Uroczystą inauguracją w Dworze Artusa rozpoczęto 13. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, którego tematem przewodnim jest w tym roku historia nauki. Widzowie mogą wybierać w bogatej ofercie niemal 170 wydarzeń.
Celem postawionym sobie przez organizatorów Festiwalu - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu - jest popularyzacja nauki, a także sztuki wśród mieszkańców Torunia i regionu. Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy toruńskich uczelni, ale także lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy prezentują stosowane w swojej pracy osiągnięcia naukowe lub działania związane ze sztuką. Mieszkańcy miasta i regionu mogą poznać od kuchni miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji.
- To już trzynasty festiwal, jaki odbywa się w Toruniu w 2013 roku. Z tej okazji chciałem niezwykle serdecznie podziękować członkom Rady Programowej festiwalu, którzy dokonali tak wspaniałej selekcji dostępnych dla widzów wydarzeń. Tegoroczne święto nauki i sztuki wpisuje się również w obchodzone przez nas Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
W swoim przemówieniu inauguracyjnym wyjątkowość festiwalu podkreślał Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn.
- Festiwal Nauki i Sztuki, którego trzynastą edycję właśnie rozpoczynamy jest najdłuższym tego typu wydarzeniem. Przygotowano ponad 160 imprez, które zostały starannie wyselekcjonowane z wielu zgłoszeń. Z okazji Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego w sposób szczególny skupiamy się na historii nauki i postaci Mikołaja Kopernika – patrona naszego uniwersytetu i jednego z najwybitniejszych uczonych. Tegoroczną nowością jest powołanie wykładów noblowskich, których celem jest przybliżenie największych odkryć naukowych XX i XXI wieku – podkreślał prof. Tretyn.
Wykład inauguracyjny pt. "Mikołaj Kopernik i pierwsze wyprawy na Księżyc" wygłosił dr hab. Jarosław Włodarczyk, prof. Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczony podkreślał w swoim wystąpieniu, że teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika rewolucjonizowała poglądy Ziemian na budowę Układu Słonecznego i fizykę kosmosu. Proces ten dokonywał się jednak stosunkowo powoli. Wizja Kopernika zdopingowała człowieka do podjęcia wypraw w kosmos, w których z oczywistych powodów pierwszym celem i przystankiem był Księżyc.