Najbliższy wykład z cyklu Dysput Nawarryjskich poświęcony będzie przyjaźni człowieka i środowiska naturalnego: 13 marca 2013 r. w Collegium Maximum UMK.

Wykład „Człowiek i środowisko naturalne. O koniecznej relacji przyjaźni strzeżonej przez prawo” rozpocznie się o godz. 19.00 (Collegium Maximum UMK, pl. Rapackiego 1). Wygłosi go prof. Ángel Ruiz de Apodaca Espinosa – naukowiec z Wydziału Prawa Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie.

Wykład zostanie wygłoszony w języku hiszpańskim, a organizatorzy jak zawsze zapewniają tłumaczenie. Wstęp wolny. Zgodnie z przyjętą formułą Dysput, po wykładzie odbędzie się dyskusja ze słuchaczami.

Organizatorami wykładu są Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe, Ośrodek Chopinowski w Szafarni oraz Wydział Teologiczny UMK.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują, udzielając organizatorom pomocy organizacyjnej lub finansowej: rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Nawarry Alfonso Sanchez-Tabernero, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz ks. bp toruński Andrzej Suski.

Prof. Ángel Ruiz de Apodaca Espinosa

Wykształcenie prawnicze zdobywał na kilku uniwersytetach hiszpańskich: licencjat z prawa na Uniwersytecie Duesto, magisterium z prawa ochrony środowiska na Uniwersytecie Kraju Basków, a doktorat na Uniwersytecie Nawarry, za który otrzymał wyróżnienie (Premio extraordinario).
Aktualnie jest profesorem tytularnym prawa administracyjnego Uniwersytetu Nawarry, gdzie obok zajęć związanych z zainteresowaniami badawczymi całego departamentu wykłada także kwestie prawa środowiskowego. Jest profesorem wizytującym w wielu innych uniwersytetach. Pełni rolę głównego wykonawcy projektu „Kierowanie w procedurach administracyjnych zarządzania ryzykiem” finansowanego przez hiszpańskie Ministerstwo Nauki i Innowacji (2008-2011) oraz w projekcie „Europejska sieć zarządzania ryzykiem”, sfinansowanym przez Rząd Nawarry (2012).
Jego zainteresowania badawcze koncentrują się głównie na prawie administracyjnym środowiskowym, a w jego ramach - tematyką wody, odpadów i energii. Jest autorem licznych książek, artykułów oraz rozdziałów w książkach poświęconych prawu publicznemu (środowiskowemu i administracyjnemu), uczestnikiem sympozjów i konferencji; ma na swoim koncie udział w tworzeniu tekstów prawnych dotyczących kwestii środowiskowych dla różnych stopni administracji publicznej, wielokrotnie pełnił też rolę doradcy w tej kwestii.