Rozpoczynamy weekend ze Świętym Mikołajem – to on zaprasza torunian na moc wydarzeń: warsztatów, wystaw, zabaw, animacji, koncertów. W jego święto na Jarmarku Bożonarodzeniowym zagości Robert Makłowicz. Może zdradzi jakiś arcysmaczny przepis na potrawę świąteczną?

Codziennie do 22 grudnia 2024 r. na Toruńskim Jarmarku Bożonarodzeniowym czekają na Państwa liczne atrakcje: koncerty, animacje, konkursy itp. Szczegółowy harmonogram wydarzenia.

PIĄTEK, 6 GRUDNIA

godz. 11:00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kariny Obary „Światy równoległe”, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Cykl obrazów Kariny Obary pod nazwą „Światy równoległe” powstał jako antidotum na przymus, który niszczy przede wszystkim szlachetną więź z samym sobą. Prace stanowią poszukiwanie własnej drogi przemiany. Autorka odwołuje się w swojej sztuce do głębokich ludzkich instynktów. Podąża za lśnieniem, by świata całkowicie nie przykrył mrok. A gdy czasem przykryje, dba o to, aby nie zgasło światło.

godz. 16:00, Przewodnik na warcie, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Oprowadzanie po wystawie „Nowe pokolenie i klasycy” z kolekcji Wojciecha Fibaka. Prowadzenie – Patrycja Wójcik. W cenie biletu na wystawę.

godz. 16:00, Jarmark Bożonarodzeniowy – spotkanie z Robertem Makłowiczem, Rynek Staromiejski
Tego dnia toruński jarmark odwiedzi gwiazda wśród kucharzy i dziennikarzy kulinarnych – Robert Makłowicz. Odwiedzający mają także okazję skosztować smakowitych, regionalnych wyrobów, spróbować rozgrzewających napojów, zakupić lokalne rękodzieło, czy zrobić sobie zdjęcia na tle wyjątkowej zimowej ścianki.

godz. 17:00, Mikołajkowe spotkanie autorskie z Krzysztofem P. Czyżewskim: Ostrakon – spotkanie Mikołaja Kopernika z Leonardem da Vinci, Muzeum Dom Mikołaja Kopernika, ul. Kopernika 15/17
„Ostrakon” to tytuł książki torunianina Krzysztofa P. Czyżewskiego. Za literackie tworzywo służy autorowi historia i rodzinne miasto. Jego powieści adresowane są do miłośników zagadek, intryg i niespodziewanych zwrotów akcji. Fakty historyczne stanowią tło, na którym rozgrywa się pełna zwrotów akcji i emocji intrygująca fabuła – a w jej centrum możemy śledzić nie tylko losy wielkiego astronoma, ale ukaże się nam znajomy pejzaż współczesnego Torunia odmalowany pomiędzy biblioteką UMK, antykwariatami Starego Miasta, a wnętrzami toruńskiego muzeum. Wstęp wolny.

godz. 17:00, Cztery pory roku na Szlaku Kopernikowskim – otwarcie wystawy fotografii, Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu, ul. Czerwona Droga 8 
W dzień imienin najsłynniejszego toruńskiego Mikołaja zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii, które powstały w ramach konkursu „Cztery pory roku na Szlaku Kopernikowskim”. Uczestnicy wykonali zdjęcia prezentujące miejscowości i obiekty znajdujące się na kujawsko-pomorskim odcinku szlaku związanego z życiem i czasami Kopernika, eksponując ich piękno i atrakcyjność w różnych porach roku. Podczas wernisażu odbędzie się wręczenie nagród laureatom konkursu. Wstęp wolny.

godz. 17:00, Wielka Toruńska Świąteczna Ślizgawka - Christmas On Ice, Lodowisko Tor-Tor, ul. Bema 
Na tafli lodowiska zaplanowano atrakcje dla całych rodzin. Na miejscu pojawią się elfy i śnieżynki na łyżwach, a gości powita sam św. Mikołaj, który wraz ze swoimi pomocnikami będzie rozdawał prezenty i pozował do wspólnych zdjęć. Działać będzie także bożonarodzeniowa poczta św. Mikołaja – każdy będzie mógł napisać list i wrzucić go do specjalnej skrzynki. Będzie można poćwiczyć na lodzie z klubami sportowymi, wygrać choinkę od nadleśnictwa.

godz. 17:00, Koncert Mikołajkowy, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15
Wystąpią: grupa taneczno-wokalna Hopsasanka oraz uczestnicy zajęć wokalnych Rozgłos. Młodzi artyści zaprezentują świąteczny repertuar.

godz. 17:00, Od Kopernika do kwantowej grawitacji” – Debata Kopernikańska, Muzeum Okręgowe, Ratusz Staromiejski
Wybitni uczeni będą dyskutowali o kluczowych momentach w badaniach wszechświata – od heliocentrycznej wizji świata według Mikołaja Kopernika po najnowsze koncepcje mechaniki kwantowej i teorii grawitacji. Inspiracją do rozmów będą idee obecne w dziele „De revolutionibus” Kopernika, prowadzące do najnowszych odkryć astronomii i fizyki, takich jak badania planet pozasłonecznych, pomiary kosmicznych odległości oraz próby połączenia teorii mikro- i makroświata w spójną całość. Wstęp wolny.

godz. 17:00, Slam poetycki: Santa Claus is coming to slam, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Wskakujcie w ciepłe swetry, uszyjcie na drutach wszystko to, co chcielibyście powiedzieć na otwartej scenie Centrum Sztuki Współczesnej. Zapisy: ksiegarnia@csw.torun.pl.

godz. 17:30, Spotkanie z patronem Podgórza: Świętym Mikołajem - warsztaty kreatywne, Centrum kultury Dwór Artusa, Dom Muz Podgórz, ul. Poznańska 52 
Podczas warsztatów własnoręcznie udekorujemy mikołajowe skarpety oraz zaprojektujemy niesamowity środek lokomocji dla Świętego. Ponadto wspólnie stworzymy fascynujące opowieści o niezwykłych przygodach, które mogą spotkać Mikołaja w trakcie rozwożenia prezentów. Na uczestniczki i uczestników czekają również inne atrakcje: zagadki, zabawy i oczywiście niespodzianka od Patrona Podgórza. Grupa: międzypokoleniowe. Prowadzenie: Joanna Łagan. Wstęp wolny, zapisy: joanna.lagan@artus.torun.pl.

godz. 18:00, „Miłość i Polityka” – spektakl, Aula UMK, ul. Gagarina 11
Komedia przenosi widza do miejsca, gdzie miłość, władza i pieniądze stanowią stawkę w nieustannej walce. Nie brakuje więc dynamicznej akcji, zaskakujących wydarzeń i dobrego humoru. W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani m.in. z seriali telewizyjnych: Melania Grzesiewicz/Marysia Wieczorek, Anna Oberc, Mariusz Drężek/Jacek Kopczyński, Łukasz Nowicki, Krystian Wieczorek. Bilety dostępne online.  

godz. 18:00, Prefka 2024 – wernisaż wystaw, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Rabiańska 20, wejście od ul. Ducha św. 6
PreFka to cztery oddzielne wystawy w czterech salach galerii. Jedna z przestrzeni zawsze będzie odnosić się do historii fotografii. Odświeżając nieco zapomniane techniki i nazwiska wypełnimy też misję edukacyjną. Szczegóły wydarzenia. 

godz. 18:00, „Osiem kobiet” – spektakl, Teatr im. Wilama Horzycy, Plac Teatralny 1
Duży dom na odludziu, a w nim osiem kobiet i martwy pan domu – tak zaczyna się ta czarna komedia. Do sprawcy zbrodni nie prowadzą jednak żadne ślady, zatem klasyczne pytanie – kto zabił?! – zawęża się do najbliższych mężczyźnie kobiet. Osiem wyrazistych kreacji aktorskich, kryminalna zagadka, skrywane uczucia, które wychodzą na jaw i czarny humor to najważniejsze elementy spektaklu, który wyreżyserował Adam Orzechowski. Bilety dostępne w kasie teatru, Biurze Obsługi Widza lub online.  

godz. 18:00, Wolny Rynek Poetycki, Kulturalny Hub Bydgoskiego Przedmieścia, ul. Bydgoska 50
Podczas tego wyjątkowego wieczoru każdy może przeczytać swoją poezję. Nie ma ograniczeń tematycznych ani stylistycznych - wiersze mogą być melancholijne, pełne radości, refleksyjne lub pełne zapału. To Ty decydujesz, co chcesz przekazać światu. Może to być powieść wierszem, krótka anegdota lub opowieść o Twoich doświadczeniach życiowych. Improwizuj, eksperymentuj i pozwól swojej kreatywności rozkwitać na wolnym mikrofonie.

godz. 18:00, Arcydzieła malarstwa: Van Wittel i turystyka w XVIII-wiecznej Italii, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Prowadzenie: Alicja Jakubowska. Sala audiowizualna w budynku B i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW. Wstęp wolny.

godz. 19:00, Patrick The Pan – koncert, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1/3
W ślad za poprzednim albumem Patrick the Pan dokumentuje i zarazem celebruje proste, codzienne życie. Wyniosłe, wyjątkowe momenty czy wstrząsające przeżycia zostają nam w pamięci, ale to codzienna „szarówka”, która wypełnia przestrzeń między nimi, jest tym co artystę interesuje tu najbardziej. To z niej lepi rozczulające opowieści, które choć na pierwszy rzut oka, bardzo osobiste, wręcz intymne, szybko okazują się brzmieć znajomo i rezonować z naszymi historiami. O tym wszystkim jest „To nie najlepszy czas dla wrażliwych ludzi” - piąta płyta Patricka. Bilety dostępne online

godz. 19:00, Mikołajkowy Slam Poetycki, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Poezja wymiesza się z performancem pośród zapachu książek. Poeci i poetki czytają wiersze własne. Żadnych kostiumów (oprócz tych świątecznych), instrumentów ani rekwizytów (czyli przedmiotów jakkolwiek związanych z tematyką wiersza). O tym, kto zwycięży, zdecyduje publiczność. Wstęp wolny.

godz. 19:00, Koncert Illusion oraz Frontside, Hostia, Akademickie Centrum Kultury I Sztuki „Od Nowa”, ul. Gagarina 37a
Jeden z najważniejszych zespołów rockowych w Polsce, znany z energicznych występów. Toruński koncert otwierają występy zespołów: Frontside i Hostia. Bilety dostępne online

godz. 19:00, Astronalia 2024 – Kosmiczne dźwięki i wizje, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Projekt popularyzuje astronomię, nawiązując między innymi do dziedzictwa naukowego Mikołaja Kopernika, a także promuje lokalną muzykę elektroniczną. Celem projektu jest również podkreślenie interdyscyplinarnego charakteru zjawisk artystycznych. Koncerty i wykłady są skierowane do szerokiego grona odbiorców, natomiast warsztaty dźwiękowe i wizualne dedykowane są dzieciom i młodzieży. Wstęp: 20 zł.

godz. 21:00, Mikołajkowe nocne zwiedzanie Fortu IV, ul. Chrobrego 86
Niestandardowa trasa zwiedzania fortu rozszerzona o dodatkowe elementy i wejście do fosy.  Obowiązkowo: zabrać trzeba własne latarki, ubrać wygodne obuwie sięgające za kostkę, mile widziane czapki Mikołaja. Zbiórka przy recepcji. Czas trwania 2h. Bilet 25zł/os. Minimalny wiek uczestników 10 lat, osoby niepełnoletnie pod opieką dorosłych. Liczba miejsc ograniczona, zapisy: 56 655 82 36 lub biuro@fort.torun.pl.

godz. 22:00, Mikołajki w NRD – 43. urodziny Britney Spears, Klub NRD, ul. Browarna 6 
2.12 urodziła się Britney Spears i zaczęło się nowe rozdanie.  Świętowanie jej urodzin rządzi się swoimi prawami i utworów Britney usłyszycie znacznie więcej. Wokół latać będą przeboje reszty panteonu gwiazd z akcentem na Riri, Gagę, Tej, Perry czy Shakirę. Plus trochę bangerów, a czasem nagły zwrot w lata 80.... gdyż YMCA trzeba odtańczyć.


SOBOTA, 7 GRUDNIA

godz. 8:20, Rodzinne wędrówki z PTTK: Zelgno-Chełmża, zbiórka:  na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego
Trasa wyprawy będzie wiodła z Zelgna, przez Dźwierzno, Kiełbasinek, Kiełbasin, Grodno, Zalesie i Pluskowęsy do Chełmży. Długość całego przejścia wyniesie ok. 20 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Wiesław Zieliński. Udział bezpłatny, bez zapisów.

godz. 9:00-12:00, Jarmark żywności ekologicznej, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN. 

godz. 9:15, Pieszy Rajd Barbórkowy, zbiórka na placu Górskich 
W programie rajd pieszy ulicami Torunia o długości 5 km. Meta rajdu w siedzibie Geofizyki przy ulicy Chrobrego 50. Piechurzy będą mieli możliwość posilenia się zupą pomidorową oraz wzięcia udziału w pogadance tematycznej. Dzieci i młodzież będą mogły przygotować rzeźbę górnika lub płaską pracę plastyczną związaną tematycznie z zawodami, których patronem jest św. Barbara. Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi na zakończenie imprezy. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Geofizykę. Koordynatorem imprezy jest przodownik turystyki pieszej Agnieszka Staniszewska.

godz. 9:30, Uroczystości z okazji 300. rocznicy tumultu i krwawego sądu toruńskiego, Towarzystwo Miłośników Torunia, ul. Podmurna 60
Konferencja naukowa: Wokół „Tumultu toruńskiego”. W 300. rocznicę wydarzeń roku 1724.

godz. 9:30-13:30, Rzeźba – abstrakcyjna forma organiczna – warsztaty, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15
Bezpłatne warsztaty plastyczno-techniczno-kreatywne dla dzieci w wieku 10-14 lat. Podczas spotkania dzieci stworzą abstrakcyjną rzeźbę pełną kolorów. Obowiązują zapisy.

godz. 9:30-13:30, Świąteczne dobroczynienie – warsztaty, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15
Zapraszamy dzieci w wieku 7-10 lat na bezpłatne warsztaty plastyczno-muzyczne. Podczas spotkania dzieci stworzą artystyczne kartki świąteczne, które mogą stać się prezentem dla seniorów z Domu Pomocy Społecznej im. Leona Szumana oraz dla najbliższych. Obowiązują zapisy.

godz. 10:00, Turniej układania puzzli Trefl na czas, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Turniej w ramach Mikograjek. Na zwycięzców czekają nagrody. Więcej informacji na Facebooku Planszówek w Książnicy.

godz. 10:00, Łączy nas (Młody) Teatr – warsztaty teatralne dla młodzieży powyżej 15 lat i dorosłych, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury Młyn Kultury, ul. Kościuszki 75-77
Warsztaty są okazją do wymiany doświadczeń, ćwiczeń, a także do wzajemnej inspiracji oraz budowania relacji między osobami, które tworzą lub chcą tworzyć teatr w naszym województwie. Spotkanie poprowadzą osoby koordynujące tegoroczny Festiwal Młodego Teatru: Zuzanna Hilar, Aleksandra Matuszewska, Debora Mika, Jakub Jagielski, Zofia Papińska, Agnieszka Włodarczyk i Agnieszka Zakrzewska. Tematem warsztatów będą ćwiczenia i zadania integrujące i wzmacniające pracę w grupie. Wstęp wolny.

godz. 10:30, Oprowadzanie weekendowe po wystawie Manifesto, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Prowadzenie: Patrycja Wójcik. W cenie biletu na wystawę. Limit miejsc – 30 osób.

godz.11:00, Ogólnopolski Przegląd Kultury Studenckiej, Klub Od Nowa, ul. Gagarina 11
Wydarzenie, które łączy kreatywność, pasję i różnorodność artystyczną. Okazja, by zobaczyć, jak młodzi twórcy z całej Polski prezentują swoje talenty na scenie i poza nią. Od klasycznego teatru, przez nowatorskie musicale, kabaret, taniec i improwizację teatralną, aż po sztuki wizualne, filmy i muzykę Zobacz pasjonujące spektakle i nowatorskie performance’y. Skorzystaj z warsztatów prowadzonych przez ekspertów i weź udział w inspirujących rozmowach z twórcami. Wstęp wolny.

godz. 11:00-13:00, Mikołajki na Wrzosowisku, ul. Św. Jana Bosco (wejście od ul. Storczykowej)
Ubierzemy choinkę (zachęcamy do przyniesienia naturalnych ozdób), porozmawiamy przy ciepłej herbacie, zaprosimy dzieci do zimowej zabawy. A jeśli chodzi o upominki, po raz kolejny zorganizujemy wymienialnię zabawek i książek.

godz. 12:00, godz. 13:15, Zwiedzanie Domu Mikołaja Kopernika, ul. Kopernika 15
Odkryjcie ten wyjątkowy budynek w towarzystwie doświadczonego przewodnika, który z pasją opowie o fascynującej historii życia i pracy Mikołaja Kopernika. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę o jednym z największych uczonych w historii, a także o toruńskich kamienicach mieszczańskich. Cena biletu wstępu z oprowadzaniem: normalny 41 zł, ulgowy 36 zł.

godz. 12:00, Mikołajki w Muzeum: Piernik jak malowany – o zwyczajach świątecznych, Ratusz Staromiejski
Na zajęciach przedstawione zostaną tradycje bożonarodzeniowe, w tym zwyczaj przygotowywania ciasta i wypieku pierników. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądał warsztat pracy snycerza tworzącego formy piernikowe oraz poznają wyryte na nich przedstawienia. W drugiej części zajęć odbędzie się warsztat malowania wypieczonych wcześniej pierników.Bezpłatne zajęcia dla rodzin. Wejściówki do pobrania on-line ze strony muzeum.  

godz. 12:00-18:00, X-Mas Kram, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Targi rękodzieła w CSW. W trakcie wydarzenia odbędą się warsztaty m.in. X-masowe przypinki DIY, Świąteczna mgiełka: stwórz zapach. Wstęp wolny.

godz. 15:00-18:00, Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Rodzinne warsztaty tworzenia ozdób choinkowych. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać twórców ludowych z Kujaw, Kurpi oraz z ziemi sieradzkiej, od których nauczą się wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Prosimy o zabranie ze sobą jednokolorowych bombek. Resztę materiałów zapewnia organizator. Bilety: 40 zł, ulgowy 30 zł, rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci poniżej 18 r.ż.) – 90 zł. Bilety dostępne w kasie Muzeum.

godz. 16:00, Wernisaż wystawy Krwawy sąd. Toruńska sprawa z 1724 roku. Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, ul. Łazienna 16
W 2024 r. mija 300 lat od wydarzeń tzw. tumultu toruńskiego, który przyniósł miastu złą sławę jako ośrodka szczególnie nietolerancyjnego. Celem wystawy jest przedstawienie tumultu na tle dziejów miasta, a także skutków tych wydarzeń dla kształtowania się wizerunku Torunia w Europie oraz wykorzystywania mitu „krwawej łaźni toruńskiej” do prezentacji skomplikowanych relacji polsko-niemieckich w XIX i pocz. XX w. Wystawa jest podzielona na kilka części tematycznych: protestanckie miasto (opowieść o reformacji w Toruniu), toruńska sprawa (opis wydarzeń tumultu toruńskiego), krwawy sąd (opis wyroku wydanego przez sąd asesorski w Warszawie), narodziny mitu (echa wyroku sądu asesorskiego w Europie, wpływ na wizerunek Torunia, wykorzystanie wyroku sądu w tworzeniu dyskursu o stosunkach polsko-niemieckich w XIX i pocz. XX w.). Wstęp na wernisaż jest wolny.

godz. 16:00, Otwarcie lodowiska sezonowego, ul. Przy Skarpie 2
W rytmie największych świątecznych przebojów, czeka na Was dużo słodkości, zabawy i sportowych animacji. Imprezę poprowadzi najprawdziwszy pomocnik św. Mikołaja, czyli Elf, który zaprosi Was do udziału w wielu konkursach. Pojawią się również goście specjalni - maskotki toruńskich klubów sportowych. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z łyżwami, przeprowadzimy specjalne pokazowe lekcje z instruktorkami z Team Le Soleil. Będą również animacje hokejowe i konkurs rzutów karnych. Rozegramy również turniej rzutów karnych i zagramy w curling z  Toruńskim Klubem Curlingowy. Wstęp wolny. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia łyżew.

godz. 17:00 Zraniony Toruń, Ratusz Staromiejski
Uroczystość upamiętniająca wydarzenia z 1724 r. – słynny tumult toruński i egzekucję wydanego w jego sprawie wyroku, który doprowadził m.in. do ścięcia burmistrza Jana Gotfryda Roesnera. W programie prelekcje historyczne profesorów Hansa-Jürgena Bömmelburga, Krzysztofa Mikulskiego i Piotra Bireckiego oraz recital muzyki barokowej w wykonaniu Bydgoszcz Barok Ensemble (utwory J. S. Bacha, J. Ch. Bacha i D. Buxtehudego). Wstęp wolny.

godz. 17:00, „Operacja na otwartym sercu” – monodram, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15
Julia Ankiersztajn, młoda aktorka Teatru R. Bezimienni działającego w Młodzieżowym Domu Kultury przygotowała monodram na motywach twórczości muzycznej i literackiej Mary Spolsky.

godz. 17:00, Koncert z okazji 25-lecia Chóru Astrolabium, Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Szosa Chełmińska
Koncert złoży się z dwóch części. W pierwszej żeńska część Astrolabium wykona antyfony maryjne młodego kompozytora muzyki chóralnej Jana Krutula. Głosom towarzyszyć będzie fortepian (Marek Kamola) i perkusja (Paweł Witulski). W drugiej części chórzyści zaśpiewają z zaprzyjaźnioną Capellą Bydgostiensis. Zabrzmią utwory młodej zdolnej toruńskiej kompozytorki Zuzanny Koziej: „Arion” i napisane specjalnie na jubileusz „Plejady”. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Zespole Szkół Muzycznych od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-19.00 oraz przed koncertem. Rezerwacja: astrojubileusz@gmail.com.

godz. 17:00, mecz KH Energa Toruń - EC Będzin Zagłębie Sosnowiec, Lodowisko Tor-Tor, ul. Bema

godz. 17:00, Pełną Piersią, KINO Camerimage, Rynek Nowomiejski 8
Pokaz filmu "Jutro będzie nasze" oraz panel dyskusyjny z udziałem ekspertek i ekspertów, którzy podzielą się wiedzą na temat przeciwdziałania przemocy i wsparcia dla osób jej doświadczających. Wstęp wolny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

godz. 17:00, Mikograjki, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Gramy w gry planszowe, karciane i fabularne. Wśród nich nowości i bestsellery oraz tytuły, których próżno szukać w sklepach. Zagracie w gry rodzinne, kooperacyjne, strategiczne, ekonomiczne, przygodowe, imprezowe, dwu- i wieloosobowe. Pomożemy w rozgrywce - jeśli będzie trzeba, wytłumaczymy zasady gry. Poza tym będą turnieje z nagrodami i Mikołajkowe Bangery. Wstęp wolny.

godz. 17:30, Toruńskie Spacery Fotograficzne – Zdjęcie Roku, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury Młyn Kultury, ul. Kościuszki 75-77
Ekspozycja podsumowuje całoroczne działania grupy Toruńskie Spacery Fotograficzne, której członkowie i członkinie uwieczniają krajobrazy, życie codzienne i kulturę regionu. Wystawa czynna do 31 grudnia 2024 r. Wstęp wolny.

godz. 18:00, In every ray, a story untold - wernisaż wystawy, Klubokawiarnia Pers, ul. Mostowa 6
Wystawa malarstwa Tyny Majczuk, studentki kierunku Malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Artystka w twórczości poszukuje rozwiązań konceptualnych. Interesują ją zjawiska, które ulegają procesom. Inspiracją jest zarówno rozwój, jak i degradacja. Sięga do formy przekazywania treści poprzez tatuaż, performance oraz malarstwo. Tworzy sztukę performatywną i wystawia się w Polsce oraz za granicą, m.in. swój projekt "Traces" przeprowadziła w Berlinie, Warszawie, Wiedniu, a w listopadzie tego roku została zaproszona do zrealizowania go w galerii sztuki w Nowym Jorku. Wstęp wolny.

godz. 18:00, „Osiem kobiet” – spektakl, Teatr im. Wilama Horzycy, Plac Teatralny 1
Duży dom na odludziu, a w nim osiem kobiet i martwy pan domu – tak zaczyna się ta czarna komedia. Do sprawcy zbrodni nie prowadzą jednak żadne ślady, zatem klasyczne pytanie – kto zabił?! – zawęża się do najbliższych mężczyźnie kobiet. Osiem wyrazistych kreacji aktorskich, kryminalna zagadka, skrywane uczucia, które wychodzą na jaw i czarny humor to najważniejsze elementy spektaklu, który wyreżyserował Adam Orzechowski. Bilety dostępne w kasie teatru, Biurze Obsługi Widza lub online.  

godz. 18:30, 11-lecie Piranha Music, Klub NRD, ul. Browarna 6
Piranha Music zaprasza na koncert z okazji 11. rocznicy swojej działalności. Wystąpią black metalowa Gorycz, metal punkowe Mary oraz gotycko rockowe Marie Laveau. Po koncercie after party z Das Omen w rytmach gothic, new wave, post-punk. Bilety do nabycia online.  

godz. 19:00, Grzegorz Wiśniewski w Bohemie, Klub Bohema, ul. Szczytna 14
Grzegorz Wiśniewski to charyzmatyczny artysta, aktor Teatru im. Wilama Horzycy, który może poruszać jednocześnie na scenie teatralnej, jak i muzycznej. Jego wyjątkowe interpretacje utworów przepełnione są emocjami i autentycznością.

godz. 19:00, Maciej Tacher - Koncert zimowy, Torunianka Café, ul. Franciszkańska 16
Wieczór pełen tradycyjnych kolęd oraz popularnych „zimowych evergreenów”. W repertuarze proponowanym przez toruńskiego artystę nie zabraknie takich utworów jak: „Dzień jeden w roku”, „Mistletoe and wine”, „Z kopyta kulig rwie”, „Blue Christmas”. Bilety: 35 zł.

godz. 19:00, The Analogs + Super Potwór + Mimikyu, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1-3 
The Analogs powstali w 1995 r. w Szczecinie i są obecnie jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zespołów polskiej sceny punkrockowej. Ich piosenki „Pieśń Aniołów”, „Era Techno”, „Dzieciaki Atakujące Policję” zna każdy kto interesuje się mocnym, gitarowym graniem. Na koncie mają kilka płyt oraz niezliczoną ilość koncertów w Polsce oraz całej Europie. Koncert będzie składał się z najbardziej znanych utworów oraz piosenek z najnowszej płyty. Bilety do nabycia w klubie.

godz. 20:00, „Tajemna historia” – spektakl, Klub OdNowa, ul. Gagarina 37a
Teatr Studencki UMK "Antrakt" zaprezentuje w ramach I Ogólnopolskiego Przeglądu Kultury Studenckiej spektakl „Tajemna Historia". Grupa studentów filologii klasycznej zanurza się w świecie spirytyzmu, co jednak w połączeniu z ich przyziemnymi problemami rozpoczyna tragiczny bieg wydarzeń. Początkowa przyjaźń między bohaterami, w obliczu pewnych dramatycznych zdarzeń, staje się toksyczna i nabiera ciężaru. Próby naprawy nieświadomie popełnionych błędów prowadzą do działań, które zamiast łagodzić sytuacje, napędzają bieg ku eskalacji emocjonalnych napięć. Postacie dobitnie przekonują się o prawdzie sentencji wpajanej im przez ich mentorkę: “Piękno jest trwogą”. Wstęp wolny.


NIEDZIELA, 8 GRUDNIA

godz. 10:00-15:00, Kiermasz Bożonarodzeniowy, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Już od ponad 30 lat najznamienitsi twórcy ludowi, artyści i rękodzielnicy z całej Polski zjeżdżają się na Kiermasz Bożonarodzeniowy. Zobaczymy słomiane i bibułkowe ozdoby choinkowe, malowane bombki, stroiki i dekoracje świąteczne, rzeźbione anioły, szopki i postacie świętych, a także spektakularne ludowe pająki oraz artystyczne wariacje na ich temat. Garncarze zaprezentują na tradycyjne wyroby gliniane i kamionkowe, a także bogato szkliwione, fantazyjne ceramiczne cuda. Podziwiać będziemy również kolorowe wycinanki łowickie, wiklinowe kosze o różnych formach i rozmiarach a także drewniane i szmaciane zabawki. Wyjątkowo bogata będzie również oferta twórców biżuterii, od etnicznej, z elementami miedzi i różnobarwnych kamieni po niezwykłej urody ozdoby wykonane z recyklingowanych przedmiotów, a także zatopionych w żywicy ziół i kwiatów. Miłośnicy tradycyjnych smaków będą mogli zakupić wędliny, miody, chleb na zakwasie, pierniki, domowe wypieki i przetwory. Bilety: 5 zł, ulgowy 3 zł, rodzinny (2+2) 10 zł.

godz. 10:00, IV Ognisko Mikołajkowe, Szkoła Podstawowa nr 14, ul. Hallera 79
Jak co roku mnóstwo atrakcji dla dzieci, m.in. kiermasz ozdób świątecznych i ciast. Dochód z festynu przeznaczony jest dla ucznia z klasy 7., Kacpra, który walczy o powrót do zdrowia po udarze.

godz. 11:00, godz. 12:30, Muzykoterapia dla seniorów, CKK Jordanki, Sala Prób, al. Solidarności 1-3
Zajęcia mają na celu popularyzację metody muzykoterapii wśród seniorów, jako elementu stymulującego aktywność umysłową i fizyczną. Podczas zajęć wykorzystane będą: technika improwizacji ruchowej, techniki wizualizacyjne, relaksacyjne i inne. Będzie to jednocześnie okazja do integracji z innymi uczestnikami spotkań w miłej atmosferze. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki.

godz. 11:00, W dobrej formie – oprowadzanie kuratorskie po wystawie, Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1
Wydarzenia przy wystawie form piernikarskich w polskich. Prowadzenie: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz, Krzysztof Lewandowski. Wstęp wolny.

godz. 12:00, godz. 13:15, Zwiedzanie Domu Mikołaja Kopernika, ul. Kopernika 15
Odkryjcie ten wyjątkowy budynek w towarzystwie doświadczonego przewodnika, który z pasją opowie o fascynującej historii życia i pracy Mikołaja Kopernika. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę o jednym z największych uczonych w historii, a także o toruńskich kamienicach mieszczańskich. Cena biletu wstępu z oprowadzaniem: normalny 41 zł, ulgowy 36 zł.

godz. 12:00-14:00, Akcja: Wyprowadź psa, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, ul. Przybyszewskiego 30
Ostatnia w tym sezonie akcja spacerowa.

godz. 12:00, Mikołajki na Rudaku, Centrum Kultury Dwór Artusa, Dom Muz Rudak, ul. Okólna 169 
Święty Mikołaj już szykuje sanie, a jego elfy szlifują ostatnie dekoracje i stroją bombki, by powitać Was w prawdziwie świątecznym stylu. Na miejscu czekają na Was artystyczne warsztaty, w trakcie których wspólnie wykonamy świąteczne ozdoby oraz elfy, które nauczą nas kilku zimowych sztuczek. Będzie również koncert orkiestry dętej oraz spektakl „Ratujemy Święta!”. Wstęp wolny.

godz. 12:00, Serca, konie, damy i królowie – świat piernikarskich wyobrażeń, Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1
Problematyka badań ikonograficznych historycznych form do pierników – prelekcja. Prowadzenie: Anna Kornelia Jędrzejewska – dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wstęp wolny.

godz. 13:00, Świąteczne spotkanie z zespołem Art-luz, Szkoła Podstawowa nr 14, ul.  Hallera 79
Spektakl taneczno-baletowy „Roztańczone święta”. Wstęp na zaproszenia.

godz. 14:00, mecz HK Transbruk Pomorzanin Toruń – LKS Rogowo, Arena Toruń, hala boczna, ul. Bema 31
Trzecia kolejka Hokej Superligi. Wstęp wolny.

godz. 15:00, godz. 16:30, „Jedzie grudzień po grudzie”, czyli zimowy koncert, CKK Jordanki, Sala Prób, al. Solidarności 1-3
W oczekiwaniu na zimę czas wyjąć z piwnicy saneczki, wyczyścić narty i łyżwy. Nie należy zapominać też o czapkach, szalikach i ciepłych butach. W przygotowaniach do zimy i świątecznego czasu pomoże nam muzyka wielu kompozytorów, którzy, tak jak dzieci, kochali tę piękną i magiczną porę roku. Koncert w ramach cyklu „Czas dla nas”. Bilety dostępne w kasie CKK Jordanki i online

godz. 16:00, Wieczór Toruński – Spacer śladami krwawego sądu z 1724 roku, miejsce spotkania: przed Muzeum Diecezjalnym, ul. Żeglarska
Spacer z latarniami i historycznymi postaciami sprzed 300 lat szlakiem miejsc i osób związanych z egzekucją surowego wyroku w sprawie głośnego tumultu toruńskiego z 1724 roku. Przewodnik: dr Michał Targowski. Udział bezpłatny.

godz. 16:00, Koncert charytatywny dla Mateusza,  Franciszkańskie Liceum Ogólnokształcące, ul. Poznańska 49
W programie: koncert toruńskiej wokalistki Asi Czajkowskiej, występ scholi Cathedralis Thoruniensis, pokazy uczniów liceum, a dodatkowo licytacje, ciasta domowe wypiekane przez rodziców i nauczycieli FLO, zdobienie pierników, kiermasz rękodzieła, ozdoby świąteczne.

godz. 17:00, „Osiem kobiet” – spektakl, Teatr im. Wilama Horzycy, Plac Teatralny 1
Duży dom na odludziu, a w nim osiem kobiet i martwy pan domu – tak zaczyna się ta czarna komedia. Do sprawcy zbrodni nie prowadzą jednak żadne ślady, zatem klasyczne pytanie – kto zabił?! – zawęża się do najbliższych mężczyźnie kobiet. Osiem wyrazistych kreacji aktorskich, kryminalna zagadka, skrywane uczucia, które wychodzą na jaw i czarny humor to najważniejsze elementy spektaklu, który wyreżyserował Adam Orzechowski. Bilety dostępne w kasie teatru, Biurze Obsługi Widza lub online.  

godz. 18:00, Kolędowanie z Enejem, Aula UMK, ul. Gagarina 11
Wszyscy uwielbiamy wspólne śpiewanie znanych, bożonarodzeniowych melodii, a energia, młodość i radość, tak dobrze znane wszystkim fanom grupy, dodadzą uroku każdemu wspólnie spędzonemu wieczorowi. Bilety dostępne online

godz. 19:00, IRA – koncert, Lizard King, ul. Kopernika 3
IRA od kilku dekad zajmuje czołowe miejsce na polskich listach przebojów. Będzie energetycznie, sentymentalnie, hitowo i refleksyjnie, oczywiście nie zabraknie największych przebojów, a także muzycznych niespodzianek. Bilety dostępne online

godz. 19:00, „Dziadek do orzechów” – balet, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
W niezapomnianym spektaklu wystąpi Królewski Balet Klasyczny z muzyką w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Wojciecha Rodka. Niezwykłe kostiumy, zapierające dech w piersiach układy taneczne oraz wyjątkowa muzyka Piotra Czajkowskiego sprawiają, że ten baletowy spektakl jest jednym z najbardziej wyczekiwanych przez naszą publiczność. Bilety dostępne w kasie CKK Jordanki oraz online

godz. 19:00, Pan Li – Wisi mi to, Centrum kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Pan Li to ikona polskiej sceny komediowo-magicznej. Kolejna edycja jego fenomenalnego show to więcej niż magiczne sztuczki i żarty na granicy dobrego smaku. To interaktywna przygoda, w której publiczność staje się współtwórcą spektaklu. Nie tylko zobaczysz show, ale też staniesz się jego częścią. Bilety dostępne online


Planując udział w wydarzeniach organizowanych na Starówce lub wokół niej, najlepiej wybrać się pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Jeśli jednak planujesz wybrać się samochodem, możesz skorzystać z dostępnych parkingów, których lokalizację znajdziesz, klikając w poniższy link: https://mzd.torun.pl/parkowanie-w-toruniu/

Fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0