Toruńscy policjanci, we współpracy z kryminalnymi z innych jednostek, nie ustają w walce z oszustami, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych. Efekty tych działań są wymierne. Tylko w ostatnich dniach zatrzymanych zostało czterech sprawców, którzy działali metodą „na policjanta” lub „na wnuczka” na terenie naszego miasta. Trzech z nich, decyzją sądu, trafiło tymczasowo do aresztu.

Do jednej tego typu akcji doszło pod koniec marca (26.03.2025 r.), na toruńskiej Skarpie. Mężczyzna, podając się przez telefon za funkcjonariusza policji, próbował wyłudzić pieniądze od 96-letniej Seniorki. Ta zachowała zdrowy rozsądek i postanowiła zweryfikować tożsamość rozmówcy, dzwoniąc na komisariat. Funkcjonariusze błyskawicznie podjęli działania i zatrzymali 42-letniego mężczyznę w momencie, gdy zamierzał odebrać gotówkę od pokrzywdzonej. Ponadto ustalili, że tego samego dnia próbował oszukać jeszcze dwie Seniorki. Mężczyzna usłyszał trzy zarzuty usiłowania przestępstwa. Sąd przychylił się do wniosku policji i prokuratury, stosując wobec niego 3-miesięczny areszt tymczasowy.

Kolejne zatrzymanie miało miejsce kilka dni później (1.04.2025 r.) na toruńskim Bydgoskim Przedmieściu. 42-latek i 15-latek działali według podobnego schematu. Ktoś kontaktował się z osobami starszymi, podając się za funkcjonariuszy i próbował wyłudzić pieniądze. Dzięki współpracy Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i kryminalnych z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu osoby, mające odebrać łup zostały namierzone i zatrzymane przez toruńskich funkcjonariuszy. Cała akcja rozegrała się na Jakubskim Przedmieściu chwilę po tym, jak podejrzani zabrali gotówkę od 80-letniej mieszkanki Torunia i próbowali oszukać kolejne trzy kobiety. 42-letni mężczyzna usłyszał zarzuty oszustwa oraz jego usiłowania. Sąd, na wniosek śledczych, zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt tymczasowy. 15-latek został przesłuchany w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego i przekazany opiekunowi prawnemu.

Dzień później (2.04.2025 r.) policjanci zatrzymali kolejnego sprawcę – tym razem 21-latka na terenie Poznania. Sprawa dotyczyła oszustwa metodą „na wnuczka”, do którego doszło miesiąc wcześniej (1.03.2025 r.), w rejonie toruńskiego Śródmieścia. Pokrzywdzonym był 88-letni mieszkaniec osiedla Mokre. Śledztwo prowadzone przez policjantów z Komisariatu Toruń-Śródmieście wspierali funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, którzy dokładnie przeanalizowali zapisy z monitoringu. To one okazały się bardzo pomocne. Pozwoliły wytypować osobę, która była odebrać pieniądze. Dalsza praca policjantów umożliwiła ustalenie danych mężczyzny.
Prokurator, nadzorujący tę sprawę, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi dowodami, wydał postanowienie o doprowadzeniu podejrzanego 21-latka, który został namierzony właśnie na terenie Poznania. Śledczy z toruńskiego Śródmieścia ustalili ponadto, że mężczyzna stoi także za innymi dwoma oszustwami, do których doszło na terenie kraju. 21-latek usłyszał trzy zarzuty oszustwa.

Sąd przychylił się do wniosku policji i prokuratury, stosując wobec 42-latka tymczasowy areszt na trzy miesiące.
Wszystkie z wymienionych spraw są w toku. Policjanci, pod nadzorem prokuratury, weryfikują, czy podejrzani nie stali jeszcze za innymi przestępstwami popełnianymi na terenie naszego kraju. Za przestępstwa, o które są podejrzani grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Przy okazji po raz kolejny apelujemy o zachowanie ostrożności w rozmowach telefonicznych z osobami, które podają się za kogoś bliskiego lub funkcjonariusza publicznego. Metoda działania oszustów (osób podających się za wnuków, policjantów, adwokatów, pracowników instytucji państwowych, siostrzenic czy kuzynów) w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. 

Pamiętajmy o tym, że:

  • jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną. Pamiętajmy, aby weryfikując tożsamość osoby, która do nas dzwoni połączyć się z numerem alarmowym po uprzednim rozłączeniu rozmowy z oszustem!
  • pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
  • policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
  • policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
  • nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o przekazanie lub pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję. Rozmawiajmy z seniorami z naszego otoczenia, być może uchronimy ich przed podobną sytuacją w przyszłości.

źródło: KMP w Toruniu