Czternastu twórców otrzymało Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury na  rok 2025, przyznawane przez Prezydenta Miasta.

Miejskie stypendia w dziedzinie kultury przyznawane są w trybie konkursu wniosków. Do 31 października 2024 r. do Wydziału Kultury wpłynęło ich łącznie 27, w tym 24 wnioski na rok 2025 oraz 3 wnioski na I półrocze 2025. 

W budżecie miasta na rok 2025 zaplanowano kwotę 200 000,00 zł na fundusz stypendialny. 

Stypendia kulturalne przyznawane są zgodnie z Uchwałą nr 577/21 Rady Miasta Torunia 
z dnia 18 lutego 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury oraz wysokości tych stypendiów. Przy ocenie merytorycznej wniosków bierze się pod uwagę takie kryteria, jak: jakość artystyczna projektu twórczego, oryginalność koncepcji, czytelne i racjonalne określenie zakładanych celów i rezultatów projektu, znaczenie projektu dla kultury Torunia, rekomendacje projektu oraz to, czy projekt ma znamiona debiutu w danej dziedzinie kultury.

Rok 2025 został ustanowiony decyzją Rady Miasta Torunia rokiem Wilhelminy Iwanowskiej, pionierki polskiej astrofizyki. Dlatego jednym z warunków złożenia wniosku było zaproponowanie projektów artystycznych inspirowanych astronomią, astrofizyką 
i kosmologią, tym samym aby rezultat działań stypendystów stanowił kreatywne połączenie sztuki, działań muzycznych i literackich z osiągnięciami nauki. 

W wyniku przeprowadzonego postępowania 14 najlepszych wniosków zostało zarekomendowanych do przyznania Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2025 rok, tym samym wyczerpując pulę środków przeznaczoną na tegoroczny fundusz stypendialny. Za otrzymane od Miasta pieniądze stypendyści zrealizują swoje artystyczne projekty. Do otrzymania stypendium rekomendowane były wnioski, które otrzymały najwyższą liczbę punktów, w tej grupie nie znalazły się wnioski ubiegające się o przyznanie stypendium na I półrocze. 

Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2025 otrzymają (w kolejności alfabetycznej):

Aleksandra Białecka otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu sztuki wizualnej pn. „Gwiezdne Linozbiory”. Przedmiotem projektu jest powstanie cyklu 10 linorytów inspirowanych osiągnięciami toruńskich astronomów i astrofizyków, w tym ostatniego odkrycia astronomów
z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu  - super Jowisza od Wielkiej Niedźwiedzicy czyli nowej planety w trzecim co do wielkości gwiazdozbiorze na niebie.

Natalia Browarczyk otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację projektu pn. „Toruń jako  miejsce rozwoju akademickiego teatru tańca” z przeznaczeniem na przeprowadzenie półrocznych warsztatów tanecznych, a następnie przygotowanie spektaklu teatru tańca pod tytułem „Nie opuszczaj mnie” na podstawie powieści Kazuo Ishiguro, który po swojej premierze zostanie zaprezentowany na dwóch festiwalach, w tym na II Ogólnopolskim Przeglądzie Kultury Studenckiej w ACKiS Od Nowa. 

Maria Cynk-Mikołajewska otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie teatru na realizację projektu pn. „Monodram o Wilhelminie Iwanowskiej pod tytułem Astronomka” - na przygotowanie i wystawienie monodramu w formie musicalu i kabaretu poświęconego życiu pionierki polskie astrofizyki.

Jan Gembala otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie muzyki na realizację projektu pn. „Sfery Niebieskie” polegającego na skomponowaniu utworów i wydanie debiutanckiej płyty  inspirowanej astronomią oraz tradycją naukową Torunia  poprzez muzyczne interpretacje kosmicznych zjawisk, takich jak ruch planet, galaktyki czy czarne dziury, a także realizację koncertu promującego płytę.

Dominik Jałowiński otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych 
na projekt pn. „Neuralny Seans Spirytystyczny z Mikołajem Kopernikiem” polegający na stworzeniu 4 pokazów performance w różnych lokalizacjach Torunia. Podczas seansu zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja do dialogu z cyfrową reprezentacją Mikołaja Kopernika.

Agata Jóźwiak otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych na realizacje projektu pn. „Pomiędzy Księżycem a Słońcem – Niebo i Przyroda Torunia Czterech Pór Roku” polegającego na namalowaniu za pomocą tuszu dalekowschodniego na papierze prac poświęconych pejzażom, które wyrażałaby związek przyrody kosmosu i miasta, zwieńczonych wydaniem katalogu oraz wystawą. Przeprowadzenie warsztatów plastycznych dla dzieci oraz osób starszych.

Karolina Mełnicka otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych na realizacje projektu pn. „Fabryka Meteorów” polegającego na realizacji serii rzeźb inspirowanych naturalnymi formami szkła, nawiązujących do kosmicznych kamieni.

Kamila Michałowska otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych 
na projekt pn. „Grawitacja – światło - cień” polegający na stworzeniu cyklu 6 obrazów 
o tematyce kosmicznego ruchu i sił rządzących wszechświatem za pomocą formy koła w technice wykorzystującej własnoręcznie farbowane lniane płótna połączonych z
krótkometrażową animacja video-artem.

Natasza Piskorska otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych na realizację projektu pn. „Bezpańskie Marzenia” polegającego na namalowaniu dwunastu obrazów inspirowanych utworami muzycznymi Joanny Czajkowskiej z płyty „Pianissima”, następnie realizacja wystawy Dworze Mieszczańskim, której wernisaż w dniu 15 listopada 2025 roku będzie połączony z recitalem Joanny Czajkowskiej

Agata Przyżycka otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych 
na projekt pn. „Krążąc lekko przywarł do ziemi” polegający na stworzeniu wieloelementowej wystawy składającej się z serii 8 obrazów oraz kolaży inspirowanych astronomią, astrofizyka i kosmosem oraz cielesnością. Wernisaż wystawy od będzie się w debiutującej Galerii Magnez w Toruniu.

Agnieszka Rogaszewska otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych na projekt pn. „Toruńskie dendarium” polegającego na stworzeniu kolekcji dziesięciu makat tekstylnych przedstawiających drzewa rosnące na toruńskich terenach zielonych. Projekt zamknie wystawa, podczas której dostępne będą pocztówki oraz katalog graficznych projektów.

Arkadiusz Tadych otrzyma stypendium Miasta Torunia na realizację projektu pn. „Przemiany Materii: Ekonomia zbieraczo-ekologiczna” polegającego na realizacji cyklu warsztatów edukacyjno-animacyjnych w temacie na styku sztuki ekologii i ekonomii, których efekty będzie można oglądać na trzech wystawach interaktywnych zrealizowanych wokół trzech koncepcji: „Kolekcja rzeczy niepotrzebnych”, „DIYzeroWasteMade” oraz „Drugi obieg obrazów / porzucona wizualność”.

Marzena Wilk otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie sztuk wizualnych na projekt pn. „Kosmiczne światło – dialog ze wszechświatem” polegający na stworzeniu serii rzeźb i instalacji świetlnych wykonanych ze szkła artystycznego, nawiązujących do tematów związanych z astronomią, a szczególnie do badań i odkryć prof. Iwanowskiej. Projekt zakończy wystawa w galerii „Szatnia” na WSP UMK.

Marcel Woźniak otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie literatury na napisanie tekstu – opowieści pn. „Wahadło”, którego akcja osadzona jest w Toruniu w XXI i XIX wieku odwołującej się do historii naszego miasta i jego astronomicznego dziedzictwa. Autor sięgając do wynalezionego w połowie XIX wahadła, którego ruch dowodzi obrotu Ziemi wokół własnej osi, a które zgodnie z koncepcją autora przybywa do Torunia już w 1891 roku kreśli intrygującą opowieść, która przenika przez dwie epoki.

Fot. Pexels z Pixabay