Na konferencję popularnonaukową pt. „Instrukcja Obsługi Raka” zaprasza już w sobotę, 5 października 2024 Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Celem konferencji jest popularyzacja wiedzy i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej szeroko pojętych chorób nowotworowych. Opisywane przedsięwzięcie zakłada połączenie perspektywy ściśle naukowej z artystycznym spojrzeniem na zagadnienia onkologiczne w nurcie art & science.
Wydarzenie odbędzie się w Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2), między godz. 10:00 a 17:00. Wstęp jest bezpłatny.
>>> Przejdź do programu wydarzenia
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Torunia, Paweł Gulewski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
Współorganizatorami wydarzenia są: Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie, Oddział w Gliwicach oraz NZOZ Pracownia Genetyki Nowotworów w Toruniu.
Moduł naukowy zaplanowano w formie moderowanych paneli dyskusyjnych ze specjalistami. Program organizowanej konferencji kierujemy m.in. do studentów kierunków medycznych, specjalistów, grup podwyższonego ryzyka, osób cierpiących na nowotwór, czekających na diagnozę lub ich najbliższych oraz wszystkich, pragnących poszerzyć swoją wiedzę. Panelową część teoretyczną wesprą m.in. punkty badań mammograficznych czy samobadania piersi. W części artystycznej przedstawimy wystawę fotograficzną pt. „Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki” przygotowaną przez Górnośląską Fundację Onkologiczną działającą przy Narodowym Instytucie Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Zaplanowano również aktywizację uczestników konferencji poprzez wspólne tworzenie instalacji artystycznej pt. „Drzewo Życia”, zakładającej aktywny udział uczestników konferencji w tworzeniu ekspozycji.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YT i FB CNMW.
Kliknij, aby powiększyć
Warto nadmienić, że w 2024 r. roku Gmina Miasta Toruń rozpoczęła realizację dwóch programów nakierowane na profilaktykę nowotworów i chorób płuc:
„Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki raka płuc dla mieszkańców Gminy Miasta Toruń na lata 2024–2028” - program w części diagnostycznej będzie skierowany do mieszkańców Gminy Miasta Toruń w wieku 55-74 lata, z historią konsumpcji tytoniu wynoszącą nie mniej niż 30 paczkolat oraz okresem abstynencji tytoniowej do 15 lat. Adresatami programu będą, w każdym roku realizacji programu, osoby spełniające kryterium wieku, zameldowane na stałe lub czasowo na terenie Gminy Miasta Toruń, dla których jako podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych właściwy jest Urząd Skarbowy Miasta Torunia. Corocznie z bezpłatnego udziału w programie skorzysta ok. 1500 osób. Informacje o rozpoczęciu rekrutacji do udziału w programie pojawią się w serwisie miejskim.
Program szczepień przeciw HPV - adresatami są zarówno dziewczynki, jak i chłopcy w wieku 13 lat. Do 2022 r. program realizowała Gmina Miasta Toruń. Od czerwca 2023 obowiązuje Powszechny program szczepień przeciw HPV, który realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia on bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV. W ramach refundacji dostępne są szczepionki 2 i 9-walentna.