O wyzwaniach, szansach i barierach w rozwoju polskiej turystyki rozmawiają uczestnicy ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki, które rozpoczęły się w Toruniu pod hasłem „Turystyka i pokój”. Gościem wydarzenia jest minister Sławomir Nitras, który zapowiedział nowelizację ustawy o turystyce.
- Witam Państwa, w grodzie Kopernika, w mieście hanzeatyckim, o którym, na pozór wydaje się, zbyt dużo mówić nie trzeba, bo jest miejscem o ugruntowanej pozycji turystycznej i historycznej, z Zespołem Staromiejskim wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z piękną panoramą i mianem Polskiej Marki Turystycznej od 2019 roku czyli turystyczne "perpetum mobile". Nic bardziej złudnego! – mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski. – Wszyscy, którzy pracują w miastach o podobnym profilu, wiedzą, że aby utrzymać ruch turystyczny na odpowiednim poziomie, trzeba tę branżę nieustannie stymulować, współpracując z ludźmi, którzy tworzą „ekosystem turystyczny”, czy to na poziomie województw, regionów czy poszczególnych samorządów.
Toruń w turystycznych liczbach to średnio 2-2,5 mln turystów rocznie i około 200-250 mln zł rocznie przychodów z turystyki. Około 7 tys. lokali w mieście służy szeroko pojętej branży turystycznej, w tym: 2400 to miejsca hotelowe, 600 - miejsca w hostelach i 4000 - w apartamentach. Sezon turystyczny trwa w Toruniu około 7 miesięcy, dlatego miasto organizuje i wspiera organizację wydarzeń, które przyciągają turystów także w mniej obleganych porach roku (Grand Prix na Żużlu, Festiwal Camerimage itp.). Pracujemy też nad poszerzeniem oferty Torunia o nowe atrakcje, np. Bydgoskie Przedmieście z zabudową z pruskiego muru.
W tym roku po raz pierwszy, dzięki decyzji Ministerstwa Sportu i Turystyki, Toruń został wybrany na miejsce ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki - spotkania, które w dniach 30 września – 1 października gromadzi przedstawicieli branży turystycznej z całej Polski. Szefowie największych polskich organizacji turystycznych, reprezentanci regionalnych i lokalnych samorządów, stowarzyszeń turystycznych i przewodnickich, naukowcy oraz przedstawiciele instytucji kultury i firm z branży turystycznej rozmawiają w Dworze Artusa o sytuacji i strategii polskiej turystyki po pandemii i w obliczu wojny trwającej w sąsiedniej Ukrainie. Aktualnym wątkiem jest także solidarne wsparcie branży turystycznej dla gmin, które ucierpiały w czasie niedawnej powodzi.
- Polska turystyka po pandemii rozwija się dynamicznie. Dochody z tego sektora to obecnie około 5 proc. PKB - mówił inaugurując obrady Piotr Borys, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. - Mamy dobre informacje z rynku: ponad 5-proc. wzrost przyjazdów turystów zagranicznych do końca I kwartału i ponad 3,5 proc. wzrost w turystycznym ruchu krajowym (...) Jesteśmy krajem o ogromnym potencjale turystycznym. Blisko 20 mln turystów zagranicznych pozostawiło w Polsce ponad 55 mln zł. Musimy skutecznie promować Polskę za granicą, zbudować silną polską markę na świecie.
Wśród gości wydarzenia są m.in. Sławomir Nitras - minister sportu i turystyki, wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling, Rafał Szmytke - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Maciej Szczechura – wiceprezes Polskiej Izby Turystyki, Jarosław Lichacy – prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych. Obecni są także marszałkowie i wicemarszałkowie z województw lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego. Stronę gospodarzy reprezentują m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Paweł Gulewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, Beata Sawińska, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej oraz Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.
- Bardzo liczę na Państwa sugestie i wnioski. To od Państwa będą zależeć losy polskiej branży turystycznej – podkreślił minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. - Turystyka, jak żaden inny sektor, skorzystała, w sposób mądry i efektywny, z obecności Polski w Unii Europejskiej, zarówno z pieniędzy unijnych, jak i otwarcia granic. Przykładem choćby rozwój bazy turystycznej. Pod tym względem Toruń zmienił się podobnie jak cała Polska.
Jednak, jak podkreślił minister, wiele jest jeszcze do zrobienia. Barierą w rozwoju polskiej turystyki jest niedostateczna infrastruktura drogowa i lotniskowa, a także brak całościowego produktu turystycznego oraz instrumentów polityki regionalnej oraz państwowej w zakresie jego promocji. Tu na przeszkodzie stoją niedostateczne nakłady finansowe na sektor turystyczny. Jak zapowiedział Sławomir Nitras, szansą na pozytywne zmiany jest przygotowywana nowelizacja ustawy o turystyce, która ma wprowadzić m.in. ograniczenia w tzw. najmie krótkoterminowym oraz opłatę turystyczną, z której finansowana będzie polska infrastruktura turystyczna. Ustawodawcy chcieliby natomiast, aby wstęp do wielu muzeów i innych atrakcji turystycznych stał się darmowy. Rozwoju wymaga również system badań rynku turystycznego w Polsce.
Na program obchodów Światowego Dnia Turystyki w Toruniu składa się sesja panelowa w Dworze Artusa, podczas której zaplanowano następujące panele:
- „Odbudowa turystyki na terenach dotkniętych klęska żywiołową”;
- „Polskie Marki Turystyczne”;
- „Nowa era badań w turystyce”;
- „Turystyka kulinarna”;
- „Transformacja branży spotkań – ludzie, obiekty, regiony”;
- „Współpraca POT– ROT– LOT”;
Wieczorem w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyła się uroczysta Gala Turystyczna, a po niej kolacja dla gości, wydana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydenta Miasta Torunia, połączona z prezentacją specjałów kuchni regionalnej, w tym z wykorzystaniem toruńskiego piernika.
Podczas uroczystości wręczone zostały Odznaki Honorowe „Za zasługi dla turystyki”. Otrzymały je m.in. trzy osoby związane z toruńską turystyką:
- prof. dr hab. Daniela Szymańska - od 1975 roku (IV rok studiów) do chwili obecnej związana zawodowo z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej). Jest Przewodniczącą Rady Programowej ds. realizacji Strategii Rozwoju Turystyki od 2006 r. (obecnie Zespół ds. wdrażania Programu Rozwoju Turystyki w Toruniu).
- Adam Kowalkowski - długoletni przewodnik po Toruniu i toruńskiej Twierdzy. Krzewiciel historii miasta, pasjonat pruskich fortyfikacji i dawnych obiektów przemysłowych. Wykładowca kursów przewodnickich i instruktor przewodnictwa fortecznego. Społeczny Opiekun Zabytków, kierownik Sekcji Fortecznej Toruńskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Na co dzień pracuje jako adiunkt w Muzeum Twierdzy Toruń – oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie współtworzył wystawę stałą, poświęconą niemal 800-letniej historii toruńskich fortyfikacji.
- Czesław Nosewicz - działacz sportu i turystyki motorowej od 1967 roku. Założyciel w 1976 roku Automobilklubu Toruńskiego i od początku członek jego zarządu. Organizator wydarzeń, m.in. 21. Światowego Zlotu Miłośników Citroena 2CV w 2015 roku oraz 17. Międzynarodowego Zlotu Klubów Miłośników Citroena w 2024 r.
W drugim dniu, 1 października, uczestnicy spotkania będą zwiedzać nasze miasto i województwo w ramach wizyty studyjnej w kujawsko–pomorskich konstelacjach dobrych miejsc oraz spacerów pod hasłem „Toruńska starówka śladami Mikołaja Kopernika”.
Organizatorami wydarzenia są: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego we współpracy z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną oraz Urząd Miasta Torunia za pośrednictwem Wydziału Promocji i Turystyki.
Zdjęcia: © UMT 2024, licencja: CC BY-NC 4.0
Agnieszka Bielecka (inauguracja ŚDT, Gala Turystyczna),
Sławomir Kowalski (spotkanie z min. Sławomirem Nitrasem).