Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje zakaz palenia w tzw. kopciuchach. Mieszkańcy Torunia, chcący wymienić źródło ogrzewania w swojej nieruchomości, mogą skorzystać z dotacji na ten cel.

Na konferencji prasowej w dniu 27 listopada 2023 r. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego potwierdził brak zmian w obowiązywaniu uchwały nr VIII/136/2019 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 24 czerwca 2019 r., zmienionej uchwałą nr XXXV/510/21 z dnia 30 sierpnia 2021 r., w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w której następuje spalanie paliw czyli tzw. „uchwały antysmogowej”:

  • Od 1 września 2019 r. w życie wszedł zakaz spalania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych (oraz produktów pochodnych tych materiałów), miałów węglowych najniższej jakości oraz drewna o wilgotności większej niż 20%.
  • Od 1 stycznia 2024 r. zakazane jest użytkowanie bezklasowych kotłów i pieców oraz stosowanie kominków rekreacyjnych, które nie spełniają warunków emisyjności pyłów określonych w ekoprojekcie.
  • Od 1 stycznia 2028 r. wprowadzony zostanie zakaz stosowania kotłów grzewczych 3. i 4. klasy, dopuszczone do użytku będą tylko urządzenia klasy 5.
  • Od 1 stycznia 2030 r. mieszkańcy Bydgoszczy, Ciechocinka, Grudziądza, Inowrocławia, Nakła nad Notecią, Torunia, Włocławka oraz uzdrowiska Wieniec-Zdrój położonego w gminie Brześć Kujawski nie będą mogli używać kotłów, pieców i kominków opalanych paliwem stałym, jeśli ich budynki lub lokale mogą zostać przyłączone do sieci ciepłowniczej lub gazowej przebiegającej w bezpośrednim sąsiedztwie działki.

Zatem zgodnie z zapisami tej uchwały tylko do 31 grudnia 2023 r. można było wykorzystywać kotły niespełniające wymagań w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3. i 4. czyli tzw. kotłów pozaklasowych (kopciuchów).

„Kopciuchy” to bezklasowe urządzenia grzewcze, które nie są oznakowane w sposób umożliwiający ich identyfikację. Nie mają więc tabliczki znamionowej, na której widniałyby takie informacje jak numer seryjny, nazwa producenta, typ kotła, rodzaj wykorzystywanego paliwa, moc nominalna czy maksymalna osiągalna temperatura. A ponieważ urządzenia te nie są w żaden sposób regulowane, nierzadko właściciele palą w nich praktycznie wszystkim, co znajdą pod ręką, w tym choćby odpadami węglowymi (mułem i miałem), śmieciami czy plastikiem, co przyczynia się do wyższych emisji szkodliwych substancji i pogorszenia jakości powietrza. Do kopciuchów zaliczane są także piece wolnostojące, kotły, kominki o niższych klasach (1 i 2), które nie spełniają już obowiązujących norm prawnych.


Zgodnie z deklaracjami mieszkańców dotyczących źródeł ciepła i źródeł spalania paliw składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków na terenie Torunia funkcjonuje jeszcze około 8 tysięcy tzw. kopciuchów, czyli pozaklasowych pieców na paliwa stałe. W związku z tym przypominamy mieszkańcom Torunia, że przy wymianie pozaklasowych kotłów grzewczych można skorzystać z dofinansowania:

  • Program Ciepłe Mieszkanie

Program przeznaczony jest dla właścicieli mieszkań planujących wymianę ogrzewania węglowego na terenie Torunia. Dofinansowanie może otrzymać osoba fizyczna posiadająca tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

Wysokość dofinansowania zależy od dochodów. Dofinansowanie można przeznaczyć na demontaż ogrzewania na paliwo stałe, montaż niskoemisyjnego ogrzewania oraz dodatkowo na zakup i montaż okien (przy jednoczesnej wymianie ogrzewania).

UWAGA: Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia PRZED rozpoczęciem inwestycji

>>> Więcej informacji oraz komplet dokumentów

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: (56) 611 84 98 bądź pod adresem e-mail: wsie@um.torun.pl.


  • Program Czyste Powietrze

Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Wsparcie nie jest przyznawane lokatorom czy osobom wynajmującym daną nieruchomość. Dotację można uzyskać na:

  • wymianę starego pieca – kotła na paliwo stałe (węgiel, drewno) – na nowoczesne źródło ciepła,
  • audyt energetyczny,
  • ocieplenie ścian, stropu, podłogi,
  • wymianę okien, drzwi, bramy garażowej,
  • instalację CO i CWU,
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
  • mikroinstalację fotowoltaiczną.

Wysokość dofinansowania zależy od dochodów. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Wniosek można także złożyć w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, gdzie znajduje się punkt konsultacyjno-informacyjny.

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: (56) 611 87 82 lub (56) 611 86 35 bądź pod adresem e-mail: wsie@um.torun.pl.




  • Dotacja z budżetu miasta Torunia

Dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych na niskoemisyjne lub bezemisyjne: np. podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, instalowanie ogrzewania gazowego lub elektrycznego.

Od 2018 roku obowiązuje uchwała Rady Miasta Torunia nr 814/18 (zmieniona uchwałą RMT nr 400/20 z dn. 18 czerwca 2020 r. oraz 785/22 z dn. 27 stycznia 2022 r.) w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza, realizowanych na terenie Gminy Miasta Toruń.

>>> Pobierz wniosek

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: (56) 611 87 82 lub (56) 611 86 35 bądź pod adresem e-mail: wsie@um.torun.pl.

UWAGA: Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do Wydziału Środowiska i Ekologii PRZED rozpoczęciem inwestycji

Fot. Wojtek Szabelski