Zapaleniem zniczy pod pomnikiem Sybiraków rozpoczęło spotkanie noworoczne członków toruńskiego oddziału Związku Sybiraków.

Świąteczno-noworoczne spotkanie członków i sympatyków toruńskiego oddziału Związku Sybiraków odbyło się 8 stycznia 2025 r. w VI Liceum Ogólnokształcącym, noszącym imię Zesłańców Sybiru. Przy budynku szkoły znajduje się pomnik pamięci Sybiraków, który został odsłonięty w 2016 r. To przy nim, zapaleniem znicza pamięci, związkowcy rozpoczęli coroczne spotkanie świąteczno-noworoczne, podczas którego była okazja, by podzielić się opłatkiem, kultywować pamięć o tragicznych wydarzeniach z historii Polski. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządu miejskiego, Przemysław Kuczkowski – sekretarz miasta oraz Ewa Banaszczuk-Kisiel – dyrektor Biura Rozwoju Turystyki.


Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku, na rozkaz z Moskwy, z Polski wywieziono pierwszych 140 tys. osób - głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodniej części kraju. Jedna trzecia deportowanych trafiła na północ europejskiej części Rosji, do obwodu archangielskiego i Komi ASRR, wielu przesiedlono do Kraju Krasnojarskiego i obwodu omskiego na Syberii. Łącznie Sowieci przeprowadzili cztery deportacje – drugą z 12/13 kwietnia 1940 r., trzecią z 28/29 czerwca 1940 r., a czwartą - w maju 1941 r. Według różnych szacunków wywiezionych zostało wówczas około 1 mln Polaków.

Toruń kultywuje pamięć o tych wydarzeniach. W mieście działa Związek Sybiraków Oddział w Toruniu, założony w 1989 roku.  W 2009 roku  VI Liceum Ogólnokształcące w Toruniu otrzymało  imię Zesłańców Sybiru. 3 czerwca 1998 roku w krużganku kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu została odsłonięta tablica pamiątkowa ufundowana dla uczczenia pamięci zmarłych i zamordowanych na zesłaniu. Z kolei w Muzeum Etnograficznym znajduje się tablica upamiętniająca 30-lecie istnienia toruńskiego Związku Sybiraków.

Fot. © UMT 2025, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0