Stan wody w Wiśle na wodowskazie w Toruniu 16 września wynosił 110 cm. Służby miejskie stale kontrolują sytuację na rzece. Aktualnie nie ma powodów do obaw.

- Jeżeli chodzi o miasto Toruń, nie mamy w tej chwili obaw dotyczących zagrożenia powodziowego. Przede wszystkim należy zauważyć, że póki co cała ta sytuacja dotyczy zlewni rzeki Odry i Nysy. Obecnie poziom rzeki Wisły na obszarze Torunia mieści się w tzw. strefie stanów niskich. Przypomnieć należy, że stan ostrzegawczy wynosi 530 cm, a alarmowy 650 cm. W związku z tym, na ten moment, nie mamy się czego obawiać. Dodam, że pomimo aktualnej sytuacji powodziowej jaka ma miejsce na południu Polski, obecnie w naszym rejonie mamy do czynienia z tzw. suszą hydrologiczną – mówi Marcin Lutowski, dyrektor Wydziału Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia. 

Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje sytuację na bieżąco i jest w stałym kontakcie z wszystkimi, będącymi w gotowości służbami funkcjonującymi na terenie miasta i poza nim. Są to między innymi Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o., Miejski Zarząd Dróg, a także Państwowa Straż Pożarna, Policja, IMGW, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy, czy też pracownicy Stopnia Wodnego we Włocławku (z informacji uzyskanych dzisiaj ze Stopnia Wodnego we Włocławku, z którym jesteśmy w stałym kontakcie, wynika, że obecny przepływ wody wynosi 302m3/s oraz, że w obecnym stanie nie przewidują zrzutów wody).

Służby są przygotowane na ewentualne zagrożenie powodziowe oraz na dalszą pomoc na południu Polski:

- Strażacy toruńscy pozostają na miejscu działania, tj. w Toruniu. Czekamy na ewentualne dyspozycje. Z terenów województwa wyjechały już zastępy modułów pompowych i ludzkich. Siły i środki, które mamy w zasobach toruńskich są wystarczające. W razie potrzeby będziemy też pomagać na południu Polski - zapewnia bryg. Inż. Sławomir Grudziński, Komendant Miejski PSP w Toruniu.

- Sytuacja powodziowa na terenie Torunia na razie jest bezpieczna, więc zadania dla służb policyjnych na tę chwilę związane są wyłącznie z prowadzeniem stałego rozpoznania. Naszym głównym zadaniem jest stałe monitorowanie stanu rzek. Policjanci wychodzący monitorują ją z lądu. Mamy też ogniwo wodne, które patroluje teren rzeki z wody. W sytuacji, gdy nasi policjanci zauważą jakieś niebezpieczeństwo mamy całodobowy kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za  ład i porządek w mieście. W razie zagrożenia, zarówno sprzętowo jak i kadrowo jesteśmy przygotowani do działań - dodaje insp. Witold Markiewicz, Komendant Miejski Policji w Toruniu.

- Toruńska Straż Miejska to przede wszystkim kontakt z mieszkańcami na terenach zalewowych albo możliwych do zalania. Tutaj oczywiście najbardziej poszkodowani zawsze są ci, którzy przebywają na działkach. To około 300 osób na lewobrzeżu i około 90 na prawobrzeżu. To z nimi mamy bezpośredni kontakt. Oni zawsze otrzymują od nas informacje, jak należy się zachować kiedy będą musieli się ewakuować – dodaje Mirosław Bartulewicz, Komendant Straży Miejskiej w Toruniu.

Poniżej publikujemy tabelę z danymi dot. stanu Wisły od początku września 2024 r. z prognozą na najbliższe dni:

Tabela przedstawia stan Wisły we wrześniu 2024 r.

Warto dodać, że Gmina Miasta Toruń prowadzi zbiórkę miejską na rzecz mieszkańców południa Polski, którzy zostali poszkodowani podczas powodzi. Szczegóły >>TUTAJ<<.

Fot. © UMT 2024, autor: MC, licencja: CC BY-NC 4.0