymalizacji włączona była również dyrekcja SP nr 4, która doświadczenia z pierwszych miesięcy pracy w nowej kubaturze, przekazała Wydziałowi Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia na potrzeby przygotowania programu funkcjonalno-użytkownego.

Powierzchnia użytkowa budynku etapu II:
- ok. 6 540 m kw.,
- liczba sal lekcyjnych: 34 (28 sal lekcyjnych i 6 sal tematycznych, w tym pracowania biologiczna, chemiczna, fizyczna, plastyczno-techniczna, sale komputerowe.
Szkoła zostanie wyposażona w rozwiązania energooszczędne, w tym przegrody zewnętrzne o dobrej izolacyjności, oświetlenie LED z czujkami ruchu w wybranych pomieszczeniach (toalety, szatnie) i na korytarzach oraz odzysk ciepła z instalacji wentylacji mechanicznej.
Ponadto etap II obejmuje zewnętrzną infrastrukturę sportową:
- boisko piłkarskie,
- boisko wielofunkcyjne,
- bieżnię prostą z zeskocznią do skoku w dal oraz bieżnię okrężną,
- zaplecze sanitarno-szatniowe dla infrastruktury zewnętrznej, wraz z magazynem i pomieszczeniem trenera, zostanie zlokalizowane w budynku szkoły i będzie dedykowane wyłącznie do obsługi obiektów zewnętrznych,
- dodatkowo uzupełnione zostaną ciągi piesze, zieleń oraz kontynuowana będzie droga pożarowa.
Postępowanie prowadzone jest w formule "zaprojektuj i wybuduj" na podstawie przygotowanego programu funkcjonalno-użytkowego.
W budżecie Miasta zabezpieczono kwotę 65 mln zł na realizację II etapu budowy szkoły przy ul Grasera. Prowadzimy działania w celu pozyskania zewnętrznych źródeł dofinansowania, w szczególności na budowę infrastruktury sportowej zewnętrznej oraz skrzydła budynku z salą gimnastyczną i salą wielofunkcyjną wraz z zapleczem.
Harmonogram działań w związku z II etapem budowy szkoły przy ul. Grasera:
- ogłoszenie postępowania przetargowego: 20 lutego 2026 roku,
- rozstrzygnięcie postępowania przetargowego: 26 marca 2026 roku,
- planowane podpisanie umowy: połowa kwietnia b.r.,
- realizacja: 15 miesięcy, do połowy lipca 2027 roku,
- odbiór końcowy i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie: do 16.08.2027 roku.
W etapie II budynku szkoły wykonawca ma zaprojektować 4 segmenty na planach prostokątnych o 2 kondygnacjach nadziemnych, bez podpiwniczenia. Należy zapewnić połączenie z istniejącym budynkiem poprze istniejące drogi ewakuacyjne (korytarze, klatka schodowa) na każdym z poziomów.
Nowoprojektowane części budynku muszą być podzielone na cztery segmenty:
Segment A, parter:
- strefa wejściowa z portiernią,
- 2 szatnie dla uczniów,
- świetlica,
- sanitariaty dla uczniów,
- klatka schodowa,
- pomieszczenie socjalne dla personelu,
- zaplecze socjalno-szatniowe powiązanego z boiskiem piłkarskim, boiskiem wielofunkcyjnym dla realizacji programu dla budowy kompleksu sportowego Orlik.
Segment A, piętro:
- sale lekcyjne w tym pracowania plastyczna, chemiczna i fizyczna,
- pokój nauczycielski,
- sanitariaty dla uczniów,
- sanitariaty dla nauczycieli,
- klatka schodowa.
Segment B, parter:
- strefa sportowa: sala gimnastyczna, sala wielofunkcyjna,
- zaplecze szatniowe wraz z łazienkami,
- magazyny,
- pokój trenerów za zapleczem sanitarnym,
- pomieszczenie pielęgniarki,
- pokój spotkań z rodzicami.
Segment B, piętro:
- sanitariaty dla uczniów,
- sale zajęć terapeutycznych,
- sala zajęć specjalnych,
- pomieszczenia biurowe,
- pomieszczenia logopedyczne i pedagogiczne.
Segment C, parter
- sale lekcyjne,
- biblioteka,
- pomieszczenie gospodarcze,
- sanitariaty dla uczniów,
- klatka schodowa łącznik z sekcją IV.
Segment C, piętro:
- sale lekcyjne w tym pracowania biologiczna, chemiczna, fizyczna z zapleczami,
- pomieszczenie gospodarcze,
- sanitariaty dla uczniów,
- pomieszczenie kierownika,
- klatka schodowa.
Segment D, parter:
- sale lekcyjne,
- pokój nauczycielski.
Segment D, piętro:
- sale lekcyjne,
- pokój nauczycielski,
- pomieszczenie gospodarcze.
Informacje dotyczące postępowania dotyczącego zaprojektowania i wykonania robót budowlanych w ramach realizacji zadania pn. "Budowa szkoły podstawowej przy ul. Grasera w Toruniu - etap II" wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego nad realizacją wykonywanych robót budowlanych są dostępne TUTAJ.
Fot. © UMT 2026, autor: Marcin Centkowski, licencja: CC BY-NC 4.0









