Rozpoczęły się nasadzenia 301 drzew w różnych lokalizacjach miasta. Do wykonawcy zadania należy trzyletnia pielęgnacja nowych nasadzeń.

Nasadzenia są wykonywane w ramach rekompensaty za drzewa obumarłe, zamierające i nierokujące szans na przeżycie, zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia oraz usuwane podczas prowadzonych inwestycji zgodnie z decyzjami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Pierwsze drzewa pojawiły się już przy ul. Szosa Chełmińska na wysokości ul. Fasolowej.

Kolejne nasadzenia zostaną wykonane  m.in. na Skwerze Torwirtów, w Dolinie Marzeń, Alpinarium, Parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski, przy ul. Wały gen. Sikorskiego, ul. Al. Św. Jana Pawła II, ul. Bydgoskiej ul. Matejki, ul. Słowackiego, ul. Przybyszewskiego, ul. Tataraków i ul. Iwanowskiej, a także jako uzupełnienia zielonych korytarzy m.in. przy ul. Kraszewskiego, ul. Broniewskiego i ul. Szosa Chełmińska oraz szpalerów drzew w pasach drogowych przy ul. Jamontta, ul. Gagarina, ul. Lelewela, ul. Poniatowskiego, ul. Piastowskiej, ul. Legionów, ul. Moniuszki, ul. Kniaziewicza, ul. Dobrzyńskiej, ul. św. Klemensa. Będą one także stanowić  nowe nasadzenia kompozycyjne na terenie zieleni przy Stawie Kapitana i przy ul. Watzenrodego, na terenie zieleni przy ul. Al. Św. Jana Pawła II oraz przy parkingu PSP ul. Legionów. Część drzew pojawi się w wyniku zgłoszeń mieszkańców w aplikacji „Zielony Toruń – moje drzewo” w parku kieszonkowym przy ul. Polnej-Strehla-Fieldorfa „Nila”. Całość zadania łączyć się będzie z nasadzeniami drzew z okazji tegorocznych obchodów urodzin Mikołaja Kopernika.

>>> Przejdź do wykazu nasadzeń drzew

Drzewa zostaną posadzone w doły zaprawione ziemią urodzajną z dodatkiem hydrożelu, zabezpieczone trzema palikami połączonymi poprzeczkami z półwałków ze stabilizacją pni poprzez przywiązanie taśmą ogrodniczą do stelaża. Wokół drzew zostanie wykonana misa wymulczowana korą. Wszystkie drzewa w sezonie wegetacyjnym zostaną zaopatrzone w worki do kropelkowego podlewania typu treegator, których technologia polega na powolnym uwalnianiu wody do gleby przez długi czas po jego napełnieniu, dzięki czemu drzewa są skutecznie zasilane.

W okresie trzyletniej pielęgnacji przy posadzonych drzewach będą wykonywane prace regularne, jak podlewane, pielenie mis wraz z uzupełnieniem korowania, wymiana połamanych palików, uzupełnianie wiązań i poprzeczek, cięcia, a w razie potrzeb zwalczanie szkodników i patogenów.

Nowe nasadzenia drzew są wykonywane przez Wydział Środowiska i Ekologii UMT co roku. Lokalizacja nasadzeń i dobór gatunków są uzależnione głównie od warunków terenowych, a uzupełnianie nasadzeń pozwala na zachowanie trwałości terenów zieleni i ochrony ich istniejącej kompozycji.

Fot. Agnieszka Bielecka