Toruń jest gospodarzem 11. Gremium Ekspertów Turystyki – trzydniowego wydarzenia będącego platformą wymiany doświadczeń.

Wydarzenie odbywa się co dwa lata – w roku 2024 zorganizowane zostało w Toruniu od 26 do 28 listopada w hotelu Filmar. Organizatorem Gremium Ekspertów Turystyki jest Stowarzyszenie Forum Turystyki Regionów, a hasło przewodnie brzmi: Turystyka w warunkach niepewności i ryzyka. Udział w wydarzeniu potwierdziło blisko 300 osób zaangażowanych w rozwój polskiej turystyki.

Podczas otwarcia wydarzenia, przedstawiciele jego współorganizatorów: Aneta Jędrzejewska, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, i Adam Szponka, zastępca prezydenta miasta Torunia, podkreślili rolę turystyki w regionie. Jak mówił Adam Szponka, Toruń rocznie odwiedza ok. 2 mln turystów z kraju i z zagranicy. 

- Toruń jest znakomitym przykładem miasta, w którym turystyka odgrywa bardzo ważną rolę, zarówno w budżecie miasta, jak i w jego życiu mówił Adam Szponka. Spotkanie, w którym uczestniczymy, pokazuje, jak ważnym aspektem w szeroko rozumianej turystyce jest współpraca środowiska naukowego z praktykami. Jest to przestrzeń, w której powstaje zawsze dużo dobrych pomysłów, mnóstwo rekomendacji i otrzymujemy bardzo wyraźny sygnał jak turystykę uprofilować. 

Jedenasta edycja gremium łączy funkcję poznawczą, informacyjno-naukową z praktyczną. W ramach wydarzenia zaplanowano debaty eksperckie dotyczące m.in. zmian systemowych a turystyce, stymulowanie jej rozwoju czy transformację cyfrową, sesje naukowe i referaty połączone z warsztatami szkoleniowymi, angażującymi ekspertów uniwersyteckich i praktyków z zakresu turystyki, a także blok spotkań, praktycznych prezentacji i warsztatów terenowych. Uczestnicy wydarzenia odwiedzą m.in. Muzeum Toruńskiego Piernika – oddział MOT, Żywe Muzeum Piernika, Niewidzialny Dom, Bunkier Wisła, Dom Legend Toruńskich, Muzeum Historii Partaczy.

W jednej z debat w ramach 11. Gremium Ekspertów Turystyki, dotyczącej stymulowania rozwoju turystyki, udział wziął zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka.

Dotychczasowe odsłony Gremium Ekspertów Turystyki pokazały, że są to niezwykle cenne przedsięwzięcia wpływające na wymianę doświadczeń, dobrych praktyk w zakresie rozwoju i planowania działań turystycznych, ale również wydarzenia integrujące szeroko rozumianą branżę turystyczną. 

Podczas spotkań eksperckich stwarzana jest możliwość analizy, wymiany myśli, ale co najważniejsze dyskusji środowisk naukowych, samorządowych i biznesowych, wypracowywanie rekomendacji i kierunków działań w zakresie rozwoju turystyki i jej przyszłości.

Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

 

Fot. © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0