W Muzeum Etnograficznym spotkali się prezydenci, starostowie, burmistrzowie i wójtowie z całego województwa podczas 16. Forum Samorządowego. 

Kujawsko-Pomorskie Forum Samorządowe organizowane jest od 2016 roku i jest platformą debaty i współpracy oraz artykułowania interesów wszystkich samorządów terytorialnych regionu. Szesnasta edycja wydarzenia, która odbyła się 23 września 2024 r., skupiła szerokie grono samorządowców z regionu. Było to pierwsze spotkanie przedstawicieli konwentów prezydentów miast, starostów powiatów, burmistrzów i wójtów naszego regionu wybranych wiosną 2024 r. Jak podkreślił gospodarz wydarzenia, marszałek Piotr Całbecki, w regionie jest obecnie ponad 40 procent nowych samorządowców, dlatego forum jest okazją, by się poznać i przedstawić cele działalności.  – Strategia województwa musi być wspólna z założeniami, również tymi politycznymi i programowymi, z którymi szli do wyborów obecni samorządowcy. I to jest podstawowy cel dzisiejszego forum – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. Jednocześnie zaznaczył, że takie spotkania będą odbywać się dwa razy w ciągu roku, aby móc na bieżąco wymieniać się doświadczeniami i spostrzeżeniami. 

Wśród tematów podejmowanych podczas Forum Samorządowego były m.in. rządowy projekt nowej ustawy o dochodach samorządów, działania związane ze wsparciem powodzian i popowodziową odbudową, a także aktualne wyzwania rozwojowe i możliwości pozyskiwania środków na inwestycje. – Nasze wyzwania dotyczą przede wszystkim kwestii finansów, szczególnie w tym czasie, planowania budżetu na rok przyszły. Przypatrujemy się temu, co zostało ustalone na poziomie ministerialnym. Forum jest okazją, by wymienić się spostrzeżeniami na te bieżące tematy mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski.   

Podczas spotkania przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego przedstawili informacje na temat aktualnych możliwości pozyskiwania środków na inwestycje i projekty społeczne miast, gmin i powiatów m.in. na inwestycje sportowe (w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej) i remizy strażackie dla ochotniczych straży pożarnych (w ramach programu regionalnego) oraz możliwości, jakie daje uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy.

Fot. © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0