Za nami Miejskie obchody Dnia Strażaka. W siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej wręczono medale i odznaki dla strażaków. Medal z okazji 30-lecia istnienia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego odebrał, wraz z innymi samorządowcami, Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski.

Uroczysty apel jak co roku zgromadził liczne grono honorowych gości, przedstawicieli służb mundurowych i samorządu lokalnego, wśród nich prezydent Paweł Gulewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, starosta toruński Mirosław Graczyk, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Rafał Świechowicz.

- Przyjmijcie proszę słowa uznania za wierną oraz oddaną służbę, którą w Toruniu od pokoleń cenimy. Niezwykle mocno wam kibicujemy. Wraz z mieszkańcami widzę na co dzień państwa trud i poświęcenie, odwagę, gotowość do podejmowania zawsze ryzykownych, ale koniecznych działań ratowniczych. Budzicie respekt swoją podstawą, w której tkwi zarówno pragnienie ratowania ludzkiego życia oraz ochrony mienia, jak i godne wypełnianie zobowiązań nałożonych na strażackie drużyny. Toruń bardzo was podziwia i szanuje – mówił prezydent Paweł Gulewski podczas uroczystości. – Dziękuję Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej za wyróżnienie. Chcę zapewnić, że dalej będziemy blisko współpracować i wspierać straż pożarną. Ten wymiar finansowy na wasze potrzeby jest bardzo ważny i chcę powiedzieć dziś, że dzięki decyzji zarówno kierownictwa Urzędu Miasta Torunia, jak i radnych miejskich w 2025 roku udało się zabezpieczyć o 70 tysięcy złotych więcej niż rok temu. To w sumie 470 tysięcy złotych na wasze działania i rozwój jednostki.

Zgodnie z toruńską tradycją Prezydent Miasta Torunia nagrodził pięcioro strażaków, którzy zyskali wysoką ocenę swojej pracy ze strony przełożonych i są wzorem do naśladowania. Nagrody otrzymali: 

  • pani Agnieszka Strom – starszy ogniomistrz, starszy technik sztabowy;
  • pan Robert Stegnicki – brygadier, dowódca jednostki; 
  • pan Przemysław Zdrojkowski – starszy aspirant, zastępca dowódcy zmiany;
  • pan Marach Bartłomiej – aspirant sztabowy, zastępca dowódcy zmiany;
  • pan Zieliński Tomasz – aspirant sztabowy, dowódca sekcji.

Podczas uroczystości wyróżniający się strażacy otrzymali z rąk swoich przełożonych Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, przyznawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, medale „Za zasługi dla pożarnictwa”, a także awanse na wyższe stopnie służbowe oraz nagrody finansowe.

- Dajecie poczucie pewności, że w sytuacji zagrożenia ktoś przyjedzie, uratuje. Każda interwencja, akcja, godzina spędzona na służbie to coś, czego nie da się zmierzyć liczbami, bo to są historie ludzkiego życia – podkreślał bryg. Sławomir Grudziński, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. – Tegoroczne obchody są szczególne, bo rok 2025 jest dla strażaków i całej społeczności służb ratowniczych rokiem wyjątkowym – świętujemy 30-lecie istnienia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Systemu, który zmienił oblicze ratownictwa w naszym kraju.

Oficjalne zasady funkcjonowania KSRG zostały określone w 1994 roku, a rok później system rozpoczął swoją działalność operacyjną. Pierwsze lata istnienia przyniosły szybki rozwój – w 1995 roku do systemu włączono 1 664 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). Dziś KSRG to rozbudowana sieć jednostek ratowniczych, w skład której wchodzi m.in. 5 155 jednostek OSP, 504 jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz specjalistyczne grupy ratownicze działające na poziomie krajowym.

KSRG to kompleksowy system odpowiadający na różnorodne wyzwania – od walki z pożarami, poprzez ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne, po współpracę z Państwowym Ratownictwem Medycznym i innymi systemami bezpieczeństwa. Jednostki KSRG są przygotowane do reagowania w przypadku klęsk żywiołowych, zagrożeń biologicznych, zdarzeń o charakterze terrorystycznym oraz w sytuacjach radiacyjnych.

System opiera się na sile Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, wspieranych przez wojskowe i zakładowe straże pożarne oraz lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze. Obecnie KSRG dysponuje ponad 120 tysiącami strażaków-ratowników i 12 tysiącami pojazdów ratowniczych, gotowych do działania o każdej porze.

Dodatkowym atutem systemu jest Centralny Odwód Operacyjny (COO) – mobilny zasób ratowniczy przeznaczony do wsparcia działań w sytuacjach przekraczających lokalne możliwości.

Trzy dekady działalności KSRG to czas wypełniony licznymi wyzwaniami i sukcesami. System nie tylko ratuje życie i zdrowie, ale także wzmacnia poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie. Jubileusz to doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność wszystkim strażakom i ratownikom, którzy każdego dnia narażają swoje życie, by chronić innych.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy to przykład doskonale zorganizowanej struktury, której niezawodność i profesjonalizm od 30 lat stanowią wzór skutecznej służby dla dobra wspólnego.

Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0