Ruszyła długo oczekiwana przebudowa ulicy Nieszawskiej. Do wiosny 2014 r. droga łącząca Toruń z gminą Wielka Nieszawka zostanie praktycznie od nowa zbudowana.

- W pierwszej kolejności zajęliśmy się wycinką drzew odcinku od placu Armii Krajowej w kierunku Nieszawki. Na czas prowadzonych robót obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Ruch odbywa się wahadłowo. Aby zminimalizować utrudnienia w przejeździe ustawiliśmy tzw. sygnalistów, czyli osoby, które kierują ruchem - wyjaśnia Mariusz Kaczmarek, kierownik budowy z ramienia firmy Strabag, która zbuduje drogę. - Na przełomie stycznia i lutego będzie gotowa nowa organizacja ruchu w tym rejonie, konsultowana m.in. z władzami sąsiedniej gminy Wielka Nieszawka.

Modernizacja ulicy Nieszawskiej obejmuje ponad 3-kilometrowy odcinek od placu Armii Krajowej do granic administracyjnych Torunia. Droga zostanie zbudowana praktycznie od nowa, a jej fragment zostanie przesunięty o około 2 m w kierunku Wisły, by było miejsce na chodnik i ścieżkę rowerową. Nowa jezdnia będzie miała dwa pasy ruchu i odwodnienie. Robotnicy zbudują zatoki autobusowe i zjazdy do posesji z betonowej kostki, utwardzą też pobocze. Wzdłuż drogi staną latarnie i wiaty przystankowe.

Stan techniczny Nieszawskiej od lat pozostawiał wiele do życzenia. Nawierzchnia pełna dziur i nierówności była udręką dla kierowców. Drogą jeżdżą mieszkańcy Torunia i gminy Wielka Nieszawka, autobusy, a także tiry, które tamtędy skracają sobie drogę ze względu na ograniczenia wysokości wiaduktów w Toruniu. Zwłaszcza po zimie w drodze pojawiały się głębokie koleiny, wyrwy i zapadliska. Wąska, pozbawiona utwardzonego pobocza droga jest także niebezpieczna dla pieszych i rowerzystów. Ze względu na brak zatok autobusowych utrudnione jest także funkcjonowanie komunikacji miejskiej.

Ponieważ Nieszawska jest drogą wojewódzką nr 273, z której korzystają mieszkańcy kilku gmin, toruński samorząd od dłuższego czasu zabiegał o środki zewnętrzne na jej modernizację.  Wreszcie we wrześniu ub. roku dostaliśmy na Nieszawską niemal 4 mln zł dofinansowania unijnego. To otworzyło drogę do zawarcia umowy z wykonawcą przebudowy - firmą Strabag, która złożyła najtańszą ofertę w przetargu: 8,5 mln złotych. Czas na wykonanie zadania ma do 30 kwietnia 2014 roku.

Toruń ubiega się też o kolejne 2 mln zł z Unii Europejskiej na przebudowę infrastruktury podziemnej, która biegnie pod ul. Nieszawską. Toruńskie Wodociągi kompletują dokumenty niezbędne do udziału w konkursie - zapowiada prezydent Torunia Michał Zaleski.