Toruński oddział PTTK zaprasza do udziału w dwóch wycieczkach pieszych w klimacie wielkanocnym. Udział w wycieczkach jest bezpłatny i bez zapisów.
Pierwsza z wycieczek odbędzie się 16 kwietnia 2025 r. w ramach cyklu „60+ z PTTK” – start o godz. 10:00 z Placu Rapackiego. Tym razem Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zabierze mieszkańców i turystów na ok. 5-kilometrową wyprawę szlakiem wielkanocnych aranżacji. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK Teresa i Grzegorz Karasiewiczowie.
Uczestnicy wyprawy odwiedzą toruńskie Muzeum Etnograficznego, unikalny w skali kraju skansen w centrum miasta. Muzeum powstało w 1959 roku z inicjatywy prof. Marii Znamierowskiej-Prufferowej – najpierw został oddany do użytku nowy gmach, a w 1985 roku amfiteatr. Pomiędzy „nowym” budynkiem MET a ul. Uniwersytecką znajduje się zbudowany w końcu XIX wieku schron piechoty należący do wewnętrznego pierścienia pruskiej twierdzy w Toruniu, pełniący funkcję koszarów Bramy Chełmińskiej. Toruńskie muzeum gromadzi i prezentuje zbiory etnograficzne z dziedziny rybołówstwa, rzemiosła i sztuki ludowej głównie z północnej Polski i woj. kujawsko-pomorskiego. Usytuowany za głównymi obiektami Park Etnograficzny zajmuje powierzchnię blisko 2 ha. Od połowy lat 60. gromadzone są tam obiekty architektury ludowej tj. chaty i całe zagrody wiejskie, spichlerze, kapliczki, piwnice i ziemianki. Obok obiektów typowo gospodarczych są prezentowane budynki przemysłowe tj. wiatrak, młyn wodny oraz kuźnia. Największe wrażenie na zwiedzających robią kompletnie wyposażone zagrody: kujawska, kaszubska i borowiacka, które są reprezentatywnymi dla tych grup etnicznych. Najmłodszym zwiedzającym dech zapierają obracające się „śmigi” wiatraka z Wojtówki na Kujawach z 1896 roku oraz kręcące się koło młyna wodnego z przełomu XIX i XX wieku, sprowadzonego ze Strzyg w Ziemi Dobrzyńskiej. Całość zbiorów Parku Etnograficznego uzupełniają obiekty specjalnego przeznaczenia, tj. gołębnik z Płonnego, studnia z kołowrotem, szopa pasterska na płozach, kierat z Wierzchucina i piec garncarski z suszarnią.
W Wielką Sobotę 19 kwietnia 2025 roku w ramach w kolejnej wyprawy krajoznawczo-pieszej z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK” udamy się na wyprawę w klimacie Świąt Wielkanocnych z motywem „Jajka, symbolu życia i mającego moc odpędzania złych sił”.
Spotkanie uczestników nastąpi o godz. 9:00 przed Szpitalem Dziecięcym na osiedlu Na Skarpie, skąd wyruszą na trasę prowadzącą drogami i duktami leśnymi w lesie bielawskim. Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 9 km. W programie przewidziano konkurs na najładniej przyozdobione „jajo”, przyniesione ze sobą. Wyprawę poprowadzi honorowy przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.
Jajka, według tradycji ludowych, symbolizują życie i posiadają moc odpędzania złych sił. Kolorowymi wzorami jajka ukraszały wszystkie słowiańskie narody już we wczesnym średniowieczu. Zwyczaj ten był jednak związany z obrzędami wiosennymi, a nie konkretnie z Wielkanocą, gdyż pisanki robiono od zapustów aż do czerwca. Jajka w czasie Śmigusa-Dyngusa były też wykupnym od lania wodą.
Oprac. Henryk Miłoszewski
Fot. © UMT 2025, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0